Úvod Lifestyle Cestování Na posvícení na Loučni přicválá Martin na bělouši
CestováníGurmán

Na posvícení na Loučni přicválá Martin na bělouši

34

img_7234a Svatomartinské posvícení pořádá zámek Loučeň v sobotu 12. listopadu. Slavnost nabídne kromě příjezdu Svatého Martina na bílém koni následné putování setmělým zámeckým parkem za svatomartinskými světélky. Dále pak jsou pro návštěvníky připraveny husí hody nebo křest a ochutnávka svatomartinského vína. Program začne úderem poledne a potrvá až do pozdních večerních hodin. Nedílnou součástí posvícení je také tradiční jarmark se spoustou dobrot a řemeslných výrobků. Návštěvníky čeká také rytířský turnaj o svatomartinskou husu, rytířský turnaj na koních, jezdecká kaskadérská show s ohněm a po návratu z parku ohňová show. Každý dospělý návštěvník dostane ke vstupence také žeton na degustaci vína. Po celý den budou probíhat prohlídky zámku s kostýmovanými postavami, dětské prohlídky i oblíbená čokoládová prohlídka. V 17:30 je připravena speciální svatomartinská prohlídka zámku při svíčkách s mladým vínem a svatomartinskými rohlíčky.

Posvícení podesáté

„Většina památek zavírá pro návštěvníky své brány s posledním říjnovým dnem. Zámek Loučeň pokračuje dál, a právě na začátku zimní poloviny roku pořádá tradičně nejnavštěvovanější akci celé sezóny, ve kterou se během již realizovaných úspěšných devíti ročníků stačilo profilovat naše Svatomartinské posvícení,“ uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku. „Hlavní bod tohoto programu je velice vyhledávaný. Se sobotním setměním krátce po 16:00 přijede na zámecké nádvoří svatý Martin svatomartinske-posviceni-2010_ii_-232a místní pan farář požehná svatomartinskému vínu. Následně se Sv. Martin ztratí z dohledu v setmělém zámeckém parku. Tam ho pak obvykle několikasethlavý průvod kráčí vystopovat cestou poeticky vytyčenou svatomartinskými světélky, se svým lampionem, který jim Martin v tajuplném kamenném labyrintu zapálí. Kolem 17:00 se pak většina účastníků průvodu vrací ještě buď do zámecké či hotelové restaurace na husí hody, nebo za programem na zámecké nádvoří. Letos nabídneme po půl šesté diskotéku na světelném labyrintu. Když se na zámku Loučeň každoročně uprostřed listopadu slaví Svatomartinské posvícení, šedesát sobotních minut mezi 16:00 a 17:00 je na zámeckém nádvoří tradičně hlava na hlavě. Stovky lidí si nenechají ujít tu jedinečnou příležitost spatřit příjezd Martina na bílém koni, tradičního zvěstovatele příchodu zimních dnů,“ dodává Vratislav Zákoutský.

Degustace svatomartinských vín

Svatomartinské posvícení patří k těm akcím, na které jezdí na zámek Loučeň početné skalní publikum každoročně. Každý dospělý návštěvník dostává ke vstupence žeton na degustaci vína zdarma. Také letos budou návštěvníci odpoledne, ještě před příjezdem sv. Martina, svědky rytířských klání. Svatomartinské posvícení je rovněž zážitkem gastronomickým. Připraveny jsou husí hody dle tradičních zámeckých receptur, a také první ochutnávka svatomartinských vín od několika českých vinařů.svatomartinske-posviceni-2010_ii_-238

Program

Louka u kostela na nádvoří zámku
11:00 – 12:00 Aktivity v ležení, střelnice, zkoušení zbrojí, rytířské dovedností
12:00 slavností zahájení
12:15 – 13:00 Turnaj o svatomartinskou husu
13:00 – 13:15 Vystoupení fakíra
13:15 – 14:00 Rytířský turnaj na koních
14:00 – 14:30 Svatomartinské tradice
14:30 – 15:15 Turnaj o srdce Bílé Paní
15:15 – 16:15 Jezdecká kaskadérská show s akrobatkou a ohněm
16:16 Příjezd Svatého Martina, žehnání svatomartinskému vínu
16:30 – 17:00 Cesta za svatomartinským světýlkem
17:00 – 17:15 Vystoupení fakíra
17:15 – 17:30 Ohňová Show
17:30 – ?? Diskotéka na nádvoří

-kg-
Foto: Zámek Loučeň

Populární články

Související články

Cestování

Pozvánka do nejsevernějších Čech

Národní park České Švýcarsko je nejmladším z kvarteta NP České republiky. Hlavním...

Vše o cestování na výstavě v Letňanech 15.-17.3. 2024
CestováníLifestyleRelaxSoutěžZaujalo vás

Cestování všemi způsoby

Baví vás cestování v karavanu nebo toužíte plout na lodi kolem světa nebo...

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

Pázdniny na|Zanzibaru nemají chybu
CestováníKulturaZaujalo vás

Dva týdny prázdnin na Zanzibaru

Když přistanete na letišti na Zanzibaru, projdete další kontrolou zavazadel a teprve...