Úvod Společnost Benefiční představení Květy Fialové v Divadle Rokoko
Společnost

Benefiční představení Květy Fialové v Divadle Rokoko

8

Městská divadla pražská připravují nový projekt k jubileu herečky Květy Fialové, která v MDP strávila více než padesát let. Benefice oblíbené umělkyně pod názvem Fialové Květy štěstí se poprvé představí v Divadle Rokoko 14. listopadu 2009 a měla by se stát (na rozdíl o benefice Lubomíra Lipského) pravidelnou součástí repertoáru. Městská divadla pražská tak společně s Květou Fialovou oslaví její životní jubileum novou inscenací.

kvetafialova2-1MBKvěta Fialová je femme fatale českého herectví, ale také dáma s úžasnou životní filozofií a svérázným smyslem pro humor. Ve svém náhledu na svět inklinuje k východním filozofiím. Její maminka byla buddhistka, tatínek legionář a celý její život byl zcela výjimečný,“ říká o herečce umělecký šéf MDP Petr Svojtka, který společně s dramaturgem Jiřím Janků projekt inicioval.

Oba shodně však tvrdí, že na konečném tvaru bude mít zásluhu především Květa Fialová.  Právě ona bude po celou dobu na scéně. Společně s ní vystoupí lidé, které má ráda – ať jsou to přítelkyně Naďa Konvalinková či Dana Batulková, zástupci nejmladší herecké generace Zuzana Kajnarová nebo Máša Málková, a pánové Roman Říčař, Lukáš Jurek, Jiří Klem či Vladimír Čech. Celá benefice je postavena na vzpomínkách Květy Fialové, které budou reprodukovány nejrůznějšími divadelními formami.

Vzhledem k charakteru benefice žádné představení nebude stejné, neměnný bude pouze okruh témat. Řeč přijde např. na rodiče, nejrůznější angažmá, na východní filozofii, na Jana Wericha, a samozřejmě i na její svérázný přístup k mužům a k životu. I když paní Květa neměla příliš snadný život, mělo by jít o setkání lehké a příjemné.

Režisér Petr Svojtka paní Květu s úsměvem charakterizuje: „Ona doslova kypí pozitivismem  a kdo ji zná, ví, že to není póza. Možná je v tom jistá míra podivínství. Obzvláště v době, kdy si všichni rádi stěžujeme, co se nám děje špatného, jaké je nám činěno bezpráví, kde se k nám osud staví zády. A musím říci, že tenhle její přístup je dost infekční. Má úžasnou schopnost na jakoukoli životní situaci, na jakýkoli problém nahlížet z té pozitivní stránky, ona má kladný vztah třeba i k chřipce, kterou se nakazila…“

A paní Květa Fialová jako by tohle tvrzení chtěla dosvědčit, na otázku, kdy byla v životě nejšťastnější, odpovídá: „Já jsem šťastná každou vteřinu svého života. A můžu říct, že teď, když je mi osmdesát, jsou to nejkrásnější léta mého života.

režie Petr Svojtka, dramaturgie Jiří Janků, scéna Renáta Weidlichová, kostýmy Kateřina Hájková

hrají: Květa Fialová, Naďa Konvalinková/Dana Batulková, Zuzana Kajnarová/Máša Málková, Roman Říčař/Lukáš Jurek, Jiří Klem/Vladimír Čech a na piano hraje Jiří Janouch.

FIALOVÉ KVĚTY ŠTĚSTÍ, premiéra 14. listopadu v Divadle Rokoko

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

SpolečnostUmění

Za jedinečnou krásou vitráží…

…  se můžeme vydat koncem měsíce září na Karlovarsko, do obce Lubenec...

DivadloHudbaKnihySpolečnostUmění

Ocenění nositelů dobré nálady

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací...

Společnost

Neuvěřitelná výdrž Jiřího Suchého

V roce 1931 u nás ještě vládl jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v Duchcově...

Společnost

Knížka plná srandy do podmračených časů

Před krátkým časem vyšel jedinečný paperback, plný legrace, psiny nebo srandy, chcete-li....