Úvod Výstavy Unikátní výstava našeho mincovnictví
Výstavy

Unikátní výstava našeho mincovnictví

27

100 mil_a vizualizaceNa tento rok připadá 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K připomenutí této události připravila Česká národní banka unikátní výstavu na Pražském hradě v Císařské konírně, která je ke zhlédnutí od začátku února do 28 dubna 2019.

100 LET ČS. KORUNY

Na velkolepě graficky a výtvarně pojaté výstavě se může široká veřejnost seznámit nejenom s vývojem československých a českých platidel, bankovek, státovek i oběžných mincí, ale shlédne mimo spousty dalších zajímavostí i ukázky zlatých zásob centrální banky. Trhákem expozic je jistě představení vysokohmotné zlaté mince, jejíž nominální hodnota činí sto milionů Kč, kterou nechala ČNB vyrobit právě ke jmenovanému vysokému výročí česko-slovenské koruny. Jedná se o největší zlatou minci Evropy a druhou největší na světě! Bezesporu ji čeká zápis do legendární Guinnessovy knihy rekordů.image001

Od Rašína až po vznik Národní banky Československé

Rok po vzniku Československé republiky plní důležitý úkol oddělení nové čs. koruny od měny rakousko-uherské dvě osobnosti tehdejší měnové reformy, první ministr financí mladého státu Alois Rašín a Vilém Pospíšil. Návštěvníci výstavy si na panelech a v informačních textech obnoví dávno zapadlé školní hodiny vlastivědy, oživí si v paměti vznik Bankovního úřadu ministerstva financí a připomenou si rok 1926 jako datum vzniku Národní banky Československé (NBČ).
Sběratelé a milovníci bankovek i mincí se jen stěží odtrhnou od vitrín s replikami historických panovnických korun či originály z tvůrčích dílem Alfonse Muchy, Františka Kysely, Maxe Švabinského nebo třeba Karla Svolinského, Albína Brunovského či Oldřicha Kulhánka a dalších děl českých výtvarníků, malířů, grafiků i sochařů.20u_r

Řada doprovodných akcí

Mezi ty nejdůležitější jistě patří předání cen 31.1.2019 vítězům soutěže pro studenty základních a středních škol o návrh pamětní stokorunové bankovky. Připravena je i Mezinárodní vědecká konference – 16. a 17. 5. 2019. Širokou veřejnost pak jistě bude zajímat Den otevřených dveří ČNB v září tohoto roku.
Koncem ledna ČNB pak ještě vydá trojici příležitostných dvacetikorun k 100. výročí vzniku československé měny.

 

Ivan Černý
Ilustrační foto archiv ČNB

Populární články

Související články

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

UměníVýstavy

Od října do října

O stejnojmenné výstavní šňůře přední české výtvarnice Bohunky Waageové jsme se společně...

UměníVýstavy

Od Pocty recyklovanému papíru až k Fejsovým snům

V červnu tohoto roku oslavil své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Tento malíř nezaměnitelného...

UměníVýstavy

Deset svíček na želečském dortu

V loňském roce oslavila historická sýpka na jihu Čech proměněná z dobové zemědělské...