Úvod Výstavy Za skvělými akty musíme do Želče
Výstavy

Za skvělými akty musíme do Želče

22
??

Popularita jihočeské galerie Špejchar v Želeči nedaleko lázní Bechyně dávno překonala hranice kraje. Její letošní prázdninový výstava však zaznamenala návštěvnický rekord a mezi návštěvníky jsou i milovníci umění nejenom z Budějovic či Prahy, ale i z druhého konce republiky. Není se co divit, když se zde prezentuje krása ženského těla očima umělců zvučných jmen – malířů a grafiků, fotografů i sochařů. Kunsthistorik a kurátor, ba i spisovatel a publicista Pavel Šmidrkal opět posunul laťku kvality želečské galerie o pěkný kus výše.

20190702_121640Linie touhy

Návštěvníky galerie, dychtící po zázraku nahého těla něžného pohlaví, čeká 49 obrazů starých mistrů, 80 fotografií, 5 soch a 110 grafických listů od autorů, jejichž jména najdeme ve slovnících výtvarného umění. Vernisáž výstavy se konala v sobotu 13. července, vyšperkovaná koncertem smyčcového kvarteta Epoque Quartet v rámci 14. ročníku Jihočeského komorního festivalu. Příslovečnou třešinkou na dortu pak byl křest publikace Linie touhy, vydanou za přispěním obce Želeč, kterou zájemcům podepisovali přítomní umělci z oboru grafiky, malby, sochařství a fotografie Gunter Hujber, Jaromír Másler, Josef Dudek, Tomáš Hřivnáč, Tomáš Jungvirt, Robert Muller a Jan Mlčoch.

Ve jmenované publikaci, stejně jako na výstavě originálů, jsou vedle současných děl i 20190713_190643reprodukce z téměř stoletého časového období.

Jak jsme si již řekli, výstava opěvuje krásu ženského těla, pro doplnění však je vystaven i jeden akt mužský.

Na vernisáži byl přítomen mj. i vnuk spisovatele, malíře, ilustrátora a tvůrce loutek Jiřího Trnky. Pravý okamžik k tomu, aby se s kurátorem výstavy Linie touhy Pavlem Šmidrkalem dohodli na dlouho zamýšlené výstavě Náš umělec Jiří Trnka a jeho nadaná rodina. Na výstavu s20190713_203311e můžeme těšit v první polovině příštího roku.

Výstava aktů v Želeči se koná až do konce září tohoto roku.

 

Ivan Černý
Foto archiv Galerie Špejchar

 

Populární články

Související články

UměníVýstavy

Od Pocty recyklovanému papíru až k Fejsovým snům

V červnu tohoto roku oslavil své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Tento malíř nezaměnitelného...

UměníVýstavy

Deset svíček na želečském dortu

V loňském roce oslavila historická sýpka na jihu Čech proměněná z dobové zemědělské...

UměníVýstavy

Felix slaví kulaté narozky!

Někdo má takzvaně zlaté české ruce, jiny zase obě levé. A legendární...

UměníVýstavy

Připravuje se výstava mimořádného umělce…

…a to v prostorách jedinečného pražského Centra zdraví FUZHI. V pozitivní energií...