Úvod Knihy Boj o Zlatou stuhu
Knihy

Boj o Zlatou stuhu

10

Konec BednyNovinář a spisovatel Lubor Falteisek (*1951, Praha) byl svého času téměř deset let redaktorem dětského časopisu, posléze i šéfredaktorem populárního týdeníku Ahoj na sobotu a dlouholetým šéfredaktorem magazínu Naše rodina. Nyní se plně věnuje psaní tzv. detektivní prózy a knih pro děti a mládež. Jedno nevylučuje druhé, jak můžeme zjistit v jeho poslední knížce Konec bedny a jiné příběhy, která před krátkým časem vyšla v pražském nakladatelství Grada. (Více o knize jsme psali zde.)
Deset humorných i napínavých příběhu ze života školáků pobaví zcela jistě nejenom kluky a děvčata, ale i jejich rodiče, kteří budou chtíti přijít na kloub tomu, proč, že se jejich ratolesti při četbě jmenované knížky nahlas smějí. A jak se i oni začtou, hned tak se od půvabně ilustrované knížky neodtrhnou. Jak doufá její autor (otec dvou ratolestí), mládež v ní možná odhalí i špetku životní moudrosti.

Držíme palce

Křest knížky Konec Bedny a jiné příběhy se odehrál 16. prosince při literárním pořadu Slova mají křídla. Vlevo autor knihy, uprostřed spisovatel David Jan Novotný a vpravo novinář a básník Dušan Spáčil.
Křest knížky Konec Bedny a jiné příběhy se odehrál 16. prosince při literárním pořadu Slova mají křídla. Vlevo autor knihy, uprostřed spisovatel David Jan Novotný a vpravo novinář a básník Dušan Spáčil.

O úspěchu jmenované knížky povídek pro děti a mládež pochybovat nemusíme. Svědčí o něm nejenom zájem čtenářů, ale i kladné recenze, které ji po jejím umístění na knihkupecké pulty v předvánočním čase minulého roku doprovází. Není se co divit, v záplavě překladového literárního balastu ze zahraničí musíme dlouho příslovečným prstíkem hrabat, než z hromady hlušiny vydolujeme diamant v podobě dobrého českého titulu, jakým Konec Bedny a jiné příběhy bezesporu je. O to více náš těší, že se jedná o knížku pro děti a mládež. Kniha byla nominována do prestižní literární soutěže MAGNESIA LITERA a ještě velké celostátní autorské soutěže IBBY pro knihy pro děti O zlatou stuhu.
Jak jsme se již zmínili, knížka je nejenom  plná  humoru, ale i napětí. Jak by ne, když je Lubor Falteisek členem České asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury (AIEP) a je též několikanásobným vítězem každoroční soutěže AIEP o nejlepší detektivní povídku.
Ilustrační snímky jsou ze křtu knihy, který se konal v předvečer vánočních svátku minulého roku, a pravidelném pražském literárním večeru, zvaném „Slova mají křídla“.

Ivan Černý
Foto: Miroslav Martinovský

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka základních receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...

KnihyOsobnosti

Jirka, Mirek, Slávek a ti druzí…

Memoárová literatura patří ke čtenářsky nejoblíbenějším žánrům. Populární pražské Nakladatelství Olympia publikace životních...

KnihyKultura

Za autorem veselých knížek

… jsme se rozjeli do pražských Radlic. U vizitky Vratislav Ebr, předseda...

Knihy

Jaký bude rok 2023?

Pro odpověď na tuto nelehkou otázku jsme si došli ke známé pražské...