Úvod Výstavy Praha tleská kumštýřům z Karibiku
Výstavy

Praha tleská kumštýřům z Karibiku

32

Architektura a výtvarné umění patří neodmyslitelně k sobě. Právě proto se v prostorách prestižní Výstavní síně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství realizuje výstava „KUBA“. Bezesporu se jedná o doposud největších prezentací výtvarného umění současné Kuby v České republice. Na Václavském náměstí č.31 se tedy během současných čtrnácti dnů  prezentuje třináct předních kubánských výtvarníků a zájemci mohou shlédnout téměř sto výtvarných děl – olejů, akrylů, kreseb, grafických listů a plastik.

DSC_5553Česko-kubánská kulturní komora

Jmenovaná výstava navazuje na velmi úspěšnou prezentaci umění kubánského filmového plakátu, kterou v polovině minulého roku v Praze připravila známá pražská Galerie Mánesova 54. Jako v předcházejícím případě, tak i nyní je hlavním organizátorem této jedinečné akce kurátor Dr. Jiří Jaskmanický, šéf  Českého centra fotografie a spoluzakladatel Česko-kubánské kulturní komory, která v Praze právě vznikla. Výstava „KUBA – ostrov umění“ na Václavském náměstí je první vlaštovkou plánované činnosti komory, která se bude skládat z oboustranného dialogu uměleckého světa obou zemí, který byl uměle zpřetrhán začátkem devadesátých let minulého století. Vzájemné výměny umělců širokého spektra tvorby včetně výtvarníků, spisovatelů i hudebníků, výstavy, semináře a nejrůznější společné kulturní akce jistě napomohou jak k normalizaci kdysi výborných vzájemných vztahů, tak i k hlubokému poznání, pochopení a porozumění obou stran. Vraťme se však k výstavě KUBA, která má bohatý doprovodný program.

Světoznámí  autořiDSC_5554

Všichni prezentovaní umělci patří nejenom doma na Kubě, ale i ve světě k uznávaným autorům. Osobně se návštěvníci galerie mohou seznámit s trojicí kumštýřů s dámou v čele – Martha Jiménez Pérez (1948),  Angel Antonio Alfonso Castillo (1947) a Alberto Morán Socorro (1981), kteří se výstavy a všech dalších doprovodných programů zúčastní. Součástí této jedinečné kulturní akce je plánovaná beseda výtvarníků s odbornou veřejností, workshop se studenty uměleckých škol, komentované prohlídky a řada dalších společenských setkání.
Prezentovaná ukázka tvorby současných kubánských autorů je charakteristická svou dynamikou, příznačných latinsko americkým temperamentem, svěžestí barev, různorodostí námětů i uměleckým zpracováním. Výstava jistě zaujme nezaujatého diváka nejenom profesionalitou předváděných prací výtvarníků, ale i optimistickým vyzněním a pozitivním nábojem děl, která jen potvrzují skutečnost, že výtvarné umění na Kubě je dlouhodobě a cílevědomě vládou podporováno, o čemž konečně svědčí i fakt, že svého času havanskou univerzitu, obdobu naší Akademie výtvarných umění na přání samotného Fidela Castra na Kubě zřizoval a jako děkan posléze vedl význačný český malíř, profesor Dmitrij Kadrnožka.

DSC_5560Trojice kubánských es

Sochařka a keramička Martha Jimenez má za sebou více než 250 výstav. Je členem Asociace latinskoamerických studií a nositelka řady významných ocenění z domova i zahraničí. Vystavuje po celém světě, včetně Turecka, Kanady, Číny nebo USA. Velmi ráda se věnuje terakotě, její keramické plastiky ji přivedly až k projektům keramického monumentálního sochařství na Kubě.
Druhý z hostů Výstavní síně nadace ABF je Alfonso Castillo, dlouholetý zástupce ředitele DSC_5565Národního musea krásných umění a Střediska pro rozvoj vizuálního umění v Havaně.  Castillo ve své tvorbě rád přesahuje hranice reality a transformuje plochy svých pláten na velký kreativní prostor. Jeho obrazy jsou dialogy mezi tvary a barvami, kterými malíř vytváří vizuální labyrint provokujícího diváka k  hlubšímu citovému vnímání. Alfonso Castillo má za sebou na sto výstav, z nichž tři desítky byly samostatnými. Jeho díla jsou ve sbírkách jak v Evropě, tak i zámoří. V Latinské Americe i Švýcarsku, Japonsku, USA či Slovensku.
DSC_5621Třetí ze jmenované trojice je nejmladší Alberto Morán Socorro, který v roce 2001 absolvoval prestižní a mezinárodně uznávanou Národní akademii krásného umění v Havaně. Ve svých dílech využívá mimořádně bohatou škálu expresivních výtvarných prvků – je malířem i kreslířem a ilustrátorem. Jak říkají kurátoři jeho výstav, Socorro ve svých dílech především skicuje člověka. Sám je protagonistou vlastních příběhů, ve kterých zasahuje do nevzdálenějších oblastí jeho malířského intelektu. Rozděluje obraz do metafor, které přicházejí z hloubky duševních zákoutí. Jeho práce jsou rovněž ve sbírkách po celém světě, dokonce v Ekvádoru, kde jeho obraz „Portrét Elita Alfaro“ má ekvádorský prezident ve své pracovně. Kopii tohoto díla vlastní i ekvádorské velvyslanectví v Havaně.

Vstup volnýDSC_5607

Milým dárkem vystavovatelů uměnímilovným návštěvníkům je vstup zdarma. Vzhledem k tomu, že je výstava prodejní, jistě si zde na své přijde nejeden sběratel výtvarného umění, zvláště pak, když jsou zde ceny, vzhledem k finanční realitě v ČR až pětinásobně nižší, než třeba v USA. Záštitu nad výstavou převzal a osobně se též zúčastnil slavnostního zahájení Jeho Excelence Fermín Gabriel Quiñones Sánchez velvyslanec Kubánské republiky v ČR ( na foto čtvrtý zleva, v okamžiku, kdy kubánským hostům věnoval Dr. Jiří Jaskmanický po růži). Po skončení pražské části bude výstava pokračovat v Karlových Varech až do konce října. Více na: www.manesova54.cz.

Ivan Černý  Foto: Miroslav Feszanic

Populární články

Související články

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

UměníVýstavy

Od října do října

O stejnojmenné výstavní šňůře přední české výtvarnice Bohunky Waageové jsme se společně...

UměníVýstavy

Od Pocty recyklovanému papíru až k Fejsovým snům

V červnu tohoto roku oslavil své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Tento malíř nezaměnitelného...

UměníVýstavy

Deset svíček na želečském dortu

V loňském roce oslavila historická sýpka na jihu Čech proměněná z dobové zemědělské...