Úvod Kultura AGATHA CHRISTIE : KREV NA CHODNÍKU / ZNAMENÍ
Kultura

AGATHA CHRISTIE : KREV NA CHODNÍKU / ZNAMENÍ

31

Agatha Mary Clarissa Christie Mallowan se narodila 15. září 1890 v Ashfieldu, rodinném domě v přímořském letovisku Torquay jako nejmladší dítě amerického přistěhovalce Fredericka Alvaha Millera a jeho anglické ženy Clarissy Boechmer. V šestnácti letech odjela Agatha studovat do Paříže. Zvažovala hudební kariéru, ale nakonec od ní upustila.

V roce 1914 se provdala za důstojníka Archibalda Christieho. Za války Agatha zůstala v Ashfieldu a pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v místních nemocnicích. Tam získala značné znalosti o jedech, které později využila ve svém díle. Po válce se Archie vrhl do podnikání v Londýně, zatímco Agatha zůstala doma se svou dcerou Rosalind, která se narodila rok po skončení války. V roce 1920 se společnost Bodley Head rozhodla vydat první román Agathy Christie Záhada na zámku Styles, ve kterém se objevil výstřední belgický detektiv Hercule Poirot. Závěrečná část knihy, odehrávající se v soudní síni, byla plná nepřesností a autorka ji musela přepsat. Od té doby se vždy, když si nebyla jistá fakty, radila s odborníkem – lékařem, právníkem atd. Pokud však šlo o jedy, tam si vystačila se svými vlastními znalostmi.

Patřičné pozornosti se jejímu dílu dostalo až v roce 1926, kdy vyšel román Vražda Rogera Ackroyda. V tentýž rok však smrt matky spolu s manželskou krizí vedly k nervovému zhroucení Agathy Christie, které vyvrcholilo jejím záhadným zmizením v prosinci 1926. Manželé Christieovi byli v dubnu 1928 rozvedeni. V roce 1930 se rozvedená Agatha vydala hledat dobrodružství, vypravila se Orient-expresem do iráckého města Ur, kde se její přátelé podíleli na archeologickém výzkumu. Tato cesta znamenala velký zlom v jejím životě, neboť v Uru poznala Maxe Mallowana, o 15 let mladšího archeologa, za kterého se zanedlouho ve skotském Edinburghu provdala.

Ve třicátých letech rozdělovali novomanželé svůj čas mezi několik domovů v Anglii a archeologické expedice na Blízkém východě. Během druhé světové války sloužil Max Mallowan jako styčný důstojník v severní Africe, zatímco Agatha znovu pracovala jako dobrovolnice ve výdejně léků. Po válce manželé Mallowanovi obnovili své cesty na Blízký východ a pokračovali v nich ještě dalších deset let. Začátkem padesátých let dosáhla vrcholu druhá kariéra Agathy Christie, a to jako autorky divadelních her, když byly v Londýně uvedeny její hry Past na myši (1952) a Svědek obžaloby (1953). Agatha Christie zemřela ve svém domě ve Wallingfordu 12. ledna 1976. Její dílo ale žije dál. Od roku 1920 se prodala více než miliarda výtisků jejích knih, které byly přeloženy do více jazyků než Shakespeare. Jen bible Agathu Christie překonává v počtu jazyků, ve kterých je dostupná.

Populární články

Související články

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

Pázdniny na|Zanzibaru nemají chybu
CestováníKulturaZaujalo vás

Dva týdny prázdnin na Zanzibaru

Když přistanete na letišti na Zanzibaru, projdete další kontrolou zavazadel a teprve...

Kultura

Haló, paní Bohunko…

Populární pražská AA-gallery výtvarného umění v Domě u Černohorských na Újezdě je...

HodinkyKultura

Výstava hodinek na pražském Žofíně 20.-21. října

Hodinky jsou pro mnoho mužů jediným krášlícím prvkem. Můžeme k nim ještě počítat...