Úvod Téma dne Erektilní dysfunkce může vyvolat srdeční a cévní onemocnění
Téma dne

Erektilní dysfunkce může vyvolat srdeční a cévní onemocnění

7

Erektilní dysfunkce může být i nepřehlédnutelným ukazovatelem výskytu kardiovaskulárních onemocnění, i proto je tedy důležité sledovat svou erekci. Tento problém nám víc vysvětlil Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc. MBA.

Nejčastější příčinou smrti jsou u nás stále kardiovaskulární onemocnění. K nejvýznamnějším z nich patří srdeční infarkt, mozková příhoda a postižení tepen dolních končetin. Tato onemocnění vznikají na pokladě špatného prokrvení a hlavní příčinou je ateroskleróza – kornatění tepen. Ta vzniká působením tzv. rizikových  faktorů. K těm patří výskyt kardiovaskulárních onemocnění v rodině, např. u rodičů či sourozenců, kouření, obezita, vysoký krevní tlak, zvýšené hladiny krevních tuků a nejzávažnější z rizikových faktorů cukrovka zejména cukrovka 2. typu, která typicky postihovala starší populaci a dnes při nedostatku pohybu a přejídání postihuje běžně i osoby středního věku a mladší.

Cévy penisu jsou tenčí, než cévy srdce či mozku. Jejich postižení se projeví dříve a  velmi časně právě erektilní dysfunkcí – ztrátou schopnosti ztopoření. Erektilní dysfunkce může být i projevem čistě funkčním, např. při psychických poruchách. Typická je ale právě příčina tzv. organická, tedy konkrétní postižení cév nějakou nemocní a to právě aterosklerózou.

Typickou organickou příčinou erektilní dysfunkce je aterosklerotické postižení tepen a nepřímo jsou touto organickou příčinou ty nemoci, které kornatění tepen vyvolávají – tedy zejména cukrovka, obezita, hypertenze, zvýšené hladiny krevních tuků. Těmto nemocem říkáme někdy společně metabolický syndrom.

Nastane-li u muže erektilní dysfunkce, pozná to nejen při pokusu o pohlavní styk, ale také z nepřítomnosti tzv. noční erekce, která je  u zdravého muže běžná.

Každý muž s erektilní dysfunkcí by neměl hledat příčinu v psychice, ve vyčerpání, v partnerce či v životě, ale především u sebe. Měl by být podrobně vyšetřen, zda mu nehrozí závažnější poruchy a nemoci než je erektilní dysfunkce, třeba  akutní srdeční infarkt, mozková příhoda s ochrnutím, selhání ledvin, slepota či amputace končetin. To všechno jsou nemoci, které mohou vznikat z cévní příčiny. A mohou postihovat nejen osoby starší, ale i středního věku a při závažných rizikových faktorech i osoby mladé. Muž, který si poruch erekce nevšímá, dělá velkou chybu a ohrožuje svůj život.

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

CestováníTéma dneUmění

Tři desítky let s vitráží

Uměleckořemeslná firma z Lubence na Karlovarsku Jitky a Richarda Kantových letos slaví 30 let...

Téma dneUmění

Návštěvou v ateliéru Vojtěcha Kolaříka

V dubnu roku 2019 se v Galerii Dům Černohorských na pražském Újezdě...

FilmyTéma dneUmění

Další triumf českých sklářů!

Po takových unikátních projektech, jakým byl kupříkladu osmitunový skleněný sarkofág pro dánskou...

Téma dneUmění

Těžké časy našich sklářů gradují

Málokteré umělecké řemeslo je v posledních letech tak zkoušené, jako je sklářství....