Úvod Výstavy To byl mistr NEPRAKTA!
Výstavy

To byl mistr NEPRAKTA!

20

DSC_9637Do kolotoče výstav výtvarného umění totoho roku vstoupila přední jihočeská Obrazárna Špejchar v Želeči skvělým představením díla Jiřího Wintra-Neprakty. Až do konce května je zde k vidění nejenom velké množství jeho obrázků, včetně unikátní kolekcí námětů od Wintrových spolupracovníků Bedřicha Kopecného nebo Miroslava Švandrlíka, ale i originály mistrových kreseb. Nechybí ani doplněk v podobě tří desítek knih, ilustrovaných Nepraktou, jakož i pár předmětů z jeho sbírky starožitností, včetně samurajského meče.  Velký zájem milovníků díla tohoto umělce patří i katalogu k výstavě. Publikaci, která se stala od prvního dne po vernisáži této jedinečné výstavy sama sběratelským artiklem.

Pamlsky firmy Neprakta

Útlá velkoformátová brožovaná knížka na křídovém papíře, skvěle polygraficky vyvedená, je z autorské dílny novináře, spisovatele a galeristy Pavla Šmidrkala. Napsaná jest vtipně, lehkým perem a v obraze, plně korespondujícím jak s vystavenými obrázky, tak celým Nepraktovým přístupem k životu. Publicista Šmidrkal je zkušený autor, sám kunsthistorik tělem i duší, mající za sebou slušnou řádku výstavních katalogů a výtvarných autobiografických kniz známých, i polozapomenutých umělců. Na třech desítkách stránek autor čtenáři servíruje jak mistrův kumštýřský životopis, doplněný řadou unikátních snímků, tak i kapitoly s výběrem vtipů, při kterých se pisatel těchto řádku nezdržel hlučného smíchu. Úsměv na líci a dobrouDSC_9639 náladu čtenáři přikouzlí hned zkraje ukázka Nepraktových obálek dnes již legendárního humoristicko-satirického týdeníku Dikobraz. Pro většinu z nás je zajímavá kapitola NEPRAKTickéZAČÁTKY, kde je zřetelná Wintrova snaha najít ty pravé kreslířské prostředky ke svému kumštýřskému vyjádření. Člověk znalý věci snadno vystopuje inspiraci v Ladově či Hofmeisterově kresbě. Je úžasné sledovat, jak se Neprakta časem propracoval ke svému jedinečnému a nezaměnitelnému stylu. Z hlediska techniky kresby se časem Wintr našel v zjednodušující a tlusté čáře, o čem on sám ve svých vzpomínkách říkal, že to bylo vlivem tehdejší poválečné polygrafie, zastaralých strojů a špatného novinového papíru, kdy se musel snažit, aby byl jeho obrázek i po zmenšení čitelný. A pak již následuje hostina kresleného humoru, členěná do základních námětových zájmů vzpomínaného Mistra:  POZDRAVY Z NEANDRTÁLU, ANTICKÉ MOTIVY a  BIBLICKÉ PODNĚTY,   ZE STARÝCH BÁJÍ ,  NA PRÁVU ÚTRPNÉM,  Z TEMNÉHO STŘEDOVĚKU, TROCHA RENESANCE,  Z VOJENSKÉHO SUKNA,  Z LOŽNIC,  PŘED STOLETÍM,  LUPIČI a SOUDY, NA KOŠTĚTI,  NAŠI POTOMCI, PIJME NA ZDRAVÍ , NA HOUBY , IN FLAGRANTI,  TRÝZNĚ LÁSKY,  MANŽELSKÉ ROZPRAVY,  Z ŘÍŠE ZVÍŘAT a  EROTIKA Z POHÁDKY DO POHÁDKY. 

DSC_9635Velmi zajímavé jsou závěrečné kapitoly, ukazující dosud nikde nepublikované návrhy námětů a jejich zpracování dle Wintrových představ . Vše dokresluje defilé vybraných obálek Nepraktových gramofonových desek, knižních obalů, plakátů, pohlednic i péefek, což vše dohromady dnes činí sběratelsky vyhledávaný a na aukcích a dražbách výtvarného umění žádaný artikl. Publikaci pak korunují osobní vzpomínky Jaroslava Kopeckého, známého nepraktologa a redaktora nakladatelství Epocha, kde často firmu NEPRAKTA vydávali.

Světový rekordman v počtu kresleného humoru

Vzpomínaný Jiří Wintr se narodil roku 1924, zemřel 2011. Encyklopedie výtvarného umění o něm hovoří jako o kreslíři, grafikovi, malíři a karikaturistovi, jehož mistrovství lze srovnat s mistrovstvím umělce vskutku národního – Josefa Lady. Za zmínku stojí, že se u tohoto skvělého kumštýře neopakuje ani v jediném případě (!) obličej jeho figur. Navíc se Wintrovo dílo vyznačuje neuvěřitelnou precisností! Jeho zvířata, historické kostýmy, zbraně i oblečení jsou vždy přesně zachyceny jak z hlediska názvu, tak doby samotné, což mj. svědčí o hlubokých znalostech tohoto vpravdě kreslícího encyklopedisty.Zbývá dodat, že je Jiří Wintr zapsán v Guinnessově knize rekordů se svým ohromujícím počtem kreslených vtipů, dosahujících počtu cca 33 000 kusů. První mu vyšel v roce 1948, poslední několik dní před odchodem z tohoto slzavého údolí, které firma Neprakta uměla dokonale rozesmát.DSC_9638
A jak říká Pavel Šmidrkal, svým kumštem se stal Jiří Wintr nesmrtelným, neb se o jeho kreslený humor i současní vydavatelé knížek a kalendářů přetahují takříkajíc ostošest. Též je o jeho dílo neutuchající sběratelský zájem, na aukcích není ničím neobvyklým, když jeho originály a signované kresby dosahují částek hodně přes deset tisíc korun.

Připravil Ivan Černý
Foto archiv Obrazárna Špejchar Želeč

 

 

Populární články

Související články

UměníVýstavy

Od Pocty recyklovanému papíru až k Fejsovým snům

V červnu tohoto roku oslavil své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Tento malíř nezaměnitelného...

UměníVýstavy

Deset svíček na želečském dortu

V loňském roce oslavila historická sýpka na jihu Čech proměněná z dobové zemědělské...

UměníVýstavy

Felix slaví kulaté narozky!

Někdo má takzvaně zlaté české ruce, jiny zase obě levé. A legendární...

UměníVýstavy

Připravuje se výstava mimořádného umělce…

…a to v prostorách jedinečného pražského Centra zdraví FUZHI. V pozitivní energií...