Úvod Tipy DÁMY Tip DÁMY: necenzurovaná japonská detektivka Zrůda
Tipy DÁMY

Tip DÁMY: necenzurovaná japonská detektivka Zrůda

13

Přemýšlíte, co podniknete o dovolené? Jak si vylepšíte horké letní noci? Nebo zpříjemníte opalování? Milujete-li knížky, zajisté oceníte novou noir detektivku Zrůda. Úspěšná spisovatelka Nacuo Kirino patří mezi vůdčí osobnosti současné japonské detektivky. Jako první Japonka si za svou tvorbu vysloužila nominaci na prestižní cenu Edgara Allana Poa. Tento skandální román byl v původní verzi natolik šokující, že v USA vyšel cenzurován. Česky si ho však můžete přečíst v plné verzi.

Tajemný příběh vypráví o dvou dívkách, Juriko a Kazue, které si na střední škole přivydělávaly prostitucí. Během jednoho roku však obě dívky někdo podobně brutálním způsobem zavraždí. V roli vypravěčky příběhu vystupuje o rok mladší sestra Juriko, která celý tragický osud komentuje, rekonstruuje své a sestřino dětství a vzpomíná na seznámení se s kamarádkou Kazue. Dokonce prozkoumává sestřiny objevené osobní deníky. Díky nim postupně nachází odpovědi na spletité otázky, jež se vztahují ke smrti obou dívek. Detektivní zápletka je protkána intimními zážitky vypravěčky, která současně s odhalováním podstaty zločinů odkrývá sama sebe. Do popředí se tak dostanou otázky spojené s prostitucí nezletilých, jež v současnosti patří mezi jeden z nejpalčivějších problémů Japonska. Kniha Zrůda tak představuje dokonalou psychologickou sondu do nitra japonských žen prostřednictvím čtivého, ale bizarního příběhu plného napětí.

Knižní klub 2012, doporučená cena 359 Kč, počet stran 544

Ukázka: 

Juriko se vznášela v kouřící se vodě na zádech a hleděla na nebe. Kolem ní se ve vodě krčily po ramena ponořené ženy a děti a mlčky ji pozorovaly. Pohlédla jsem na Juričinu tvář a celá jsem se zděsila. Nikdy nebyla krásnější. Tehdy mě poprvé napadlo, že vypadá úplně jako nějaká nadpřirozená bytost. Jako panenka nebo figurína, prostě příliš krásná, než aby pocházela z tohoto světa. Křehká bytost vznášející se na hladině, ani dítě, ani dospělá žena.

Pomalu jsem se vlekla po kamenné cestičce blíž, neschopna spustit z Juriko oči. Viděla nás, ale nic neříkala. Chovala se k nám, jako bychom byly její služebné.

„Juriko?“ zavolala matka.

„Mami?“

Juričin jasný hlas se k nám nesl přes vodu a všechny ty oči, které ji až doteď sledovaly, se najednou upřely na nás. Pak se rychle vrátily k Juriko a zase ke mně. Porovnávaly nás. A přetékaly zvědavostí. A velice rychle jim došlo, která z nás je lepší než ta druhá. Věděla jsem, že přesně o to Juriko šlo. Chtěla, aby všichni viděli, že nemá s matkou a se mnou nic společného. Proto se také ozvala, když ji matka zavolala. To byla celá moje sestřička. Ano, máte pravdu. Nikdy jsem Juriko neměla ráda. 

 

Uznávaná spisovatelka Nacuo Kirino vydala také další pozoruhodný román Out. Ten vypráví o dalším palčivém problému současného Japonska – o světě chudých předměstí, v nichž vládne násilí, brutalita a beznaděj. Tento autorčin doposud nejúspěšnější a nejpřekládanější detektivní román vypráví o ženě, která v náhlém návalu hněvu zavraždí svého manžela. Ačkoli ji bil a utrácel rodinné úspory, její čin nelze ospravedlnit. Podaří se hlavní hrdince vraždu ututlat?

Knižní klub 2011, doporučená cena 349 Kč, počet stran 496

Ukázka:

Napřed přijel pracovní příkaz. Potom se s cvaknutím spustil automatický dávkovač. Do krabice, kterou Kuniko Jošii podala, dopadl první kvádr rýže. Začínala další dlouhá a těžká směna.

Zatímco Masako třídila pokroucené, studené kousky masa, vycítila, že ji někdo sleduje. Zvedla oči a spatřila Jajoi, která si vybrala místo přímo naproti ní.

„Co chceš?“

„Kdyby tak mohl dopadnout takhle, to by se pak nikdy nepřišlo na to, kdo to byl.“ Jajoi horečnatým pohledem sledovala nasekané kousky masa na lince. V očích se jí lesklo cosi připomínající šílenství. 

„Drž pusu,“ napomenula ji Masako.

Rychle mrkla na ženy pracující po jejím boku, ale naštěstí jim nikdo nevěnoval pozornost. Pohlédla káravě na Jajoi a ta sklopila oči. Nejdřív je moc veselá a teď zase pořád natahuje. Masako náhle vážně zapochybovala, zda bude Jajoi schopna se s tím vším vypořádat. A teď, když se stala spolupachatelkou, to bude i její problém.

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

KulturaTipy DÁMY

Nechcete být na Valentýna sami? Seznamte se v divadle!

Pro všechny, kteří nechtějí být na Valentýna sami, chystají Městská divadla pražská...

Tipy DÁMY

Kdo poslouchá, nezlobí

Zaposlouchat se s dětmi do krásných příběhů, kde dobro vítězí nad zlem...

CestováníTipy DÁMY

Na Festival čokolády!

Muzea čokolády nejsou až zas tak nic mimořádného, chlubí se jimi řada...

CestováníTipy DÁMY

Ve znamení Svatomartinského

V současné době končí velkolepá obnova nejrozsáhlejšího barokního komplexu v Čechách u Dvora Králové....