Úvod Výstavy Za “velkou louží ” na LA Art Show
Výstavy

Za “velkou louží ” na LA Art Show

31

Ve dnech 5. – 9. února se konal v prostorách LA Convetion Center v Los Angeles již 25. ročník největšího mezinárodního veletrhu se současným a moderním uměním. Letos zde vystavovalo 120 galerií z celého světa a poprvé se speciální sekci významných evropských galerií. Českou republiku reprezentovala na zmíněné výstavě galerie Art Mozaika Praha.

 

PhDr. Jiří Jaskmanický v prezentačním stánku Galerie Art Mozaika Praha
PhDr. Jiří Jaskmanický v prezentačním stánku Galerie Art Mozaika Praha

Její ředitel Dr. Jiří Jaskmanický má dlouholeté zkušenosti s účastí na mezinárodních uměleckých veletrzích, speciálně v USA. Účast na tomto veletrhu byl však i pro něj premiérou.
„Pozvánku na akci jsme dostali již před několika lety, nicméně odvahu jsme sebrali až nyní. Celá akce je totiž organizačně, ekonomicky i časově velmi náročná. Samotné přípravy začaly před rokem. Bylo potřeba vybrat vhodné autory, kteří jsou schopni oslovit náročného sběratele,“ řekl naší redakci galerista Jaskmanický.

Mezi autory, která doktor Jiří Jaskmanický přivezl do USA, byla významná jména českých umělců, jako kupříkladu Ladislav Vlna se svou metalurgickou malbou či výtvarníci Ivan Bukovski, Tomáš Kubík, Jan Miko, Martin Mrkva a Jakub Tytykalo.
Skláře zastoupil Jaromír Rybák, keramiku Jiří Pošva a fotografii Václav Jirásek, František Dostál, Michal Macků, Tomáš Raszka, Milan Junek, Zdeněk Sokol (Bratrstvo) a v neposlední řadě  osobně i Petr Kurečka, který zde nejenom vystavoval, ale I fotografoval.IMG_1705

Humanimals-Bull-Petr -KureckaExtravagantní nápad

Pro Petra Kurečku byla výstava jeho americkou premiérou. Speciálně pro tento veletrh připravil projekt, pro který se učil odlévat silikonové masky. Na tomto základě vytvořil tvář bez očí i úst a celý koncept nese myšlenku: „Bez očí k uzření, bez úst k mluvení.”

„Ani ve snu by nás nenapadlo, jaký zájem sklidí hned při slavnostním otevření  naše vystavené fotografie. Největší rozruch pak vzbudila fotografie z cyklu Faceless (Bez tváře), která je pro americké publikum blízká svým propojením se symbolem Mickey Mouse…” konstatoval po návratů domů PhDr. Jiří Jaskmanický.

Fotograf Kurečka v zajetí amerických hereček – spolu s Emmou Roberts…
Fotograf Kurečka v zajetí amerických hereček – spolu s Emmou Roberts…

Fotografie mimo návštěvníků z řad široké veřejnosti, a velkého množství kulturních osobností, zaujala také Emmu Roberts, slavnou americkou herečku a neteř Julie Roberts, známou například ze seriálu American Horror Story.

 „V krátkém rozhovoru mi sdělila, že jsem ji připomněl její vlastní dětství,“ doplnil galeristu fotograf Petr Kurečka.
Emma Roberts ale nebyla jedinou celebritou na veletrhu, se kterou Kurečka diskutoval. Petr zde měl  možnost mluvit také s hlavní tváří veletrhu, americkou herečkou Sofii Vergarou, kterou české publikum zná se seriálu Taková normální rodinka.
Na vzpomínaném veletrhu šlo zakoupit díla od tak slavných autorů, jako je Chagall, Renoire, Bruegel, Klimt, Schiele na straně jedné, na druhé straně byl velký zájem kupříkladu i o plakáty našeho Alfonse Muchy.

 

 

…a se Sofií Vergarovou, kterou naši televizní diváci znají ze seriálu Taková normální rodinka
…a se Sofií Vergarovou, kterou naši televizní diváci znají ze seriálu Taková normální rodinka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ivan Černý
Foto archiv Petra Kurečky

 

 

Populární články

Související články

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

UměníVýstavy

Od října do října

O stejnojmenné výstavní šňůře přední české výtvarnice Bohunky Waageové jsme se společně...

UměníVýstavy

Od Pocty recyklovanému papíru až k Fejsovým snům

V červnu tohoto roku oslavil své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Tento malíř nezaměnitelného...

UměníVýstavy

Deset svíček na želečském dortu

V loňském roce oslavila historická sýpka na jihu Čech proměněná z dobové zemědělské...