Úvod Společnost Zimní pasti na oči nejen na lyžích a snowboardech!
Společnost

Zimní pasti na oči nejen na lyžích a snowboardech!

27

Na očních klinikách a ambulancích by mohli vyprávět horory nejen během vánočních a novoročních svátků. Oční lékař MUDr. Petr Novák z Refrakčního centra Praha má napilno po celou zimu, protože úrazy očí jsou stále na pořadu dne. Někdy vzniknou z nedbalosti, nepozornosti – nebo dokonce také kvůli nemístné šetrnosti…

Cima-Bianca

Málokdy si uvědomíme, že nám v zimě mohou komplikovat život i brýle.  Každý, kdo je nosí, dobře ví, jak se mu skla zamlží, když přijde ze zimy do tepla! Děje se to nejen při vstupu do vyhřáté místnosti, ale též vejdeme-li do tramvaje nebo autobusu. Před námi je pak jen bílá mlha. Stačí, když se dopravní prostředek pak rychle rozjede, cukne – padáme – a nehoda je na světě.

Pozor na zimní sporty
Nepříjemné bývá také zarudnutí víček nebo zvýšené slzení způsobené chladem a větrem. Příčiny však mohou být i chorobné, je tedy vždycky vhodné poradit se s očním lékařem. „Například množství produkovaných slz zjistí precizní vyšetřovací metoda: Schirmerův test,“ prozrazuje MUDr. Novák něco z lékařské alchymie pro laika tak tajuplné a složité. Větší starost obrýlenému člověku způsobují zimní sporty. Nikdo nepochybuje o tom, že má na horách chránit před sluncem pokožku. Používají se ochranné krémy s vysokými UV filtry. Ale sítnice oka je z ještě jemnějších a citlivějších tkání! A na horách slunce pěkně připéká. Na lyžích pochopitelně potřebujeme na sněhové pokrývce a při ostrém slunečním svitu ochranné brýle s UV filtrem.

Jaké vybrat brýle?
A tu už bývá prvním problémem a starostí, aby se pod ně vešly dioptrické brýle. Sluneční brýle navíc podléhají módě. Drahé dioptrické brýle rovnou s UV filtrem si může dovolit málokdo. A stále střídat dvojí brýle je složité stejně jako manipulace ve dvojích brýlích přetažených ještě čepicí. Skleněné brýle nejsou vhodné ani při bruslení. Na snowboardech jsou úrazy ještě horší. Všichni víme, co znamenají skleněné střepiny v očích. „Střep poruší všechny struktury oka, rohovku, duhovku, čočku a sítnici. Operace bývají složité a málokdy se podaří oko zachránit,“ varuje oční lékař z Refrakčního centra Praha. epším řešením jsou v tomto období kontaktní čočky.

Ale i ty mají v zimě své nevýhody. Někdo je vůbec nesnáší, protože mráz činí vzduch sušší a nošení čoček je nepříjemnější. „A nejsou rozhodně tou nejlevnější variantou. Kdo je nosí odmalička, utratil už za ně statisícové částky,“ dodává MUDr. Novák. Na internetu zahraniční firmy často nabízejí levné kontaktní čočky – ale  bez lékařských kontrol mohou znamenat velká rizika. Navíc jejich nevhodný výběr činí problémy třeba u pacientů s astigmatismem.

Nejlepší variantu ale nabízí laserová operace na klinice, která má dobrou pověst. „Po laserovém zákroku je možné jít lyžovat prakticky po několika dnech! Stačí pak vzít  jen brýle ochranné, aby do operovaných očí nevlétl zmrzlý sníh,“ vysvětluje oční lékař. I automobilový závodník Robert Pergl, který laserovou operaci podstoupil, tvrdí: „Vidím teď lépe než předtím a kdo ví, možná i to mi pomohlo, že jsem v letošních prvních dvou podnicích Ferrari Challenge byl na stupních vítězů!“

Populární články

Související články

SpolečnostUmění

Za jedinečnou krásou vitráží…

…  se můžeme vydat koncem měsíce září na Karlovarsko, do obce Lubenec...

DivadloHudbaKnihySpolečnostUmění

Ocenění nositelů dobré nálady

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací...

Společnost

Neuvěřitelná výdrž Jiřího Suchého

V roce 1931 u nás ještě vládl jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v Duchcově...

Společnost

Knížka plná srandy do podmračených časů

Před krátkým časem vyšel jedinečný paperback, plný legrace, psiny nebo srandy, chcete-li....