Trendy zdraví a krásy

5 mýtů o zraku

30
Funny Schoolgirl Looking Through The Magnifying Glass

Kolem očí a zraku se vznáší celá řada mýtů. Že oči dostávají nejvíce zabrat, když sledují televizi? Že šilhání u dětí se s věkem napraví? Že vám kontaktní čočky zapadnou do oka? Že konzumace mrkve ubere dioptrie? Nebo že si čtením v šeru kazíte oči? A představte si, že všechno může být jinak… Ne, šilhání u dětí není normální. Čím dříve vadu objevíte, tím je větší naděje na její odstranění. Kontaktní čočky nemohou zapadnout do oka, protože není kam. Oko pokrývá tenká blána, která je spojená s vnitřní stranou očního víčka. Sledování televize zblízka je u dětí typické a dávno se ví, že záleží na velikosti televize – ta určuje, jak má dítě sedět daleko. A zde jsou nejdiskutovanější mýty, na které se ptáte očních lékařů.

Mýtus č. 1 – Čím víc mrkve sníte, tím lépe uvidíte

Není pochyb o tom, že mrkev má pro naše tělo nespočet zdravotních plusů. Obsahuje mj. vitamín A, který pomáhá snižovat riziko očního onemocnění, ale dle výzkumu z roku 2007 na University of Wisconsin stačí k ochraně zraku pouze malé množství vitamínu – jedná se o čtvrtinu průměrně velké mrkve.

Mýtus č. 2 – Alergici nesmějí používat kontaktní čočky

„Alergie mohou narušit běžné užívání kontaktních čoček s plánovanou dobou výměny. Před aplikací čoček je vhodné aplikovat do očí kapku antialergika a po patnácti minutách vložit čočku. Doporučeno je přechodně používat jednodenní čočky, např. Biotrue OneDay, které večer z oka vyjmeme a zahodíme, a zároveň před spaním aplikovat jednu kapku antialergika. Ideální je i přes den častěji kapat do oka kapky bez alergenů – lépe se tak odplavují alergeny z povrchu oka,“ radí MUDR. Marko.

Mýtus č. 3 – Čtením v šeru si kazíte oči

Celá řada vědců se zabývala vyvrácením tohoto mýtu. Úspěšně. Pokud si čtete v šeru, oči sice budou vyčerpanější a vy unavenější, ale jedná se pouze o vedlejší efekt, který s poškozením očí nemá nic společného.

Mýtus č. 4 – Čočky jsou nevhodné při práci na počítači

„Pravdou je, že při soustředění méně mrkáme, proto je výměna slz pod kontaktními čočkami nedostatečná a snižuje se i zásobení rohovky kyslíkem,“ říká oční lékař MUDr. Štefan Marko. Neznamená to však, že není možné nosit kontaktní čočky. „Řešením je používání silikon-hydrogelových kontaktních čoček a roztoku s garantovaným zvlhčujícím účinkem. Je to například roztok Biotrue, který spojuje tři bio-inspirované inovace: jeho pH je stejné jako pH zdravých slz, obsahuje lubrikant přirozeně se vyskytující v očích, díky němuž zůstane čočka vlhká a komfortní během celého dne, a do třetice spojuje inovace inspirované fyziologií očí v kombinaci s duálním systémem dezinfekce.“

Mýtus č. 5 – V klimatizovaném prostředí čočky dráždí oko

„V plně klimatizovaných prostorách bez možnosti větrání je vhodné zvolit čočky s nižším obsahem vody a roztok, který po dobu ošetření čočky v pouzdře vytvoří na jejím povrchu hydratační síť,“ vysvětluje MUDr. Marko. Doporučuje roztoky, které ještě 20 hodin po vložení čočky do oka uchovají asi 40% hydrataci na povrchu čočky, což zaručuje pohodlí při nošení. Dále radí doplnit hydrataci čočky pomocí kapek s obsahem čisté kyseliny hyaluronové bez konzervačních látek (Hyal-Drop).

Mýtus č. 6 – Při sportu není dobré mít čočky

„Správně aplikovaná kontaktní čočka zajistí dokonalý zrak bez rušivých elementů i při prudkých pohybech hlavy a těla. Konkrétně nejsou vymezené typy kontaktních čoček pro jednotlivé druhy sportů,“ vysvětluje MUDr. Marko. „Pro prašné prostředí je doporučeno použití jednorázových kontaktních čoček, pro náročné vícedenní vysokohorské túry jsou vhodné čočky s prodlouženým nošením. Na běžné aktivity je ideální kvalitní roztok na dezinfekci a uchování čoček. Proti vyplavení čočky v bazénu či jako ochrana před bazénovou chemií můžeme používat plavecké brýle. Koupání ve stojatých vodách i v termálních koupalištích je pro čočky obzvlášť rizikové, pokud se mu nevyhnete, použijte jednorázové čočky a po koupání vydezinfikujte spojivkový vak.“

 

-kh-
foto: archiv autorky

Populární články

Související články

Trendy zdraví a krásyWellness

Lázeňská sezóna 2021 zahájena!

Jako v ostatních případech, i světově proslulé Mariánské Lázně do toho svátku zdraví...

Krása a zdravíTrendy zdraví a krásyWellness

Nechte se hýčkat

Hotel Mandarin Oriental, Prague nabízí ve svém SPA exkluzivní světoznámou britskou kosmetiku značky...

GurmánTrendy zdraví a krásy

Odstartujte zimní rána s chutí! Vyzkoušejte skvělé snídaně s kaki Persimon Bouquet

Oranžové ovoce s nevšedním názvem kaki je ideální společník pro chladná podzimní...

Krása a zdravíSpolečnostTrendy zdraví a krásyWellness

La Praire atelier

V Praze se začátkem září otevřel exkluzivní prostor zasvěcený věčnému mládí a luxusním pečujícím produktům...