Úvod Výstavy Podzimní snění Inky Delevové
Výstavy

Podzimní snění Inky Delevové

16
????????????????????????????????????

dsc_0108V až přízračném schikanederovském šerosvitu dobových lamp kutnohorské Husovy ulice proti morovému sloupu, v podloubí gotického domu, v Arcus Gallery, se ve čtvrtek 10. 11. sešli v 18.00 milovníci výtvarného umění. Čekala je vernisáž jedinečné výstavy kreseb a knižních ilustrací, včetně několika pláten úspěšné pražské malířky Inky Delevové. Tato obdivuhodná žena v katalogizaci výstav doma i v zahraničí dávno překonala magickou hranici 400 včetně dvou světových – Expo 71 v Budapešti a Expo 81 v Plovdivu. Tato světově uznávaná česká umělkyně, mistrně ovládající nejenom kresbu či malbu, ale i tvorbu poezie a prózy, ze zdravotních důvodů však ke zklamání přítomných nedorazila. Přivítání hostů se tedy jejím jménem ujal kunsthistorik a filmař Vladimír Císař, který rovněž představil výběr z její tvorby.

Signované grafické listy pod stromeček  dsc_0148b

Delevová není ve městě dvou katedrál, jak je Kutná Hora přezdívána, neznámou kumštýřkou. Arcus Gallery ji prezentuje svým návštěvníkům a příznivcům více než rok. Navíc její kvaše, akvarely i grafiky na téma vinná réva a božský nápoj je možné i v tento čas shlédnout v místní populární vinárně U svaté Barbory, nedaleko legendární kamenné kašny. Výběr z její grafiky a knižních ilustrací, s možností zakoupení úžasných grafických listů s podpisem autorky, coby krásný vánoční dárek, je návštěvníkům galerie k dispozici do 7. 12. tohoto roku.
Po slavnostní dernisáži pak bude instalována další mimořádná výstava. Tentokrát děl a dílek pro radost a parádu z tvůrčího ateliéru přední české vitrážistky Jitky Kantové.str-69428

Ivan Černý
Foto Jan Parkman

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

UměníVýstavy

Deset svíček na želečském dortu

V loňském roce oslavila historická sýpka na jihu Čech proměněná z dobové zemědělské...

UměníVýstavy

Felix slaví kulaté narozky!

Někdo má takzvaně zlaté české ruce, jiny zase obě levé. A legendární...

UměníVýstavy

Připravuje se výstava mimořádného umělce…

…a to v prostorách jedinečného pražského Centra zdraví FUZHI. V pozitivní energií...

UměníVýstavy

Múzy na západní frontě nemlčely

Před krátkým časem se konala v malé galerii Tudy k badatelně Vojenského ústředního archivu...