Úvod Krása a zdraví 3D mamograf bude pomáhat ženám
Krása a zdravíNovinky

3D mamograf bude pomáhat ženám

31

Důkladnější vyšetření hutné, tedy klasickou mamografií hůře přehledné prsní žlázy, a zvýšení záchytu malých nehmatných nádorů umožňuje mamograf s tomosyntézou (3D zobrazením).
Mamografický přístroj s tomosyntézou byl instalován na akreditovaném screeningovém pracovišti Centrum pro nemoci prsu v Praze 10 – Zahradním Městě. Tento přístroj je kromě klasické 2D mamografie vybaven revolučním systémem zobrazení mléčné žlázy na principu počítačové tomografie (3D mamografie). Dalším benefitem je možnost provádět bioptická vyšetření podezřelých změn, které nejsou vidět na ultrazvuku – tzv. stereotaktická biopsie.

Mamograf-TK-13Co je TOMOSYNTÉZA PRSU (DBT = digital breast tomosynthesis)?
Jde o novou pokročilou formu mamografického vyšetření, která zvyšuje detekci (odhalení) podezřelých změn v mléčné žláze.
Normální prsní žláza může mít stejnou denzitu jako některá nádorová ložiska, takže ta se mohou ve stínu hutné žlázy zcela ztratit. Naopak někde mohou okrsky žlázy imitovat drobná patologická ložiska. Klasická digitální mamografie vyhotoví snímky prsní tkáně, která se překrývá. Tato limitace klasické 2D mamografie tak snižuje sensitivitu mamografického vyšetření a naopak zvyšuje počet falešně pozitivních nálezů a dovolávání na další vyšetření.
Naopak tomosyntéza snímkuje prs nízkodávkovými expozicemi v několika řezech, a tím redukuje či zcela eliminuje překrývání jednotlivých struktur v prsní tkáni. To umožnuje vyšetřit prs daleko důkladněji. Je to vhodné zejména u mamograficky špatně přehledné prsní žlázy, rovněž lze použít u nejasných nálezů jako doplňující vyšetření. Dále lze tuto novou mamografickou metodu u žen s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu. Většinou se totiž jedná o ženy v mladším věku a tedy hůře přehlednou žlázou. 3D mamografii lze nabídnout též jako velmi sensitivní metodu ženám před plastickou úpravou prsu, kdy by každá žena po 30. roce měla mít provedenou mamografii, aby se vyloučila patologie.

Jak vyšetření probíhá?Mamograf-TK-6
Provádí se ve dvou projekcích stejně jako klasická mamografie. Rameno přístroje se pohybuje v určitém úhlu a provádí 12 – 25 expozic, takže získává snímky prsu v několika řezech. Tyto jsou převedeny do digitálního obrazu, který pak dokáže zobrazit prs v několika rovinách a tudíž mnohem detailněji. Ten pak hodnotíme na speciálních pracovních stanicích.
Výhody vyšetření:
•    Eliminuje překrytí jednotlivých žlázových struktur u 2D
•    Vyšší výtěžnost u hutné žlázy, tím se snižuje potřeba dalších (dodatečných) vyšetření (ultrazvuk)
•    Zvyšuje záchyt malých nehmatných nádorů
•    Menší komprese při snímkování tedy větší komfort pro ženu

Populární články

Související články

Krása a zdraví

Představujeme jedinečné Ozdravné centrum FUZHI

V čase respiračních chorob, dlouhotrvajícího boje s pandemií covidu a dalších nástrah, oslabujících naší...

CestováníNovinkyTéma dne

Prožijte ve zdraví bezstarostnou dovolenou snů, stáhněte si aplikaci s lékařem v telefonu

Okamžitá lékařská péče není jen výsadním právem majetných. Věděli jste, že opravdu...

Krása a zdravíWellness

Věnujte v novém roce více času péči o tělo a mysl

Že je novoroční předsevzetí považováno za klišé? Ne tak docela. Zvolíte-li si...

KnihyNovinky

Rybičkové záložky v knize o vodníkovi Škvejchlovi

Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? je název nové pohádkové knihy hudebnice,...