Úvod Společnost Ženské trápení – vaginální mykóza
Společnost

Ženské trápení – vaginální mykóza

10

Vaginální mykóza je jedním z nejčastějších onemocnění ženských orgánů. Existuje mnoho mýtů, ale také mnoho užitečných rad, jak s mykózou bojovat a posléze nad ní také zvítězit.

Vaginální mykóza nejčastěji postihuje ženy v období od první menstruace po menopauzu. Jejím původcem jsou kvasinky typu Candida. Mezi její příznaky patří mimo svědění a pálení také výtok, zarudnutí a otok.

Příčiny mykózy jsou velice různé. Mezi ženami panuje mýtus, že ji způsobuje nedostatečná hygiena. Ano, může tomu tak být, ale stejně tak přehnaná hygiena může být příčinou. Nepřiměřené užívání všemožných výplachů, mýdel s vysokým pH a parfémované hygienické pomůcky není vůbec zdravé. Dalšími příčinami pak mohou být mokré plavky, neprodyšné legíny a spodní prádlo, nedostatečný pitný režim, či nadměrná konzumace sladkých potravin. V současné době plné viróz se původcem častěji stávají antibiotika.

Některé ženy trpící na časté mykózy jsou již schopné ji zaléčit sami. Vždy je však lepší navštívit gynekologa, který vybere vhodnou léčbu. Počáteční svědění totiž nemusí znamenat mykózu.

Vhodnou léčbou může být zavádění čípků na noc (Gyno-Pevaryl®) a dále pak lokální léčba antimykotickým krémem, například krémem Cannesten.

Konzumace mléčných výrobků bohatých na laktobacily je dobrou prevencí, nikoliv však první pomocí při již rozběhlé nemoci. Některé ženy na postižená místa aplikují bílý jogurt, to je naprosto špatný postup.

V lékárně se prodává mnoho přípravků bez lékařského předpisu. Vždy je lepší zvolit dlouhodobou léčbu, přestože je možné koupit i přípravky na jeden až tři dny, které občas stačí. Například Gyno-Pevaryl® 50 na 15 dní zaručuje spolehlivé přeléčení potíží.

Zde je několik typů na správnou intimní hygienu. Je vhodné se sprchovat, nikoliv koupat. Při menstruaci často vyměňujte hygienické pomůcky, tampóny a vložky. To platí i při koupání, kdy je nutno tampón vyměnit okamžitě po opuštění bazénu. Na cesty, kde není možné pravidelné sprchování, s sebou noste vlhčené ubrousky pro intimní hygienu. Také byste si měly navyknout utírat intimní partie po použití toalety zepředu do zadu, nikdy obráceně. Důkladnou očistu po intimním styku snad již není nutno dodávat.

Pro více informací o tématu navštivte webové stránky www.gyno-pevaryl.cz

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

SpolečnostUmění

Za jedinečnou krásou vitráží…

…  se můžeme vydat koncem měsíce září na Karlovarsko, do obce Lubenec...

DivadloHudbaKnihySpolečnostUmění

Ocenění nositelů dobré nálady

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací...

Společnost

Neuvěřitelná výdrž Jiřího Suchého

V roce 1931 u nás ještě vládl jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v Duchcově...

Společnost

Knížka plná srandy do podmračených časů

Před krátkým časem vyšel jedinečný paperback, plný legrace, psiny nebo srandy, chcete-li....