Úvod Společnost Prodejní výstava designových svítidel Jitky Kamencové Skuhravé v DBK Budějovická
Společnost

Prodejní výstava designových svítidel Jitky Kamencové Skuhravé v DBK Budějovická

8
Vázy Magma Opal

Unikátní obchod s bytovými doplňky a dárky SUPERSTORE v obchodním centru DBK Budějovická se 12. prosince zaplní prodejní výstavou Jitky Kamencové Skuhravé s názvem Frozen Glass. Obdivovat a zakoupit budete moci designová svítidla a jiné skleněné objekty. Výstava potrvá do konce ledna.

Jitka Kamencová Skuhravá je známá pro přirozenou eleganci, ladný tvar a neokázalá vkus. Jako žákyně Vladimíra Kopeckého má mnoho zkušeností zkušenost jak s tradiční technologií středověké vitráže, tak i se současným skandinávským designem, odvozuje svůj typický rytý dekor především ze sledování přírody. Nejprestižnější hotely a budovy se přímo perou o její díla! V současné době je Jitka Kamencová Skuhravá přední designérkou společnosti LASVIT.

 

Díla na výstavě Frozen glass jsou inspirována krajinnou erozí, kdy voda vymílá dutiny v půdě, ledu nebo v kameni. Zachycují proměny podzimní krajiny v zimní panorama, kdy země i voda náhle zamrznou a s nimi i stopy, které v nich kdosi právě zanechal. Skleněné objekty mají podobný příběh, skleněná hmota byla rozpohybována na píšťale a pak ve správném okamžiku zachladla – zamrzla, aby si zachovala svou autentickou podobu.

Váza Tafone Ruby Red

„Hutní objekty jsou vytvořené bez pomoci formy, jen z ´volné ruky´. Nechávám na horké sklo působit zemskou gravitaci, využívám jeho povrchové napětí a schopnost téct,“ vysvětluje autorka vznik svých skleněných objektů a dále dodává: „Specifické jsou rovněž dutiny, kterými otevírám pohled do skleněné hmoty. Tento pracovní postup tak dává dílům velmi přirozenou a dokonalou formu. Některé plastiky následně dotvářím broušenou a rytou strukturou, která přirozeně ovíjí daný tvar a respektuje při tom jeho přirozenou formu. Husté povrchové struktury na objektech tvoří jakýsi optický filtr, který zamlžuje průhled skleněným tvarem.“ Na síťovém talíři struktura obepíná povrch jako elastická pavučina, jindy připomíná „ledové květy“. 

Autorskou práci Jitky Kamencové Skuhravé lze charakterizovat jako silně pocitovou a příjemně žensky poetickou. Inspiraci nachází hlavně v přírodě a jejím pozorování. Během studií strávila několik měsíců na studijním pobytu ve Finsku a vliv této krásné země, její výtvarné kultury a sklářské tradice je v práci Jitky Kamencové Skuhravé nepochybně odražen. Její práce potvrzují pravdu, že dobrá znalost řemesla umělce neomezuje a nesvazuje, ale naopak mu dává široký repertoár vyjadřovacích možností. Při autorské práci se sklem to nakonec ani jinak není možné. Bez znalosti sklářské technologie a ovládnutí technik nelze se sklem úspěšně pracovat.

GrusKromě chystané výstavy jsou v atriu obchodního centra DBK Budějovická k vidění její jedinečné lustry Icefall, které na podzim společnost LASVIT představila na mezinárodní výstavě v Dubaji.

 

Lustr Jezero Grus Grus
Mísa Engraved Bowl

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

SpolečnostUmění

Za jedinečnou krásou vitráží…

…  se můžeme vydat koncem měsíce září na Karlovarsko, do obce Lubenec...

DivadloHudbaKnihySpolečnostUmění

Ocenění nositelů dobré nálady

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací...

Společnost

Neuvěřitelná výdrž Jiřího Suchého

V roce 1931 u nás ještě vládl jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v Duchcově...

Společnost

Knížka plná srandy do podmračených časů

Před krátkým časem vyšel jedinečný paperback, plný legrace, psiny nebo srandy, chcete-li....