Úvod Vztahy Děti 48 hodin od kravičky do krabičky. Jde to i bez chemikálií
Děti

48 hodin od kravičky do krabičky. Jde to i bez chemikálií

42

Baby drinking from bottle --- Image by © Ocean/Corbis

Dnešní doba nahrává maminkám, které chtějí být dobře informované o možnostech, jak nefarmakologicky zlepšit zdraví svých dětí. V EU hledá 60 % matek informace skrze sociální sítě, čímž získávají lepší povědomí o přirozenosti i bezpečnosti produktů, které nakupují pro své nejmenší a pro firmy je stále těžší obalamutit je složením svých výrobků. Novorozenec nemá plně vyvinutý imunitní systém ani střevní mikroflóru, čímž se stává velmi náchylným k nemocem a je tedy důležité ohlížet se na to, co mu podáváme.
Je totiž všeobecně uznávaným faktem, že zdraví a kvalita života jsou značně závislé na potravě, kterou člověk konzumuje. Možná i kvůli tomu více než 52 % matek kupuje organické jídlo raději pro své děti než pro dospělé. Zvýšeného zájmu spotřebitelů o složení a původ potravin využívají firmy k prezentaci a osvětě obyvatel, čímž zvyšují důvěru konzumentů ve své výrobky. Právě zemědělstvím můžeme ovlivnit v podstatě sami sebe, a to nepřímo přes prostředí a přímo přes potraviny.
Odhaduje se, že tělem člověka může projít až 2–3 kilogramy chemikálií z potravin za rok. Malé děti sní na jednotku své váhy mnohem více než dospělí a zároveň jejich schopnost odbourávat cizorodé látky je oproti dospělým nízká. Kupovaná dětská výživa tvoří u batolat často výraznou část jídelníčku. Dopad dlouhodobého a nadměrného působení chemických látek na dětské tělíčko může být závažný a to zejména díky rozvoji imunitních a hormonálních poruch, výskytu alergií, astmatu či diabetu. Zemědělci používající pesticidy obsahující látky, které mohou mít na lidský organismus (o dětech ani nemluvě) nežádoucí dopad. „Například společnost Humana je jediná na českém trhu, která dodává kojeneckou mléčnou výživu 100% vyrobenou z mléka krav, které nebyly krmeny GMO krmivy,“ pyšní se Richard Zelenka, odborník na dětskou výživu.

Alergie na mléčnou bílkovinu zvyšuje riziko ekzému

Věděli jste, že díky alergii na mléčnou bílkovinu kravského mléka se u dětí zvyšuje riziko vzniku atopického ekzému v kojeneckém věku? Není náhoda, že zvířata krmená produkty z ekologického zemědělství zpravidla vykazují větší odolnost vůči chorobám. Tím snižují či dokonce eliminují přísun nežádoucích látek do jejich těla a tím jsou produkty takového zvířete nejen mnohem bezpečnější, ale také zdravější a chutnější. Krmení krav má významný vliv nejen na produkci mléka, ale také na obsah mléčných složek. Ruku na srdce, krmili byste svoji krávu průmyslově vyráběným krmivem nebo spíš sledovali, jak se krásně pase?

48 hodin pro nejvyšší kvalitu a chuť

Přestože se situace v České republice zlepšuje, máme stále co dohánět. Vyspělé země EU nám v tomto mohou být vzorem. „V naší společnosti trváme na dodržování pravidel welfare, tedy zachování základních podmínek života a zdraví zvířat v souladu s jeho životním prostředím,“ pyšní se Zelenka ze společnosti Humana, která vyrábí právě umělé kojenecké výživy a proto je pro ně kvalita a chuť mléka opravdu důležitá. A popisuje nejdůležitější zásady: „Zvířata dostávají různorodá krmiva, která nepochází z GMO surovin, což je jinak běžná praxe zemědělců. Minimálně část těchto krmiv musí být čerstvá a často pochází přímo z farmy. Zvířata mají stálý přístup na otevřená prostranství a jsou chována v adekvátních skupinách pro minimalizování stresu. Důraz je kladen na prevenci onemocnění a je zakázáno např. podávání hormonálních preparátů. Základem je pravidlo 3D – desinfekce, desinsekce a deratizace. Protože pouze zvíře chované ve vhodných podmínkách je schopno pravidelné a kvalitní produkce.“

Výživa inspirovaná mateřským mlékem

Aby v produktech mohla být zachována čerstvost a plná chuť mléka, je třeba jej zpracovat do 48 hodin, což potvrzuje i Zelenka: „Aby si mléko zachovalo nejvyšší kvalitu a bylo co nejméně poškozeno, máme pravidelné dodávky přímo od 29 regionálních zemědělců, čímž snižujeme počet výrobních kroků a zvyšujeme kvalitu mléka.“ A filosofie společnosti Humana sahá ještě dál – díky regionálnímu zastoupení farmářů se minimalizují dodací lhůty, snižují se vzdálenosti při převozu a tím se také snižuje zátěž životního prostředí. „Díky tomu máme veškeré procesy pod kontrolou pro maximální bezpečnost produktů, což je velice důležité,“ říká Zelenka.
Pro novorozence a kojence je nejvhodnější stravou mateřské mléko, a pokud maminka z jakéhokoli důvodu nemůže nebo nechce kojit, je nutné nahradit mateřské mléko umělou mléčnou výživou, která se co nejvíce snaží napodobit složení mateřského mléka. Po více než šedesáti letech vývoje přináší společnost Humana na trh mléčnou výživu, která je inspirována mateřským mlékem, při zachování přirozeného a šetrného způsobu dojení i zpracování mléka, bez použití geneticky modifikovaných krmiv. Naše děti jsou naše budoucnost a nová generace, která bude pokračovat ve změnách, jež naše generace započala.

Populární články

Související články

DětiSpolečnost

Nastydlá strašidla aneb Nová audiokniha pro nejmladší čtenáře

Správně by asi mělo být řečeno – pro nejmladší posluchače. Nehrajme si...

CestováníDěti

Prázdninové Valašsko pro rodiny s dětmi, jak ho neznáte

Beskydské zvlněné kopce a pasoucí se ovečky už dnes dětem mnohdy ke...

DětiKnihy

Děti, čtete?

Čtení není nuda, ale báječné dobrodružství, hlásá osmý ročník literárně-dramatického festivalu Děti,...

Děti

Startují jarní Srdíčkové dny

Ulice měst zaplaví barevná srdíčka. S příchodem jara začíná tradiční sbírka Srdíčkové dny. O....