Úvod Lifestyle Bydlení Jak správně odstranit skvrny či obnovit nábytek?
Bydlení

Jak správně odstranit skvrny či obnovit nábytek?

35

Bojujete se zažranou špínou v domácnosti, rozlitým červeným vínem či otisky od skleniček na dřevěném stole? Přinášíme několik zaručených rad a správný postup, jak se skvrn zbavit. Podle hlavní školitelky dam na úklid z mladé české agentury specializující na úklid domácností LidskáSíla.cz Ivety Čekanové se snažte jakoukoliv skvrnu vyčistit pokud možno neprodleně, a to od okrajů do středu, aby se nerozšířila. „Když cokoli vylijete, co nejrychleji tekutinu vysajte ubrouskem, papírovým kapesníkem nebo toaletním papírem. Pořídit si můžete i celulózovou houbičku, kterou můžete propláchnout čistou vodou a použít tak opakovaně,“ radí Iveta Čekanová.cz. Následný postup se pak liší podle toho, o jakou tekutinu se jedná. Jiným způsobem vyčistíte víno, jinak krev – nakonec tkaniny nezapomeňte vyprat.

ls-ilustracni-cervene-vinoNa červené víno bílé i sůl, na kávu zas citrón, na krev slanou vodu

Červené víno vyžaduje rychlou reakci: ihned polít bílým vínem, posypat solí a nechat chvíli působit. Zbytek tekutiny vysajte papírovou utěrkou. Jestli na ubrus, koberec nebo oblíbené tričko vylijete kávu, pokapejte skvrnu citronem a nechte deset minut působit. Následně omyjte vlažnou vodou nebo vlhkým hadříkem a tkaninu usušte. A co když kápne krev? S krví si nejlépe poradí slaná studená voda. Pozor, nikdy nepoužívejte vodu horkou.

Skvrn od rajčat se zbavíte vodou a odmaštěním

Nejen na oblečení ale i kuchyňské lince umí nadělat paseku rajčatová omáčka. Tkaninu nejprve opláchněte studenou vodou, pak důkladně promasírujte odmašťovacím mycím prostředkem a nechte deset minut působit. Pokud se chcete zbavit skvrn na kuchyňské lince, dřezu nebo i plastovém nádobí, použijte pastu z vody a jedlé sody.

Na voskovky papír a žehličku

Na mastnotu působí nejlépe roztok odmašťovacího mycího prostředku a vody. Po vyčištění místo důkladně omyjte vodou a vysušte papírovou utěrkou. A co mastnota od voskovky? Nehody s voskem či voskovkami na malování po sobě zanechávají nepříjemné mastné fleky. Zbavíte se jich tak, že látku vložíte mezi dva savé papíry – pijáky a přežehlíte. Případné zbytky dočistěte opatrně lihem.

Inkoust, lak a asfalt odstraní rozpouštědla

Na skvrny od inkoustu, lihového fixu, laku na nehty nebo dokonce asfaltu použijte speciální čističe s obsahem rozpouštědel. „Vždy je však používejte opatrně, aby nedošlo k odbarvení nebo dalšími znečištění čištěné tkaniny,“ upozorňuje Iveta Čekanová, hlavní školitelka dam na úklid z LidskáSíla.cz.

A co dárky po mazlíčcích? Roztok vody a octals-ilustracni-mazlicci4

Pokud máte domácího mazlíčka, který si místo své toalety oblíbil například koberec nebo pohovku, důkladně skvrnu polijte roztokem vody s octem v poměru jedna ku jedné, vysušte hadříkem, zasypejte jedlou sodu a zakapejte směsí peroxidu a aviváže. Vše dobře vmasírujte, nechte patnáct minut působit a omyjte čistou vodou. Vyčištěné místo pak nechte důkladně vysušit.

O dřevo se starat celoročně, pozor na poškrábání

Přírodní nelakované dřevo je doslova magnetem pro kolečka po sklenicích nebo i fleky od jídla. Pokud ale dřevo dvakrát ročně ošetříte tekutou leštěnkou s kvalitními vosky nebo impregnací, odvděčí se vám dlouhou výdrží a odolným povrchem. A co na skvrny a údržba či obnova lamina? Na lamino a lakovaný nábytek používejte pouze určené čisticí prostředky a jemné hadříky, aby nedošlo k poškrábání povrchu, varují odborníci.

-pk-
Foto: LidskáSíla.cz

Populární články

Související články

BydleníLifestyleLuxus

Designové doplňky Moser nově v exkluzivním zastoupení multibrandového butiku The Store

Multibrandový butik The Store rozšiřuje své portfolio luxusních světových značek a přináší...

BydleníLifestyle

Louis Vuitton parfém pro váš domov

Cestování je stálé téma v srdci značky Louis Vuitton – již od jejích...

BydleníLifestyleVýstavy

Jak se dělá vintage interiér?

Co by byl domov bez zařízení a vybavení, ve kterém se člověk cítí...

BydleníLifestyle

Cartier zdobí i interiéry

Příběh vzniku interiérových doplňků značky Cartier se začal psát ve stejné době,...