Úvod Knihy Legendární Babička má konkurenci!
Knihy

Legendární Babička má konkurenci!

33

babicka_pfm_1A ne ledasjakou. Řeč je o jednom z pilířů národní literatury – Babičce z pera Boženy Němcové. Líbezná kniha, která září na knihkupeckých pultech od prosince 2017 pod názvem Paměti z Fastrova mlýna, si již během několika málo týdnů, co vyšla v edici Miraculum Octavum Mundi nakladatelství Globus, vysloužila od nadšených čtenářů přezdívku „kutnohorská babička“.

Na rozdíl od díla Boženy Němcové se ale dá přirovnat k literatuře faktu, neboť nejenomže sleduje životní osudy pěti generací mlynářského rodu Fasterů, který zakotvil na Horách Kutných, ale i i kronikou tehdejšího života. Mezi řádky též načrtává i emancipační hnutí žen na Kutnohorsku, které vrcholí začátkem 20. století.
Autorka rukopisu, psaného bohatým, čtivým jazykem, postrádajícího však archaismy, jak bychom se snad mohli domnívat, Marie Vondrová-Fastrová (nar. 1875), byla nejenom regionální spisovatelkou, ale rovněž jednou z prvních českých učitelek. Její kultivované vyprávění o osudech jejího rodu je i nebývalou učebnicí nejenom historie, ale i mezilidských a především rodinných vztahů, plných lásky, pochopení a v neposlední řadě všeobecné úcty jednoho člověka ke druhému. Šťastným krokem, editora je zachování jazykového stylu autorky, který spoluvytváří jedinečnost díla.babicka_pfm_5
Stránky knihy jsou pod čarou doplněny mnoha vysvětlivkami, které se váží k pojmům z historie, ke slovům nářečním i dobovým odborným výrazům, zejména z mlynářství. Paměti z Fastrova mlýna jsou doplněny dobovými černobílými snímky, sahajících s objevem fotoaparátu do 19. století.
Jedinečnou kroniku jmenovaného mlynářského rodu doplňuje významná kapitola poznámek k dějinám oslošachteckého mlýna, o kterém je řeč, a jeho nejbližšího okolí, která jistě nejednoho čtenáře přiláká i na výlet do míst pod proslulou kutnohorskou Svatobarborskou katedrálou, kde se děj knihy odehrává. A lidé, zajímající se o technické památky, rovněž jistě ocení závěrečnou sondu do historie kutnohorských mlýnů.

Do třetice všeho dobrého

Kniha byla pokřtěna v historickém Dačického domě v Kutné Hoře, ještě vonícího novotou po obsáhlé rekonstrukci. Kmotři knihy (zleva) historik Pavel Novák, spisovatelka a hudebnice Petra Vychytilová a autorčina praneteř Věra Kalousová
Kniha byla pokřtěna v historickém Dačického domě v Kutné Hoře, ještě vonícího novotou po obsáhlé rekonstrukci. Kmotři knihy (zleva) historik Pavel Novák, spisovatelka a hudebnice Petra Vychytilová a autorčina praneteř Věra Kalousová

Rukopis knihy paměti z Fastrova mlýna je takříkajíc poklad z půdy. Prvně vyšla roku 1948, v poválečných časech druhé světové války, aby na téměř čtvrt století zmizela z povědomí nejenom široké čtenářské veřejnosti, ale i učitelů literatury. V Kutné Hoře však byla stále kultovní knihou, která nechyběla v mnohé domácnosti.
V roce 2014 vyšla po šestašedesáti letech v edici Miraculum Octavum Mundi, kterou založil a řídí Miroslav Moravec. Ke spolupráci přizval kutnohorského výtvarníka, pedagoga a filmaře Vladimíra Císaře, milovníka literatury 19. století, především regionální, vážící se ke Kutné Hoře. Ten knihu vyzdobil originálními ilustracemi – jek barevnými akvarely, tak i zdařilými černobílými, evokující linoryty či dřevoryty. Druhé vydání Pamětí Kutnohořané brzy rozebrali a jejich nehynoucí zájem si po třech letech vynutil i současnou třetí reedici.
Představovanou knihu Marie Vondrové-Fastrové si lze prohlédnout a případně i objednat v internetovém Knihkupectví theressa.

-red-
Foto: Miroslav Moravec

Populární články

Související články

Knihy

Jubilující Olympia

Na svých internetových stránkách se toto pražské nakladatelství s dlouhou historií řadí...

KnihySport

Černí andělé jsou holky!

Legendární dámský házenkářský klub Baník Most oslavil před krátkým časem 70 let...

Knihy

Zcela výjimečná literatura

Na knihkupeckých pultech se v pyramidách překladového balastu jako příslovečný diamant v hoře hlušiny...

KnihyUmění

Za psacím stolem s Karlem Sýsem

Jmenovaný umělec, se kterým jsme před krátkým časem hovořili, patří mezi nejlepší...