Úvod Knihy Báječné Lhotákovo kalendárium
KnihyKultura

Báječné Lhotákovo kalendárium

6

Document-page-013Milovníky díla tohoto dnes již legendárního českého malíře a grafika jistě potěší nový nástěnný umělecký kalendář pro rok 2019, prostě nazvaný: Kamil Lhoták Kresby a ilustrace. Editor Miroslav Moravec, dobře si vědom podobných vydavatelských záměrů, především ze strany aktivního Spolku přátel Kamila Lhotáka, sáhl protentokrát do méně frekventované poličky se Lhotákovými díly. Nevybíral tudíž z obrazů, ale z bohatého zásobníku mistrových kreseb a ilustrací sbírkového fondu Galerie umění Karlovy Vary.

Vzpomínka na staré časy

Bezesporu již samotná „slabikářová“ obálka v nedozírném množství jiných nástěnných kalendářů na rok 2019 upoutá a potěší. Pohladí po srdci a navodí nejenom úsměv na líci, ale především vzbudí náš zájem. Přitáhne nás k prolistování následujících měsíců – od ledna až po prosinec, a my můžeme obdivovat především ilustrace k tak báječnému knižnímu titulu, jako je Twainův Tom Saywer či ilustrace ke knize Karla Poláčka Hrdinové jdou do boje, dnes již čtenářům nejmladších generací téměř neznámé.Document-page-009
Za vystřižení a zapaspartování pak jistě stojí Lhotákovy kolorované kresby, zdobící představovaný kalendář. Kupříkladu jeho Petřínská rozhledna, nebo výřez (rovněž kolorovaná kresba) z díla Dostihy či Dívka v modrém svetru, akvarel, jsou mistrnými doklady Lhotákova talentu a umění dívat se. Kresba tužkou Stroj pouště, a v neposlední řadě Konversace pak až zalechtají v žaludku každého ze sběratelů Lhotákova díla. A tak se zcela jistě sběratelskou záležitostí stane i toto Lhotákovo kalendárium, přístupné, na rozdíl od drahých originálů, každé kapse. Jako dárek k Novému roku rovněž nezklame.

Práce v rozpětí roku 1949 až 1973

Nejvíce je jich ale mezi léty 1950 až 1955. A každé z oněch Lhotákových raných děl  jen potvrzuje fakt, že se jedná o na výsost špičkového malíře, grafika a ilustrátora, který patří ke zlatému fondu českého výtvarného umění. Věcí názoru pak je, zda neměl být kalendář opatřen alespoň malým Lhotákovým curriculum vitae a několika fotografiemi či podobenkami. Autor těchto řádků ho osobně postrádal. Zbývá dodat, že tento zdařilý vydavatelský počin spatřil světlo světa díky společnosti Globus International, jako 8. svazek edice Miraculum Octavum Mundi.

Document-page-006 Více na: www.musicland.cz

-ič- Reprofoto archívDocument-page-001Document-page-014

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

Kultura

Beyond Vibrations – neobyčejný balet Národního divadla

Máte rádi balet? Chodíte často do divadla? Máte nyní neobyčejnou možnost vidět...

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka základních receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...

KnihyOsobnosti

Jirka, Mirek, Slávek a ti druzí…

Memoárová literatura patří ke čtenářsky nejoblíbenějším žánrům. Populární pražské Nakladatelství Olympia publikace životních...

KnihyKultura

Za autorem veselých knížek

… jsme se rozjeli do pražských Radlic. U vizitky Vratislav Ebr, předseda...