Úvod Společnost Víte jaký byl pan prezident Tomáš Garrigue Masaryk?
Společnost

Víte jaký byl pan prezident Tomáš Garrigue Masaryk?

5

Jaký vlastně byl?

Z toho, co jsem slyšela a četla, byl pan Masaryk velice vzdělán, velice skromný a velmi pracovitý. Z různých projevů je zřejmé, že to byl člověk poctivý, věrný svému přesvědčení a čestný, vynikající politik a státník.

Některé myšlenky:
Stát a občané https://dama-online.cz/2013/05/16/z-interview-s-presidentem-t-g-masarykem/
O inteligenci https://dama-online.cz/2013/05/27/s-t-g-masarykem-o-krizi-inteligence/

Neřídil se žádnými dogmaty, dokonce když mu ředitel německého gymnázia, které v Brně studoval, domlouval, že nechodí ke zpovědi tím, že jde jen o formalitu a ani on (ředitel) těm „kněžským nesmyslům nevěří“ [1], na to Tomáš Masaryk ostře odpověděl: „Kdo jedná proti svému přesvědčení, je darebák.“[1]. Málem ho vyloučili ze všech rakouských ústavů, avšak díky tomu, že kromě studia vychovával děti v rodině policejního ředitele Antona Le Monniera, celá věc zůstala jen mezi nimi a Tomáš Masaryk mohl dál studovat.

O vnitřní bezúhonnosti člověka, jakým T. G. Masaryk skutečně byl, svědčí i tento krásný úryvek:https://dama-online.cz/2013/05/23/jak-vznikaly-hovory-nechtel-jsem-lhat/

Pan prezident se velmi věnoval své práci. Nestavěl žádné svoje domy, ale pokud měl vlastní finanční prostředky, podporoval např. studenty, či jiné projekty, které považoval za důležité. Jednou když mu Karel Čapek nabídl polovinu honoráře za Hovory, protože mu pan president udělal do sepsaného materiálu tolik poznámek, že byl svazek dvojnásobný, věnoval tyto prostředky chudé rodině.

O věcech velmi přemýšlel a mluvil jen pokud musel, což je krásně popsáno v knize Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem, v kapitole T. G. M. hovoří a – mlčí.

Za zmínku stojí i vyjádření ze spisků osobní archivářky, paní Anny Gašparíkové-Horákové, která říká, že pro ni byl velký dar moci pracovat u člověka, v jehož blízkosti si uvědomovala převahu duchovní síly.

Kromě toho uznával rovnoprávnost mužů a žen, o čemž svědčí i přijetí dívčího jména manželky Charlotty Garrigue. Uměl se postarat o domácnost i o děti, se kterými si rád hrál a ač tím zřejmě budil pohoršení, vozil kočárek i na veřejnosti. Jak vyjadřuje jejich dcera Olga: „Jako malé dítě směla jsem si hrát celý den v knihovně. I on si často na chvilku se mnou hrával. Jak ráda si vzpomenu na své první projížďky na ohromných svazcích Aristotela… Anebo nás nosil na rozevřeném Aristotelovi. To už se tak nepokazí, jako když se tahá po zemi… “ [1]

Knihovna T. G. Masaryka čítala prý kolem 200 000 svazků. Byla velkým pokladem nejen pro tohoto vyjímečného člověka, ale i pro naši zemi. Bohužel se nedochovala kompletní, jak je možno zaznamenat ze zpráv, dochovalo se asi 50 000 svazků v knihovně na Pražském hradě a další svazky snad jsou v Masarykově ústavu. Ale i to, co zbylo, je unikátní sbírka i díky poznámkám, které si do knih vpisoval.

Tak to jen taková malá připomínka tohoto velikána našeho národa. Myslím, že pan Masaryk jistě stojí za daleko obsáhlejší studium, zejména jeho činnost politická, jeho myšlenky a názory. Kéž by i naši politici obrátili svoje zraky tímto směrem. Nebo se to povede spíše političkám? Kdo ví…

Přehled souvisejících článků zmíněných v textu:
https://dama-online.cz/2013/05/16/z-interview-s-presidentem-t-g-masarykem/
https://dama-online.cz/2013/05/23/jak-vznikaly-hovory-nechtel-jsem-lhat/
https://dama-online.cz/2013/05/27/s-t-g-masarykem-o-krizi-inteligence/
https://dama-online.cz/2013/06/12/t-g-m-hovori-a-mlci/

Podrobný životopis je velmi pěkně zpracován na stránkách Muzea T. G. M. v Lánech:http://www.muzeumtgm.cz/cz/osobnosti/Podrobny-zivotopis

Děkuji paní Mgr. Magdaleně Elznicové Mikeskové, Dis., vedoucí Muzea T.G.M. v Lánech za laskavé poskytnutí fotografií.

Citace:
[1] Tomáš Garrigue Masaryk. MUZEUM T.G.M. RAKOVNÍK, příspěvková organizace středočeského kraje. Muzeum T.G.M. Rakovník [online]. 2000 [cit. 2012-10-10].

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

SpolečnostUmění

Za jedinečnou krásou vitráží…

…  se můžeme vydat koncem měsíce září na Karlovarsko, do obce Lubenec...

DivadloHudbaKnihySpolečnostUmění

Ocenění nositelů dobré nálady

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací...

Společnost

Neuvěřitelná výdrž Jiřího Suchého

V roce 1931 u nás ještě vládl jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v Duchcově...

Společnost

Knížka plná srandy do podmračených časů

Před krátkým časem vyšel jedinečný paperback, plný legrace, psiny nebo srandy, chcete-li....