Úvod Společnost Máte odvahu risknout toto povolání?
Společnost

Máte odvahu risknout toto povolání?

27

Ženy obdivují silné a odvážné muže. Tak který z nich by si pro tyto obdivné pohledy nepřál alespoň na den změnit své nudné povolání!? Výměna kancelářského prostředí za dobrodružné zajisté přinese adrenalinové zážitky, ale i smrtelná nebezpečí. Riskli by to vaši partneři? Zeptejte se jich, zda by si troufli na jedno z pěti nejodvážnějších povolání, ve kterých jsou lidé ochotni denně nasazovat svůj život.

Krotitel a ošetřovatel divokých zvířat

Práce se zvířaty vypadá na první pohled jednoduše a roztomile. Pracovníci zoo, cirkusů a krotitelé ale přichází do kontaktu s divokými šelmami, které jim mohou způsobit smrtelná zranění. Nejednou se stalo, že tygři nebo lvi napadli během představení svého krotitele. Neštěstím skončila i cirkusová show v německém Hamburku roku 2009 nebo ve městě Lvov na západě Ukrajiny roku 2012. Stoprocentní bezpečnost nemají zaručenou ani ošetřovatelé. V zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem napadl před necelým měsícem tygr svou ošetřovatelku, která následně zraněním podlehla. Zooeviduje nejen napadení šelmami, ale také hrošíkem či slonem. Podobnému nebezpečí se vystavují i krotitelé divokých koní a býků, které mohou rozběsněná zvířata udupat, nebo nabrat na rohy.

Myč oken pracující s horolezeckou technikou

Okna mrakodrapů vyžadují pravidelnou a důkladnou údržbu. Profesionální myči oken pracují s povinnou bezpečnostní výbavou, která jim zaručuje bezpečí. Pokud se ale dostanou do obrovských výšek v nepříznivém počasí, nemusí jim postroj, lano, helma a sedák pomoci. Do podobné situace se dostal myč oken, který uvízl na úrovni dvaasedmdesátého patra londýnského mrakodrapu Shard. Přestože s ním vítr lomcoval ze strany na stranu, podařilo se ho nakonec včas zachránit. Dalším případem jsou země, které nedbají na povinnou výbavu, zejména u přistěhovalců. Myči oken tak pracují zcela bez jištění a denně riskují svůj život.

Horník

Práce v dole je náročná a nebezpečná. Není proto divu, že jsou těla horníků mnohdy posety jizvami. Při vážnějších úrazech dochází k ochrnutí určité části těla a v kritických případech i úmrtí. Nebezpečná je zejména exploze plynu a zatopení dolu. Tragédie se odehrála roku 2010 v severočínské provincii Šan-si. Zatopil se zde důl a hluboko pod zemí zůstalo uvězněno téměř třistapadesát horníků. Kvůli nedostatečným bezpečnostním opatřením přitom nejsou důlní neštěstí v Číně ojedinělá.

Opravář elektrického vedení

Riskantní práci s elektrickým vedením a rozvody obstarávají opraváři. Specializovaní pracovníci se pohybují ve velkých výškách, dokonce jsou spouštěni na elektrické vedení z helikoptéry, aby byli dokonale izolovaní od země. Díky ochrannému obleku z ocelové výztuže přes opraváře vysoké množství voltů pouze přeteče a nezpůsobí jim žádná zranění. Povolání vyžaduje stoprocentní dodržení bezpečnostních pokynů. Jeden špatný krok by totiž mohl znamenat okamžitou smrt.

Potápěč

Práce profesionálního potápěče nespočívá pouze v plavání mezi korály a lidumilnými živočichy. Potápěči se mnohdy musí orientovat v zakalených vodách, plavat v uzavřených prostorách a velkých hloubkách. Nebezpečí na ně číhá na každém rohu. Poranění mohou způsobit ostré kameny, vodní živočichové i poruchy přístrojů. Hrozba se skrývá i ve ztrátě orientace, zejména tehdy, pokud potápěč plave pod ledem či v jeskyni. Katastrofou skončil ponor českého jeskynního potápěče ve Francii. Zastavilo se mu srdce. V lomu Leštinka na Chrudimsku se zase ztratil instruktorovi mladý potápěč, který se vynořil v bezvědomí a zanedlouho zemřel.

Nebezpečné příběhy z těchto zaměstnání a povolání můžete sledovat v pořadu DangerMen, na ExtremeSportsChannel.

Na tomto kanálu můžete vidět i různé další zajímavé pořady, např.

ALPINE ADVENTURER
S vášnivým horolezem a cestovatelem Simonem St-Arnaudem na některé z nějtěžších a nejvelkolepějších výstupů a treků světa …
http://tvguide.extreme.com/pe/shows.php?program=105582
BEST OF THE STREETS
Průvodce světem Newyorského skateboardingu, historie, legendy, akce, …
http://tvguide.extreme.com/pe/shows.php?program=105776

Populární články

Související články

SpolečnostUmění

Za jedinečnou krásou vitráží…

…  se můžeme vydat koncem měsíce září na Karlovarsko, do obce Lubenec...

DivadloHudbaKnihySpolečnostUmění

Ocenění nositelů dobré nálady

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací...

Společnost

Neuvěřitelná výdrž Jiřího Suchého

V roce 1931 u nás ještě vládl jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v Duchcově...

Společnost

Knížka plná srandy do podmračených časů

Před krátkým časem vyšel jedinečný paperback, plný legrace, psiny nebo srandy, chcete-li....