Úvod Krása a zdraví Jak předejít padání vlasů?
Krása a zdravíTéma dne

Jak předejít padání vlasů?

34

Krásné husté vlasy jsou chloubou každé ženy. Jejich kvalita a zdraví je zrcadlem našeho celkového zdravotního stavu. Pokud však naše kštice řídne a začínají nám padat vlasy, může to být samozřejmě zapříčiněno genetikou, ale také životním stylem, který můžeme snadno ovlivnit.
Padání vlasů netrápí pouze muže, ale podle průzkumů i každou třetí ženu znepokojuje kvalita a hustota vlasů. Zajímavostí je, že pouze 10 % případů je dáno dědičností, za zbytek mohou nemoci a civilizační vlivy. Důležité je ale zmínit, že za den vypadne většině lidí až 300 vlasů. Objevíte-li si sem tam nějaký ten vlas, tak ještě není důvod k žádné větší panice. Pokud si ale všimnete, že vícekrát do týdne po jednom česání vyndáte z hřebenu velké chuchvalce vlasů, nastal čas se o svojí „hřívu“ začít starat pečlivěji. „Jedním z důvodů může být i nedostatek vitamínu B. Ten doplníte vhodnými doplňky stravy nebo ho můžete čerpat např. z kapusty, mrkve, rajčat nebo špenátu,“ říká Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz. Dále je potřeba zvýšit příjem některých minerálů a to sice selenu a zinku. Vhodné je také užívat aminokyselinu methionin.
Pro zdravý porost hlavy je také důležité konzumovat pravidelně železo a především se zbytečně nestresovat, protože stres má na svědomí nejen úbytek váhy ale také úbytek vlasů. Vypadávání vlasů mohou ovlivnit také nějaké nemoci jako cukrovka nebo lupénka. Dalším z negativních faktorů může být užívání některých léků.

Pozor na drastické diety

„Často bývá příčinou také hormonální nerovnováha způsobená náročnými změnami, jimiž tělo prochází. Mohou to být nejen různá onemocnění, ale také změny u žen spojené s porodem a klimakteriem,“ dodává Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz. Z důvodů hormonálních změn také dochází k vypadávání vlasů během těhotenství a těsně po porodu, ale to se většinou přirozeně upraví. Vypadávání vlasů také hrozí u drastických diet. Nevyvážená strava a náhlý úbytek kilogramů je pro tělo velká zátěž a vlasy začnou padat. Pokud již dietu držíte, dbejte na to, abyste měly dostatečný přísun živočišných tuků a bílkovin. Jedním z faktorů většího úbytku vlasů je také velké teplo z fénu, žehliček, kulem apod. Pokud si již vlasy fénujete každý den, nepoužívejte často příliš horký vzduch, vlasy krásně uschnou i pod studeným vzduchem. Příčinou problémů mohou být také nevhodné stylingové přípravky, protože někdy způsobí, že se vlasy doslova odlomí od pokožky. Stejně tak je mohou poškodit různé ozdoby, kovové spony, pevně upletené copánky i drdoly, které působí tah a pomalu vytahují vlasy z kořínků.

Populární články

Související články

KnihyTéma dne

Potlesk pro Antonína Kalinu

V roce 2013 vydalo pražské nakladatelství Rybka Publishers unikátní knihu televizního reportéra, badatele,...

KnihyTéma dne

Produkce takříkajíc samizdatová…

… to je hlavní náplní úspěšného slovenského nakladatelství TORDEN, jehož motto zní:...

CestováníTéma dneUmění

Tři desítky let s vitráží

Uměleckořemeslná firma z Lubence na Karlovarsku Jitky a Richarda Kantových letos slaví 30 let...

Téma dneUmění

Návštěvou v ateliéru Vojtěcha Kolaříka

V dubnu roku 2019 se v Galerii Dům Černohorských na pražském Újezdě...