Úvod Krása a zdraví Sedm nejčastějších mýtů o antiperspirantech
Krása a zdraví

Sedm nejčastějších mýtů o antiperspirantech

34

Monika_ArenbergerovaDermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová objasňuje, jak je to se všeobecně vžitými fámami a mýty ohledně pocení. Každý z nás touží najít maximálně spolehlivou ochranu před nepříjemným pocením. Vzhledem k nepopiratelnému faktu, že se potíme nejen v době vysokých letních teplot, ale i při náročných a vypjatých situacích kdykoliv v průběhu roku, je velmi důležité najít tu správnou a jedinečnou ochranu. S nadcházejícími chladnějšími podzimními dny ale mnohokrát na používání antiperspirantů zapomínáme. Nevyhýbejte se používání antiperspirantů a přečtěte si naše rady a tipy o jejich používání a odhalte mýty, které o těchto účinných zázracích kolují.

1) Používání antiperspirantů jen v teplých letních měsících?

Jednou z nejrozšířenějších fám o používání ochrany v podobě antiperspirantů je jejich používání pouze v období teplých letních měsíců. Antiperspiranty je však dobré používat každý den bez ohledu na roční období. Antiperspirant vás totiž nechrání jen před nežádoucím potem, ale i nepříjemným zápachem a dodává vám nekonečný pocit čistoty. Pravidelným denním používáním antiperspirantů navíc dosáhneme snížení vylučování potu, kůže v oblasti podpaží bude sušší a bakterie se na ní budou méně množit, čímž následně předejdeme nejen vzniku zápachu, ale i vzniku kožních onemocnění. Produkce potu totiž není závislá jen na teplotě prostředí, ale odvíjí se i od psychických podnětů. Například při nervozitě, stresu a úzkosti se produkce potu zvyšuje.

2) Je lepší proti pocení upřednostnit antiperspirant nebo deodorant?

Zatímco deodoranty jsou určené jen na překrytí tělesného pachu, antiperspiranty jsou svým složením a účinkem zacíleny na eliminaci nadměrného pocení v oblasti podpaží. Volbou proti pocení je tedy rozhodně antiperspirant.

3) Můžeme se spolehnout, že nás antiperspirant ochrání před nežádoucím zápachem?

Ano, můžeme, protože mechanismus účinku antiperspirantu spočívá právě v přímém účinku na potní žlázy. Antiperspiranty obsahují takové složení, které umožní vytvořit v oblasti potních žláz “zátku”, čímž zabraňuje vylučování potu. Nedochází tak k jeho rozkládání bakteriemi, čímž předchází vzniku nepříjemného zápachu. Samozřejmostí v rámci prevence nežádoucího pachu by měla být denní hygiena a nošení oblečení ze vzdušných a přírodních látek.

Dove Maximum Protection_Pomegranate_jablicko_024) Od kolika let je možné antiperspirant používat?

Používání antiperspirantů a deodorantů není pro děti vhodné. Tyto výrobky obsahují parfumační složky a jiné alergeny, kterým je zbytečné malé děti vystavovat. K jejich používání je možné přistoupit v období puberty, kdy se objevuje zvýšené pocení. Při nákupu a výběru antiperspirantů je důležité upřednostnit antiperspiranty s co možná nejjemnějším složením, aby pokožku nedráždily a nevysušovaly.

5) Je správné antiperspiranty používat ráno před odchodem do práce a do školy?

Antiperspiranty je vhodné aplikovat večer před spaním na čistou, umytou a nepodrážděnou pokožku, kdy je aktivita potních žláz nejnižší, proto je nanesení antiperspirantu v této době nejúčinnější. Pokud bychom nanesli antiperspirant například těsně před sportovní aktivitou či jinou fyzickou zátěží, účinná látka by se rychleji odplavila a nemohla by správně účinkovat.

6) Můžeme si antiperspirant nanést ihned po oholení podpaží?

Časté holení je pro povrchovou vrstvu pokožky velkou zátěží. I ty nejúčinnější antiperspiranty ale dokáží efektivně působit bez jakýchkoliv nežádoucích doprovodných účinků. Po oholení podpaží je ale doporučeno počkat s aplikací antiperspirantu ideálně 12 hodin. Skvělým pomocníkem v péči o jemnou pokožku podpaží je díky ¼ hydratačního krému například krémový antiperspirant Dove Maximum Protection. Antiperspirant Dove Maximum Protection příjemně voní a zajišťuje celodenní pocit svěžesti. Maximální ochrana před pocením a nepříjemným zápachem je samozřejmostí.

7) Můžeme oblíbenou značku svého antiperspirantu používat celý život? Máme zůstat věrní jedné značce a jednomu produktu, který rádi a pravidelně používáme, anebo je potřebné antiperspiranty měnit? Máme mít obavy, že náš antiperspirant začne být po čase méně a méně účinný?

Antiperspiranty obsahují soli hliníku, které omezují činnost potních žláz tím, že způsobují stáhnutí povrchové vrstvy kůže. Vlastní deodorační účinek je daný přítomností parfemačních složek. Antiperspiranty jsou tak díky svému složení účinné na zmírnění fyziologického, normálního pocení v oblasti podpaží. Svůj oblíbený antiperspirant tak můžete používat prakticky neustále.

Populární články

Související články

Krása a zdraví

Představujeme jedinečné Ozdravné centrum FUZHI

V čase respiračních chorob, dlouhotrvajícího boje s pandemií covidu a dalších nástrah, oslabujících naší...

Krása a zdravíWellness

Věnujte v novém roce více času péči o tělo a mysl

Že je novoroční předsevzetí považováno za klišé? Ne tak docela. Zvolíte-li si...

Krása a zdravíTrendy zdraví a krásyWellness

Nechte se hýčkat

Hotel Mandarin Oriental, Prague nabízí ve svém SPA exkluzivní světoznámou britskou kosmetiku značky...

Krása a zdravíSpolečnostTrendy zdraví a krásyWellness

La Praire atelier

V Praze se začátkem září otevřel exkluzivní prostor zasvěcený věčnému mládí a luxusním pečujícím produktům...