Úvod Knihy Mitsuko – matka moderní Evropy
KnihyKulturaOsobnostiŽeny

Mitsuko – matka moderní Evropy

30

Kniha historičky umění a japanistky Vlasty Čihákové – Noshiro vyšla ve vydavatelství Jota a je splněním dluhu k velké osobnosti naší i japonské historie. Životopisný román, jak by se dalo říci, nás seznamuje s významnou osobou, paní Mitsumi, která je u nás dosud málo známá. V Japonsku je však oslavovaná jako „matka Evropy“.
Začtěme se proto do napínavého příběhu, který začíná v předminulém století. V roce 1895 se mladičká dcera starožitníka z Tokia provdala za rakouského diplomata, hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, který tou dobou v Japonsku působil. Po narození dvou synů s ním přesídlila na jeho rodové panství, na zámek v západočeských Poběžovicích. Nutno nezasvěcenému čtenáři připomenout, že ve své době byl tento sňatek zcela mimořádnou událostí.

MitsukoDva světadíly, dvě kultury, jeden příběh
Z netypického manželství se narodilo sedm dětí, z toho čtyři chlapci. Po náhlé smrti hraběte zůstala nezkušená a velmi konzervativní Mitsuko sama jak na hospodářství a společenský život, tak i na výchovu dětí. To byl velký zlom v jejím životě, zřejmě i střet japonské tradiční výchovy se středoevropským prostředím, i rozpor mezi vlastní křehkostí a pedantičností, kterou uplatňovala ve výchově. Děti kráčely vlastním životem bez ohledu na názory matky a v jejich osudech se zrcadlí život  společnosti mezi dvěma válkami.
Nejvýznamnější postavou byl její druhorozený a v Japonsku narozený syn Richard Coudenhove – Kalergi. Ten se stal zakladatelem hnutí Panevropa, tedy otcem myšlenky Evropské unie. Autorka  Vlasta Čiháková vytěžila ze zajímavého tématu maximum a knihu napsala svěžím beletristickým způsobem. Cenné jsou zejména fotografie z rodinných archivů, kterými je objemná kniha (380 stran) ilustrována. V čase televizních seriálů jsou osudy celé rodiny paní Mitsuko , zachycené ve jmenované publikaci, bezesporu i velkým scénáristickým námětem.
Pro zajímavost: Expozici nazvanou Mitsuko může čtenář shlédnout na zámku v Horšovském Týně.

Mgr. Vlasta Čiháková
Historička umění a japanistka. V 70. a 80. letech 20. stol. žila a pracovala v Tokiu, kde pořádala výstavy a vyučovala na vysokých uměleckých školách. Od roku 1989 žije v Praze a v současné době působí jako kurátorka v galerii kritiků v pražském paláci Adria. Je předsedkyní Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků české národní sekce AICA ( mezinárodní asociace výtvarných kritiků). Mj. publikuje v oboru moderního a současného umění. Více na: www.vlasta-cihakova-noshiro.com .

Knihu vydalo nakladatelství JOTA s.r.o jako svou 1 927.publikaci, tuto v edici Biografie. Více na: www.jota.cz .

Ivan Černý

Populární články

Související články

KnihySport

Černí andělé jsou holky!

Legendární dámský házenkářský klub Baník Most oslavil před krátkým časem 70 let...

Knihy

Zcela výjimečná literatura

Na knihkupeckých pultech se v pyramidách překladového balastu jako příslovečný diamant v hoře hlušiny...

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

Pázdniny na|Zanzibaru nemají chybu
CestováníKulturaZaujalo vás

Dva týdny prázdnin na Zanzibaru

Když přistanete na letišti na Zanzibaru, projdete další kontrolou zavazadel a teprve...