Úvod Kultura Zajímavosti ze světa knih
Kultura

Zajímavosti ze světa knih

32

JACK ROZPAROVAČ: ROZLUŠTĚNÉ TAJEMSTVÍ

Paul H. Feldman

Jack RozparovačDeník Jacka Rozparovače objevený roku 1991 odhalil totožnost nejslavnějšího sériového vraha všech dob – byl jím obchodník s bavlnou z Liverpoolu James Maybrick. Deník byl svého času hojně označován za podvrh, toto tvrzení ovšem nikdo prokázal. Paul Feldman tvrdí, že to proto, že deník je pravý. Jack Rozparovač – Rozluštěné tajemství  přináší nepopiratelné důkazy o tom, že tajuplný deník skutečně napsal James Maybrick, muž, jenž spáchal sérii krutých vražd ve Whitechapelu a vstoupil do dějin jako Jack Rozparovač. Popisuje průběh nejrozsáhlejšího bádání, jež kdy v souvislosti s Jackem Rozparovačem proběhlo, a cestu, kterou Paul Feldman urazil, než se skrz zástěrky a kamufláže dostal přes královskou rodinu a svobodné zednáře až k pravému původu deníku i záhadných „hodinek Jacka Rozparovače“. Text mimo veškerou pochybnost dokazuje, že slavným vrahem byl právě James Maybrick. Feldman ve svém objektivním líčení předkládá klíčové důkazy a  nabízí senzační odhalení z úst  Jackových žijících potomků. Najde se mnoho knih, jež údajně znají pravou totožnost Jacka Rozparovače, ale Feldmanova argumentace zůstává velice přesvědčivá.

KRAJINOU DRUIDŮ aneb Keltové na území Čech

Vladimír Mátl, Ilustrace Petr Utěšil

Keltové na území ČechOtazníky naší předslovanské historie. Jak vypadala česká krajina před osídlením slovanskými národy? Kdo byli Keltové a odkud sem přišli?  Odborníci předpokládají, že se už kolem roku 700 na většině území české kotliny mluvilo protokeltskými jazyky. Vznikaly zemědělské osady, samostatné dvorce i nejrůznější opevnění a bylo zvykem pohřbívat mrtvé především žehem na různě velká pohřebiště. Rozsáhlé mohyly s hrobovými komorami, do kterých byli mrtví ukládáni s vozy, šperky, zbraněmi a s předměty dováženými až z Itálie, a hrazené dvorce či opevněná sídla ukazují na existenci elity, kterou archeologové s nadsázkou označují jako knížata doby halštatské.
To všechno se radikálně změnilo okolo roku 400 před naším letopočtem. V té době dorazili do našich končin keltští bojovníci ze západu. A právě to jsou tzv. historičtí Keltové, o nichž se dočítáme ve zprávách antických autorů. Ano, ti Keltové, v jejichž společnosti existovala skupina „vědoucích“, které známe pod názvem druidové. Vydejme se za nimi do doby před více jak dvěma tisíciletími, do časů krutého i fascinujícího.

ČARODĚJNICE ŠKOLOU POVINNÉ 2 – Mildred opět zasahuje

Jill Murphyová

ČarodějniceDalší ztřeštěné kousky a neuvěřitelné příhody copaté Mildred, její nejlepší kamarádky Maud a protivné šprtky Ethel, která nikdy neudělá žádnou chybu a průšvihářce Mildred se ráda posmívá. Ovšem v letním semestru prvního ročníku na Akademii slečny Krákavé bude mít Mildred problém ještě s někým jiným… Nová žákyně Enid, o niž se má Mildred starat, totiž vůbec není tak mírumilovná, jak se na první pohled zdá. Umí spoustu kouzel, ale používá je nerozvážně, navíc na ni Maud začne žárlit… První díl ČARODĚJNICE ŠKOLOU POVINNÉ stále v prodeji i v podobě audioknihy na 2CD, které namluvila Barbora Hrzánová.

SEBEDŮVĚRA – umění získat cokoliv chcete

Rob Yeung

Se sebedůvěrou získáte cokoliv mnohem snáze. Tato čtivá knížka, která se ve světě stala během pár týdnů bestsellerem, vám ukáže, jak se postavit čelem svým obavám, jak si vybudovat sebedůvěru a dosáhnout svých životních cílů. Kombinuje nejlepší metody kognitivně-behaviorální psychologie, sportovní psychologie, neurolingvistického programování, pozitivní psychologie a vychází z autorovy praxe psychologa a kouče. Ať už jste jakéhokoliv věku, máte jakoukoliv práci či jste v jakékoliv situaci, pojďte s pomocí této knihy získat skutečnou a trvalou sebedůvěru, která vám pomůže jednat a zvládnout vše, co vás v životě potká.

ZNAMENÍ  LÁSKY

Linda Goodmanová

Znameni láskyV tomto podmanivém a důkladně zpracovaném svazku najde každý neocenitelné rady a poučení pro svůj vztah s jiným člověkem téhož znamení i pro svůj vztah s lidmi všech ostatních znamení zvěrokruhu. Ať již jste Lev, jenž miluje Blížence, nebo Štír, kterého přitahuje Panna, Znamení lásky vám sdělí, co můžete očekávat a čeho se máte vyvarovat. Veškeré tyto nepostradatelné informace jsou podávány poučnou a zároveň zábavnou formou.
Znamení lásky je důležitá kniha, jež se jako první zabývá astrologickým výkladem a všestrannými studiemi lidských vztahů. Je výsledkem mnoha let pozorování a zkoumání synchronizace kosmických sil a vzorců chování mužů a žen k sobě i jiným.

TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI A POZUNÁVACÍCH SCHOPNOSTÍ

doc. PhDr. Marek Preiss, Ph.D., prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc.

TrénováníRostoucí počet vědců, lékařů a psychologů je přesvědčen, že namáhavé a rozmanité cvičení duševních funkcí může pomáhat v bitvě s jejich úpadkem, který často nabývá až podoby demence. Přechod od léčení k prevenci se proto stal hlavním tématem moderní medicíny a stává se i základním tématem v boji proti kognitivnímu úpadku. Kniha o tréninku paměti a poznávacích schopností je určena především všem čtenářům z řad široké veřejnosti. Přináší přehled systémů trénování paměti a kognitivních funkcí, seznamuje s možnostmi individuálních i skupinových tréninkových hodin pro všechny věkové kategorie. Trénink pomůže zájemcům zdolávat většinu situací, i ty, ve kterých mohou být schopnosti snižovány.

EXPANZE NA MARS

Alexandra Hrouzková, Eva Krátká

ExpanzeAlex a Eva, dvě vysokoškolské studentky – či mladé intelektuálky, chcete-li – usoudily, že jejich zážitky s bytostmi z Marsu – nebo s muži, chcete-li – jsou natolik nevšední a pozoruhodné, že by z nich měla vzniknout kniha. Začaly tedy své příběhy publikovat na internetu formou blogu, v němž s nebývalou otevřeností popisují peripetie vztahů, lásek a zklamání. Přestože text připomíná spíše Charlese Bukowského než milostný román, jsou Expanze na Mars především výpovědí o lásce, citu, hledání a nalezení partnera.
V březnu 2009 blog „objevil“ společenský týdeník Reflex a otiskl z něho několik ukázek. O půl roku později již vycházejí Expanze v knižní podobě… a Alex Hrouzková se vdává za Jiřího X. Doležala.

AUTOPOHÁDKY

Jiří Marek

AutopohádkyHlavními postavami Markových originálních příběhů jsou nejen lidé, kteří přicházejí do styku s auty (řidiči, motocyklisté, policisté, opraváři, stopaři), ale především sama auta, která ožívají také díky kouzelným ilustracím Josefa Kremláčka. Nechybějí však ani víly nebo princezny… Dobrodružné i veselé pohádky jsou psané s velkou jemností a smyslem pro humor a pobaví nejen děti, ale i jejich tatínky a dědečky. Kniha vznikla v roce 1958, ale její text je nestárnoucí. Výběr z Autopohádek vydala i populární skupina Chinaski na dvou úspěšných CD. Projekt pak inspiroval skupinu filmových tvůrců, v jejichž produkci právě vzniká na motivy Markových textů animovaný film. Hudební doprovod obstará opět skupina Chinaski a hlavní herec promluví hlasem Michala Malátného.

CHALUPÁŘI

Václav Pavel Borovička

ChalupářiKdo by neznal Evžena Humla, kontrolora na odpočinku, který si v obci Třešňová koupí chalupu s nájemníkem. Tím není nikdo jiný než Bohouš Císař. Přidá-li se k nim rozvedená Dáša Fuksová, máme hlavní postavy Chalupářů, legendárního televizního seriálu, na scéně.  Již 34 let baví nadčasová série příběhů ze života jedné vísky diváky všech věkových kategorií. Nyní si můžeme veselé historky, které jsou v Třešňové na denním pořádku, připomenout ve stejnojmenné knížce. Znovu se vydáme s důchodcem Evženem na vesnici, opět prožijeme jeho sbližování se s podnájemníkem Bohoušem, spolu s ním se budeme točit kolem rozvedené Dáši, či napravíme nevěrníka Čiháka…  A věřte, že až budete číst jednotlivé epizody, v uších vám potichu zazní známá píseň, kterou Waldemar Matuška léta svolává diváky k televizním obrazovkám. Protože: Když máš v chalupě orchestrion (v našem případě Chalupáře) – tak se rozhodně nenudíš!

ZVĚŘINA A LAHODNÁ MASA

Oldřich Dufek

ZvěřinaMilujete dobré jídlo a změny v jídelníčku? Vězte, že na stůl nepatří jen hovězí, vepřové nebo kuřecí maso, ale cestu na naší tabuli by si měla najít i zvěřina. Kuchařka Zvěřina a lahodná masa poradí jak připravit lahodně i zdravě srnčí, kančí nebo zaječí… Tak dobrou chuť!

V TAJNÉ SLUŽBĚ JEJÍHO VELIČENSTVA

Ian Fleming: JAMES BOND

V tajne služběKdyž Bond zachrání krásnou lehkomyslnou dívku před sebezničením, nečekaně se dostane na stopu jednoho z nejnebezpečnějších mužů světa – Ernsta Stavra Blofelda, šéfa zločinecké organizace SPECTRE. Ten ve své zaváté alpské pevnosti provádí výzkum, který může ohrozit svět. Aby Bond zmařil plány zvráceného génia, musí dostat z jeho pevnosti důležité informace a uniknout agentům SPECTRE. Při tom se neobejde bez pomoci dívky, která tak ráda rychle jezdí…

Populární články

Související články

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

Pázdniny na|Zanzibaru nemají chybu
CestováníKulturaZaujalo vás

Dva týdny prázdnin na Zanzibaru

Když přistanete na letišti na Zanzibaru, projdete další kontrolou zavazadel a teprve...

Kultura

Haló, paní Bohunko…

Populární pražská AA-gallery výtvarného umění v Domě u Černohorských na Újezdě je...

HodinkyKultura

Výstava hodinek na pražském Žofíně 20.-21. října

Hodinky jsou pro mnoho mužů jediným krášlícím prvkem. Můžeme k nim ještě počítat...