Úvod Kultura Fenomenální tanečníci exkluzívně v Národním divadle
Kultura

Fenomenální tanečníci exkluzívně v Národním divadle

10

Fenomenální tanečníci exkluzívně v Národním divadleDokonalou souhrou, harmonií pohybu i mužnou krásou okouzluje svět hvězdná dvojice tanečníků – bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi. Ve dnech 2. a 3. září budou mít diváci vzácnou příležitost zhlédnout na scéně Národního divadla jejich exkluzívní galavečer BUBENÍČEK World Ballet Tour 2011.
Slavná dvojčata na něm předvedou nejen svá autorská díla, ale také představí mistrovské kreace desítky svých přátel – předních tanečníků z divadel v Hamburku, Vídni, Drážďanech a Curychu.
Bratři pocházející ze starobylé české rodiny zatančí v premiéře svůj nejnovější autorský projekt – baletní zpracování románu Oskara Wilda Obraz Doriana Graye. Fenomenální dvojice anticky tesaných postav oslňuje synchronizovaným pohybem nádherných mužných těl, oduševnělým vzájemným zrcadlením a technickou precizností, takže se zdá, jako by se pohybovala jediná zdvojená bytost, dvě poloviny, které se doplňují. Právě proto je téma rozpolceného hrdiny Wildova románu pro dvojčata výzvou k dramatickému ztvárnění. Na programu mají i své další autorské práce sklízející ovace na předních světových scénách: Le soufle de l’esprit a Toccata.
Pohybově mimořádně talentovaná dvojčata po výcviku v cirkusové rodině dostala příležitost vystudovat balet na pražské Taneční konzervatoři a poté nastartovala jejich raketová kariéra v Neumeierově Hamburském baletu. V Německu i ve světě tančili snad ve všech velkých rolích klasického repertoáru i v choreografiích předních současných tvůrců a posbírali mnohá ocenění.
Tajemství neobyčejné působivosti jejich projevu odhalil jeden z bratrů ve filmovém dokumentu Die Ballett-Zwillinge (Baletní dvojčata): „Na jevišti byste neměli přemýšlet o pohybech. Musí to být zcela běžná věc, třeba jako když jíte. Je to vlastně instinkt. Je to, jako když vezmete čistý bílý papír a nanášíte na něj spoustu barev. Tak to jsem já.“
Bratři se v roce 2006 rozhodli pro vzájemné odloučení, které pociťovali jako emancipaci svých jedinečných osobností, nicméně nadále úzce spolupracují zejména při tvorbě nových děl. Jiří Bubeníček působí jako první sólista v Semperoper Ballett v Drážďanech. Nejenže je ověnčen mnoha cenami za tanec, sám také vytváří výrazné choreografie pro velké světové scény. Otto Bubeníček zůstal prvním sólistou v Hamburku a kromě tance se specializuje i na hudbu k baletům, například pro díla svého bratra, tvorbu kostýmů a scénografii.
Publikum se tedy v září může těšit na jedinečný zážitek. „Ve světě jsou jejich představení, ve kterých podávají oslňující taneční výkony po boku nejlepších primabalerín, beznadějně vyprodaná a žádaná,“ zdůraznil jejich význam umělecký šéf baletu ND Petr Zuska při předešlé návštěvě Prahy před dvěma lety. Výtěžek z benefičního představení 2. září půjde z iniciativy obou bratrů na podporu Domu světla, centra prevence a boje proti AIDS v ČR.

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

Kultura

Beyond Vibrations – neobyčejný balet Národního divadla

Máte rádi balet? Chodíte často do divadla? Máte nyní neobyčejnou možnost vidět...

KnihyKultura

Za autorem veselých knížek

… jsme se rozjeli do pražských Radlic. U vizitky Vratislav Ebr, předseda...

KulturaUměníVýstavy

V ateliéru Bohunky Waageové

Tato talentovaná malířka mazlivého jména není našim čtenářům neznámá. Rozhovor s ní jsme...

HudbaKnihyKultura

Napsal písňový text i na tácek od piva

Potkali jsme se před krátkým časem u příležitosti křtu monografie kreslíře-humoristy Slávy...