Úvod Lifestyle Cestování Na cesty do perly Karibiku
CestováníKnihy

Na cesty do perly Karibiku

33
????????????????????????????????????

Hrabica, foto Dezort IMG_0406_aLatinská Amerika v čele s Republikou Kuba čím dál více láká i turisty z České republiky. Naši občané, zvláště pak starší generace, mají k tomuto největšímu Karibskému ostrovu tradičně vřelý vztah, který nemohly narušit ani politické kotrmelce z přelomu století. Doposud však nevyšlo příliš mnoho dobrých cestovních průvodců, které stojí za to si při návštěvě Kuby přibalit do zavazadla. Výjimku tvoří šťavnatá a objektivní práce spisovatele a žurnalisty Zdeňka Hrabici, kterou tím to vřele doporučujeme.

Jak se dočteme v představované publikaci, kterou vydalo nakladatelství Akcent – Třebíč, Kuba přes rozdíly režimů vždy projevovala vůči Československu mimořádné a korektní vztahy. Již téměř před sto lety patřila k prvním zemím, které uznaly vznik Československé republiky a volbu jejího prezidenta T. G. Masaryka. Jako jedna z prvních s námi navázala diplomatické vztahy. Za druhé světové války žila na Kubě početná skupina českých a slovenských emigrantů a též Kuba uznala zahraniční londýnskou vládu a prezidenta Edvarda Beneše. Po převzetí moci Fidelem Castrem koncem padesátých let minulého století jsme oboustranně nastolili přátelské a všestranné vztahy ve všech oblastech života. Po historických politických změnách na přelomu století však došlo k přerušení dlouhodobé spolupráce, včetně významné obchodní činnosti. Dokonce byly přerušeny turistické styky. Doba vymknutá z kloubů se však během následujících tří desítek let mění a přichází čas opětného sbližování, především pak v cestovním ruchu. Není bez zajímavosti fakt, že Kuba měla v roce 1990 12 900 hotelových pokojů, v roce 2005 už přes 50 000. V současnosti se tento počet ztrojnásobil díky aktivitám francouzských, španělských a skandinávských hotelových řetězců, které masivně budují výstavbu hotelů a kempingů v kubánských přímořských lokalitách a na obou stranách ostrova. Podle světových cestovních kanceláří se Varadero stalo nejpřitažlivější pláží světa a Kuba nejlepším turistickým ostrovem, kam se v narůstající míře dnes vrací i občané České republiky.


Historie i současnost
DSC_4217Zdařilá kniha Zdeňka Hrabici (nar. 1936), na jejíž tvorbě se podílel i dnes již zesnulý přední československý hispanista Ladislav Stránský, je víc než turistickým průvodcem. Je doslova malou učebnicí dějin Kuby a života zde. Turistice je však věnována většina zajímavého textu, popisujícího živou novinářskou formou co tady návštěvníky z Evropy vlastně čeká. Příjemným zjištěním je, že si Hrabica při své práci nenasadil pověstné růžové brýle a nevyhýbá se ani problematickým úhlům pohledu na zdejší reálie. Zkrátka, je objektivním autorem, který nejenom radí, co si vzít na sebe, jak se zde chovat a co vše nejraději shlédnout. Po třech osobních pobytech na Kubě, kde křížem krážem procestoval všechny významné lokality a podíval se i na venkov mezi řadové Kubánce, nám tento spisovatel svou jedinečnou knihou náramně rozšiřuje obzory. Již názvy kapitol knihy o sto padesáti stranách s bohatou fotodokumentací hovoří za vše: Lov na mečouna, Je libo langustu, Turistika jako průmysl, ženy na Kubě, Jak se dělá kubánský doutník nebo Politický a společenský život, Státní a soukromé vlastnictví, Architektura a umění, Od hospody k muzeu i k baru až po Nejkrásnější pláže…
Nebyl by to reportér tělem i duší, světoběžník Zdeněk Hrabica, aby nebyl rukopis knihy psán živou žurnalistickou formou. Závěr jeho jedinečné knížky, určené (nejen) pro turisty je doplněn praktickým slovníčkem a konverzačními frázemi. Píšeme ji jedničku a v závěru připomínáme, že pro návštěvu Karibiku je nejvhodnější čas od poloviny prosince do poloviny března a celý červenec a srpen. V létě je však třeba počítat s nejvyššími cenami a největším návalem zahraničních turistů.

Ivan Černý Foto: Jovan Dezort

Populární články

Související články

KnihyUmění

Kotvaldův ohňostroj barev

Jako desátý svazek jedinečné pelhřimovské Edice výtvarného umění, nazvané přiléhavě Probuzené palety,...

Knihy

Jubilující Olympia

Na svých internetových stránkách se toto pražské nakladatelství s dlouhou historií řadí...

KnihySport

Černí andělé jsou holky!

Legendární dámský házenkářský klub Baník Most oslavil před krátkým časem 70 let...

Knihy

Zcela výjimečná literatura

Na knihkupeckých pultech se v pyramidách překladového balastu jako příslovečný diamant v hoře hlušiny...