Úvod Knihy Osud monstra jménem Charles Manson
Knihy

Osud monstra jménem Charles Manson

12

Americký novinář a spisovatel Jeff Guinn před pár lety vydal obsažný literární dokument o historii, která rozbouřila hladiny světové veřejnosti. A před krátkým časem se díky zdařilému překladu pražského nakladatelství Grada tato objemná kniha dostala i k českým čtenářům. Její autor odvedl velký kus profesionální práce, i když se leckdy sám papír vzpíral zanést popisované. Guinn šel nejenom do policejních archivů, ale vyhledal pamětníky i některé z aktérů oné nesmazatelné stopy krve, na jejímž počátku stál psychopat patalogický lhář i náboženský pomatenec a manipulátor Manson.

60. léta v USA

Šedesáté léta minulého století mají u nás přezdívku “zlatá“. Ne tak v USA, které tou dobou žily pouličními protesty proti válce ve Vietnamu, hromadným pálením povolávacích rozkazů a brutální řežbou pendreky vypasených amerických policajtů do bezbranné mládeže. Na výsluní byli Beatles, na denodenním pořádku rasové nepokoje a vzpoura květinových dětí proti autoritám. Drogy, sex, násilí. A démon jménem Charles Manson, jehož převážně ženská sekta, kterou nazýval Rodinou, v létě 1969 zavraždila devět lidí. Mezi obětmi, jak si jistě vzpomenou dnešní sedmdesátníci, byla i herečka Sharon Tate, manželka oscarového režiséra Romana Polanskiho. Její smrt byla o to tragičtější, že mladá šestadvacetiletá žena byla v době vraždy v osmém měsíci těhotenství.

Životopis vraha v kontextu amerických dějin757292

Proč to všechno? Spisovatel Jeff Guinn se neváhal ponořit do hloubky Mansonova života a po dlouhých měsících příprav a sběru materiálu začal rekonstruovat průběh události a okolnosti, které vše doprovázely. Jako prvnímu novináři se mu dokonce podařilo vyzpovídat i některé členy Mansonovy „rodiny“. Jako zkušený autor se Jeff Guinn ale nezabývá pouze životopisem vraha, ale snaží se i o náčrtek americké kultury od Velké hospodářské krize až po konce 20. století.
Kniha Charles Manson s podtitulkem život a doba je díky svým pěti stům stránek skutečným čtením na dlouhé zimní večery. Je však třeba dodat, že nenudí a ocení ji nejenom novináři či studenti kriminologie nebo sociopatalogie, ale i řadový čtenáři, neboť je napsána svižným perem. Více na: www.grada.cz nebo www.cosmopolis.cz

-ič –
Foto Grada Publishing

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka základních receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...

KnihyOsobnosti

Jirka, Mirek, Slávek a ti druzí…

Memoárová literatura patří ke čtenářsky nejoblíbenějším žánrům. Populární pražské Nakladatelství Olympia publikace životních...

KnihyKultura

Za autorem veselých knížek

… jsme se rozjeli do pražských Radlic. U vizitky Vratislav Ebr, předseda...

Knihy

Jaký bude rok 2023?

Pro odpověď na tuto nelehkou otázku jsme si došli ke známé pražské...