Úvod Vztahy Děti Menu pro nejmenší
Děti

Menu pro nejmenší

27

Správná skladba jídelníčku miminka je klíčová pro jeho zdravý růst a vývoj. Zatímco krátce po narození je dostačující kojení, ve věku od čtyř, pěti měsíců je vhodné začít s přikrmováním. V jakém období a co do jídelníčku děťátka přiřadit? A může vaše miminko kravské mléko?

0 až 4 měsíce

Pokud dítě plně kojíte, což je samozřejmě to nejlepší, není třeba jej přikrmovat. Máte-li však s kojením potíže, můžete dítě dokrmovat plně adaptovaným mlékem. Ta podáváme z láhve s tzv. savičkou. Pokud však miminko jen dokrmujete a je tedy stále ještě kojeno, podávejte počáteční mléko např. na lžičce či stříkačkou, aby se úplně neodstavilo od mateřského mléka. Vždy je dobré konzultovat výběr umělého mléka s dětským lékařem.

4 až 6 měsícůkrmici dite

V tomto období se doporučuje u plně kojených i nekojených dětí začít s přikrmováním nemléčných potravin v obědové porci. „Důležité je dbát na pestrost, střídat různé druhy zeleniny, ovoce, obilovin,“ říká primář Pavel Frühauf z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK v Praze. Jako první můžete vyzkoušet bramboru uvařenou v kojenecké vodě rozmixovanou na kaši, o týden, dva později k ní můžete přimíchat rozmixovanou uvařenou mrkev, brokolici nebo malé množství drůbežího či králičího masa. K večeři můžete miminku nabídnout několik lžiček rýžové nebo obilninové kaše. Pokud bude zeleninové pokrmy dobře snášet, je možné začít podávat k dopolední svačině ovocné pyré.

7 až 9 měsíců

Mateřské či kojenecké mléko stále tvoří nezbytnou složku jídelníčku. Pro děti od ukončeného 6. měsíce existují speciálně připravená pokračovací mléka inspirovaná mlékem mateřským (např. Humana), která jsou připravená pro zvýšené nutriční potřeby dětí v tomto věku. V závislosti na množství příkrmů by dítě mělo každý den vypít asi 750 ml mléka plus další tekutiny. Nejvhodnější je kojenecká voda, ovocné čaje či šťávy pro kojence. Po sedmém měsíci věku dítěte můžete pomalu vyzkoušet první opravdickou snídani, například dětskou kaši s ovesnými vločkami. Ke svačině, jak dopolední, tak odpolední, je ideální dětská ovocná přesnídávka nebo bílý jogurt s rozmačkaným banánem, k obědu zeleninovo-masový pokrm. K první večeři připravte obilnou nebo mléčnou kaši, ke druhé večeři nabídněte miminku kojeneckou výživu nebo mateřské mléko.

Tip!
Pokud připravujete mléko z prášku, pozorně si přečtěte návod a ten také dodržujte. Ani odměrka navíc, ani příliš vrchovatě naložená odměrka ničemu nepomůže.

Pokracovaci mleko Humana 2_10 až 12 měsíců

Energii do začátku dne dodá dítěti obilná snídaně. Kromě klasické kaše můžete vyzkoušet i cereální sušenky nebo pečivo. Ke svačině přijde vhod ovocná přesnídávka s piškoty, k obědu uvařte mořskou rybu se zeleninou, brambory se špenátem nebo těstoviny s mrkví a kapkou olivového oleje. Odpolední svačinu může tvořit bílý jogurt s rozmačkaným ovocem, strouhaná mrkev nebo puding s piškotem. K večeři je vhodná krémová zeleninová polévka nebo rýžová kaše s ovocem. Pokud jde o druhou večeři, zůstaňte u kojeneckého mléka, které můžete zařadit i ráno před snídaní. Mějte však na paměti, že denní příjem by neměl být větší než 500 ml. Do jídelníčku můžete též zařadit nové druhy zeleniny (lilek, řepa, cuketa, dýně) a luštěniny. Naopak cibuloviny a citrusové plody nechte až po prvním roce věku.

A co kravské mléko?

Syrové kravské mléko pro kojence není v žádném případě vhodné. A to nejen díky vysokému riziku vzniku alergie na jeho bílkoviny, ale také kvůli hygieně. Pasterizované mléko má nižší obsah železa než adaptované mléko. Do tří let věku nejsou vhodná ani pasterizovaná mléka s upraveným množstvím tuku, protože mají vysoké množství bílkovin a chybí v nich esenciální mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tucích.

Pokračovací mléko Humana 2

Pokračovací mléko Humana 2 ekologická dětská výživa pro děti od ukončeného šestého měsíce. Je speciálně připravené pro zvýšené nutriční potřeby dětí v tomto věku. Obsahuje vitamín D a Omega 3 mastné kyseliny. Neobsahuje lepek ani škrob.
Cena: 220 Kč/ 600 g
www.humana-baby.cz

Kateřina Hadvigová
Foto: archiv autorky

Populární články

Související články

DětiSpolečnost

Nastydlá strašidla aneb Nová audiokniha pro nejmladší čtenáře

Správně by asi mělo být řečeno – pro nejmladší posluchače. Nehrajme si...

CestováníDěti

Prázdninové Valašsko pro rodiny s dětmi, jak ho neznáte

Beskydské zvlněné kopce a pasoucí se ovečky už dnes dětem mnohdy ke...

DětiKnihy

Děti, čtete?

Čtení není nuda, ale báječné dobrodružství, hlásá osmý ročník literárně-dramatického festivalu Děti,...

Děti

Startují jarní Srdíčkové dny

Ulice měst zaplaví barevná srdíčka. S příchodem jara začíná tradiční sbírka Srdíčkové dny. O....