Úvod Vztahy Děti Mobily způsobují dětem bolesti hlavy i ochabnutí svalstva
Děti

Mobily způsobují dětem bolesti hlavy i ochabnutí svalstva

31

Zatímco před několika lety si děti hrály venku na hřišti nebo si doma četly, dnes tráví volný čas u počítače nebo hrají hry na mobilech, tabletech a dalších chytrých zařízeních. Záření vydávané bezdrátovými přístroji však může dětem přivodit mnoho zdravotních komplikací. Technické vymoženosti moderní doby jsou neodmyslitelnou součástí našich životů i životu našich dětí. Časté používání chytrých zařízení má však na zdraví těch nejmenších mnohem více negativní dopad než na zdraví dospělých. „Rozdíly v hustotě kostí a množství tekutin v těle jim umožňuje absorbovat větší množství energie mozkem oproti dospělým,“ vysvětluje odborník na technologie Filip Jelínek, a dodává. „Mobilní telefony by proto měly používat co nejjednodušší, bez přístupu na internet či online her.“
Kromě klasických obtíží jako je bolest hlavy a únava, podráždění očí, poruchy spánku či duševní nepokoj, můžou smartphony a tablety vyvolat i vážnější problémy. „Může docházet k závratím, zvonění v uších, nepravidelnému srdečnímu rytmu. Zaznamenány byly také problémy s učením či zhoršení paměti,“ potvrzuje Jelínek. Časté hraní na mobilních telefonech může u malých dětí poškodit také funkčnost prstů a vést k nedostatečnému budování svalové hmoty na rukou.

Vzdálenost je zásadnímobily_a_deti

Vzhledem k tomu, že následky nadměrného používání mobilního telefonu se projeví až za několik let či desetiletí, je potřeba jistá dávka opatrnosti. Co tedy dělat, aby telefonování neškodilo malému tělu a organismu nezpůsobovalo stres?  Vysvětlete dětem, že SMS zprávy jsou z pohledu zdraví lepší než telefonování. Pokud telefonují, naučte je mít přístroj cca 30 cm od těla. Pomůže jim k tomu sada handsfree. Není potřeba nosit telefon na těle a nechat tak na organismus ve vývoji zářit.  Pokud telefonujete vy, snažte se být ve vzdálenosti minimálně metr od dítěte. I pasivní telefonování je zdraví škodlivé. Dobu telefonování omezte na 6 minut, protože to je doba, kterou tělo potřebuje k autoregulaci. Lepší je udělat si výlet za dotyčnou osobou, než dlouze telefonovat.
Platí zásada, pokud se telefonuje, pak pouze na místech s maximálním signálem. Na místech, jako je podzemí, metro či výtah, se síla vysílání až zdesetinásobuje. Pokud je totiž zařízení zapnuté, vydává signál a to znamená, že vydává záření. Čím slabší signál, tím vyšší výkon telefonu (a také silnější záření).  Není vhodné, aby si dítě nechávalo telefon či tablet v místnosti, kde spí. Pokud je to nutné, tak jej naučte, aby zařízení nechávalo minimálně metr od postele. I v pohotovostním režimu se totiž mobil napojuje na anténu. V žádném případě proto mobil nepatří pod polštář.
Naučte se používat na bezdrátových zařízeních osobní mechanické ochrany proti vlnám. Na zařízení lze nalepit např. čip, který používá technologii Waveex. Ta činí záření ze všech bezdrátových komunikačních zařízení snesitelné pro náš organizmus. Čip je vhodnější než např. stínící folie, která ruší signál.

Kateřina Hadvigová
Foto: archiv autorky

Populární články

Související články

DětiSpolečnost

Nastydlá strašidla aneb Nová audiokniha pro nejmladší čtenáře

Správně by asi mělo být řečeno – pro nejmladší posluchače. Nehrajme si...

CestováníDěti

Prázdninové Valašsko pro rodiny s dětmi, jak ho neznáte

Beskydské zvlněné kopce a pasoucí se ovečky už dnes dětem mnohdy ke...

DětiKnihy

Děti, čtete?

Čtení není nuda, ale báječné dobrodružství, hlásá osmý ročník literárně-dramatického festivalu Děti,...

Děti

Startují jarní Srdíčkové dny

Ulice měst zaplaví barevná srdíčka. S příchodem jara začíná tradiční sbírka Srdíčkové dny. O....