Úvod Společnost Minulou středu uběhlo přesně 100 let od chvíle, kdy se začaly prodávat první lednice pro domácnosti
Společnost

Minulou středu uběhlo přesně 100 let od chvíle, kdy se začaly prodávat první lednice pro domácnosti

49

Touha uchovat potraviny co nejdéle čerstvé a zamezit jejich rychlé zkáze přivedla skotského chemika Williama Cullena k myšlence sestrojit stroj, který by vyráběl zimu. A tak v roce 1756 představil na domovské univerzitě v Edinburghu svůj vynález, který zajišťoval proces umělého zmrazování.

„Byl to rozměrný přístroj připomínající na bok položený kafemlýnek, kdy sám Cullen otáčel klikou, jíž mechanicky stlačovat diethyl ether, čímž se mu podařilo vytvořit kus ledu,“ vypráví Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN. „Avšak přestože si za svůj vynález vysloužil obdiv, trvalo dalších bezmála sto let, než se koncept lednice posunul o něco dál.“ Konkrétně v roce 1855, kdy jiný Skot – James Harrison – zkonstruoval přístroj na výrobu ledu, který produkoval tři tuny ledu denně. Přístroj byl však pro své rozměry vhodný pouze pro potravinářské koncerny.

Domácnostem, které do té doby potraviny buď neskladovaly, nebo je ledovaly ve sklepech, se začalo na „chladné“ časy blýskat až na počátku 20. století, kdy v roce 1911 začala společnost General Electric prodávat první lednice pro domácnosti. K chlazení využívaly oxidu siřičitého, byla dvojdílná (kompresor se umisťovat pro svou hlučnost do sklepa a chladicí box do kuchyně), a jeho cena se pohybovala okolo jednoho tisíce dolarů. Za ty bylo možné v té době pořídit dva automobily! „Nebylo tedy divu, že za devět let se prodalo jen 200 lednic,“ dodává Roman Tvrzník.

Skutečný rozmach lednic určených pro domácnost tak nastal až v roce 1923, kdy vznikl typ Frigidaire. Byl cenově dostupný, optimálně veliký, a do začátku války se jej prodalo milion kusů. „Amerika předběhla svět. Zatímco na konci třicátých let měla lednici více než polovina amerických domácností, Evropa podobného čísla dosáhla až na přelomu šedesátých a sedmdesátých let,“ říká Roman Tvrzník. „Zdá se to neuvěřitelné, ale pokud se zeptáte pamětníků počátku 50. let, potvrdí vám, že v té době ještě existovali ledaři, kteří do restaurací a některých domácností dovážely na povozech veliké kusy ledu, kterými se ledovaly potraviny.“ Dnes si život bez lednice nedokážeme představit a jen v ČR je jí vybaveno 99% domácností.

Až do 30. let se v ledničkách běžně užívaly jedovaté látky, které byly posléze nahrazeny freonem. Negativní vliv této látky na životní prostředí byl zjištěn až o mnoho let později, a k opouštění jeho užívání došlo v roce 1995, kdy vznikl zákon o ochraně ozonové vrstvy Země. Chladniček a mrazniček Češi denně odevzdají rovný tisíc. Více než 40 % jich obsahuje freony. Když doslouží, putují nejčastěji k recyklaci. „Od roku 2005 ELEKTROWIN zrecykloval už více než 1,8 milionu lednic. To Čechy řadí ve zpětném odběru chladicích zařízení v rámci Evropy do první pětky,“ chválí Roman Tvrzník.

 

Zdroj: Elektrowin a. s.

Foto zdroj: Elektrowin a. s.

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

SpolečnostUmění

Za jedinečnou krásou vitráží…

…  se můžeme vydat koncem měsíce září na Karlovarsko, do obce Lubenec...

DivadloHudbaKnihySpolečnostUmění

Ocenění nositelů dobré nálady

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací...

Společnost

Neuvěřitelná výdrž Jiřího Suchého

V roce 1931 u nás ještě vládl jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v Duchcově...

Společnost

Knížka plná srandy do podmračených časů

Před krátkým časem vyšel jedinečný paperback, plný legrace, psiny nebo srandy, chcete-li....