Navštívit Znojmo je báječným gastronomickým zážitkem především v podzimním čase vinobraní a koštů, kdy zde kralují tekuté znovínské dobroty, ověnčené spoustou stříbrných a především zlatých medailí z domácích i zahraničních prestižních vinařských soutěží. Tato vinařská Mekka se ale chlubí i Louckým klášterem, který byl v letošním roce vyhlášen Národní kulturní památkou.
Impozantní historický objekt dlouhá léta bojuje o své přežití. Církev ho totiž odmítla převzít vzhledem k velikosti a případným nákladům při rekonstrukci, zahraniční investoři zase z něho chtěli udělat mj. kasino. Díky vizi společnosti Znovín Znojmo dnes ale rozkvétá a mládne ve službách mlsných jazýčků a vyznavačů životního stylu. V neposlední řadě i pod vlajkou kultury a cestovního ruchu.
Ve čtyřicátých letech 18. století se stal převorem kláštera Prokop Diviš, přírodovědec a badatel v oboru elektřiny, první konstruktér uzemněného hromosvodu na světě! V klášteře ale Diviš zkonstruoval i elektrický hudební nástroj, nazývaný Denis d´Or (zlatý Diviš), podobný elektrofonickým varhanám, bez nadsázky předchůdce našich elektronických kytar! Tím byl inspirován i název populárního a vyhledávaného znovínského vína Denis d´Or.
18. století znamenalo pro klášter nejen vyvrcholení jeho stavebních aktivit v podobě velkolepé stavby nového konventu, ale v roce 1784 též jeho zánik v rámci josefínských reforem. Premonstráty vystřídali vojáci, kteří využívali klášterní budovy jako kasárna nepřetržitě až do roku 1994. Armádám, od c.k. ženijní akademie až po čsl. lidovou, je třeba připsat k dobru, že se o celý areál staraly. O jeho chátrání se postaral zub času od druhé poloviny devadesátých let minulého století až do nedávna, kdy díky společnosti Znovín Znojmo vstal z popela jak příslovečný Fénix.
Unikátní krypta i rozsáhlé vinné sklepy
Centrem kláštera je trojlodní bazilika Panny Marie a sv. Václava, pod níž se nachází unikátní románská krypta. Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných stavebních památek kláštera. K dalším zachovaným pozdně románským památkám patří apsida kostela. Velmi cenné je i torzo raně gotického ambitu v sousedství chrámu, jež pochází z doby kolem roku 1240. V 90. letech 17. století bylo vystavěno nové opatské křídlo v podobě dvoupatrové budovy v manýristickém stylu. Na první pohled však turisty a návštěvníky kláštera upoutá velkolepá barokní stavba konventu, jejíž architektura i umělecká výzdoba neměla ve své době na Moravě obdoby. Pokud se některý z turistů zajímá o klášterní knihovnu, která zde nenajdeme, tak jest mu průvodcem vysvětleno, že za proslulou louckou klášterní knihovnou se musí vydat do strahovského kláštera, kde je umístěna. Čítá více než deset tisíc svazků, které jsou uloženy v nádherně vyřezávaných regálech. Loucký klášter však byl vždy nejenom střediskem vzdělanosti, ale i vinařství. Vlastnil mnoho vinic v celé znojemské oblasti a pod klášterem jsou rozsáhlé vinné sklepy, doposud čekající na své využití.
Program exkurze zahrnuje i ochutnávku pěti vzorků vína. Každý z návštěvníků navíc získá stylový suvenýr – „koštovačku“. Milou pozornosti je fakt, že řidičům a abstinentům je nabízena lahvička vína o obsahu 0,1871.
Duben – září v sezoně denně / Po-Ne: 9.00 – 18.00
Říjen – prosinec na základě objednávky
Kontakt: tel.: 515 267 458 , 606 624 648
Pro skupiny nad patnáct osob je možné prohlídku přizpůsobit dle dalších požadavků
Populární je devadesáti minutová okružní jízda vyhlídkovým turistickým vláčkem křížem krážem Znojma, při níž ochutnává lahodný sýr a popíjí skvělé znovínské víno. Výletníci se projedou středověkými uličkami i náměstími, spatří významné stavební památky. Včetně historických hradeb, odkud je nádherný výhled na město z údolí Dyje. Cyklisté se mohou vzít do vláčku kolo. Nastoupit lze na kterékoli z osmi zastávek a na kterékoli z nich lze okružní jízdu přerušit, a pak, s označeným lístkem, příštím spojem okruh dokončit.
Závěrem: Jízda vyhlídkovým turistickým vláčkem o kapacitě 64 osob je vynikající zábava i pro rodiny s dětmi a ve všech ročních obdobích, včetně blížící se zimy. Více informací na tel.: 515 267 458.
Foto: Miroslav Feszanicz