Úvod Lifestyle Cestování Což takhle dopřát si – Maroko
CestováníKnihy

Což takhle dopřát si – Maroko

29

DSC_2600Svého času se marocká říše rozpínala od Senegalu až k severnímu Španělsku. V dobách koloniálních si ji rozdělila Francie se španělskou korunou, k vyhlášení marocké nezávislosti došlo v roce 1956. Současné Maroko má rozlohu okolo 730 000 čtverečních kilometrů včetně Západní Sahary. Takřka 99 procent Maročanů jsou muslimové, hlavními jazyky jsou arabština, berberština a francouzština. V turistických střediscích personál většinou hovoří anglicky. Počet obyvatel, z nichž je polovina mladší dvaceti let, přesahuje 32 milionů lidí. Maroko je už i u nás oblíbenou turistickou destinací a řada cestovních kanceláří sem dopravuje své klienty na relaxační i zážitkové a poznávací zájezdy.

Kam a kdy

Co nás čeká? Záleží na výběru. Každý si dle svého zájmu jistě vybere. V nabídce jsou skvosty arabské kultury – královská města Fés, Marrakéš i přírodně velmi atraktivní oblasti – kaňony v pohoří Atlas, pouštní oblasti s oázami, berberské osady či pobřeží Atlantického oceánu i Středozemního moře, s výbornou rekreační infrastrukturou.
Co se týče podnebí, je vhodné si naplánovat návštěvu jihu – nebo přinejmenším cestování po pouštních trasách – mimo období uprostřed léta, kdy je povětšinou příliš horko i na nenáročné turistické přesuny. Červenec a srpen, nejteplejší měsíce v roce, mohou naopak být velmi příjemné nejenom na mořském pobřeží, kde neustále profukuje chladící vánek, ale i v horách.
Naprosto nejpříhodnější čas k návštěvě a pobytu v Maroku je čas mezi dubnem a květnem. Na jihu a v horách vládne již letní klima a voda je již dostatečně prohřátá na koupání. Zima se zase může hodit pro pobyt na marockém jihu, ale je nutné připomenout, že noci na poušti bývají být velmi chladné a tak při balení zavazadel není dobré zapomenout na svetr či prošívanou větrovku…
Zeměpisně lze Maroko rozdělit na čtyři základní oblasti: středomořské a atlantské pobřeží, velká města v nížinách, pohoří Rif a Atlas. Nezapomeňme na pouště předsaharských oblastí a samotnou Sahary. Znalci tvrdí, že nejpříjemnější částí marockého pobřeží je oblast na severu okolo Tangeru, města, z něhož dosud nevyvanul duch starobylého mezinárodního přístavu. Vůbec nejpohotovější přímořská letoviska jsou Essaouira či Sidi Ifni.

Bez tištěného průvodce to nejde

Internet je internet, ale pořád ještě vedou v nepsané informační soutěži knižní rukojeti. Mezi prvotřídní vydavatele turistických průvodců patří Nakladatelství JOTA z Brna.V edičním plánu tohoto roku patří i skvělá publikace MAROKO s podtitulkem turistický průvodce odborný – obsáhlý – přehledný. A jak my dodáváme, praktický a při návštěvě tohoto území na severu Afriky doslova  – nepostradatelný. Na téměř šesti stech stranách textu, s řadou mapek a fotografií, najdeme kompletní informace včetně itinerářů doporučovaných turistických cest a tras. Nechybí slovníček ani rejstřík, takže, pokud hledáme něco speciálního, snadno se v průvodci orientujeme.

Více na: www.jota.cz      www.facebook.com/JOTA.nakladatelstvi

Ivan Černý , foto archiv nakladatelství JOTA

Populární články

Související články

KnihyUmění

Za psacím stolem s Karlem Sýsem

Jmenovaný umělec, se kterým jsme před krátkým časem hovořili, patří mezi nejlepší...

Knihy

Do jaké míry známe slovenskou historii?

Toť kardinální otázka, tykající se především našich spoluobčanů. Od listopadu devětaosmdesát minulého...

Knihy

Pouze pro silné nervy!

Jsou či nejsou? Toť otázka. Lidé mají pověrčivost v krvi. Od náboženských blouznivců...

CestováníKnihy

Za starými Slovany

S chlebem a slaninou, šlapeme krajinou…zpívá se v jedné z trempských písniček takříkajíc do kroku....