Úvod Umění Výstava klasika české reportážní fotografie 20. století
UměníVýstavy

Výstava klasika české reportážní fotografie 20. století

25

DSC_0661V těchto dnech se dožil významný československý a český fotograf-reportér Jovan Dezort pětaosmdesátých narozenin. V dobré formě jsme ho zastihli v Muzeu hlavního města Prahy, na vernisáži výstavy jeho souborů pražských snímků v rozpětí 50. až 70. let minulého století, které jsou stěžejní částí představované výstavy.

Objektivem fotografa

Desítky vystavovaných momentek představují zdařilé výseky příběhů z pražských ulic a náměstí. Každá černobílá fotografie má svou vypovídací a dokumentační hodnotu, povětšinou opepřenou známým Dezortovým smyslem pro vtip a pointu. Nic nefotí samoúčelně, vždycky svou prací zvěčňuje jinak pomíjivý okamžik z časů našich dědů i otců.
Jak konstatovala na vernisáži kurátorka Kateřina Bečková, autorka skvělého výstavního katalogu v podobě propagační skládačky, která se ihned stala sběratelskou záležitostí milovníků české fotografie, „neuvěřitelná pohotovost fotografa dokázala zaznamenat okamžiky, které mohou v hlavě diváka rozehrát celé sekvence kuriózních, humorných či dramatických situací. Město a jeho každodenní život díky Dezortovým fotografiím ožívají tak sugestivně, že se člověku nejednou vybaví i se svými vůněmi, pachy a zvuky…“

Perfektně řečeno. Co dodat…DSC_0647

Snad jen to, že vedle neznámých Pražanů a života města výstava Objektivem fotografa představuje i snímky známých a slavných osobností české kultury. Nejde ale o stylizované ateliérové portréty, protože i zde uplatnil Jovan Dezort svoje schopnosti pohotového fotoreportéra. Bezprostřední záběry a momentky zaznamenávají osobnosti uprostřed konkrétních situací a dějů, a tím je divákovi přibližují v jejich přirozenosti a lidskosti.

Nositel řady významných ocenění

Jovan Dezort (nar. 1934) se celoživotně specializoval na fotografie kulturních událostí v řadě novin a časopisů, mj. i v magazínu Svět práce, kde byl koncem osmdesátých let minulého století redakčním fotografem.  Kupříkladu legendární festival Pražské jaro pravidelně fotografoval čtvrt století (!), hudební soutěž Concertino Praga třicet let. I z těchto souborů přináší výstava v Muzeu hl. města Prahy ukázky. DSC_0694Neméně zajímavý je jeho další tematický okruh, například reportážní fotografie z venkova nebo zahraničí.
V této souvislosti je třeba podtrhnout, že Jovan Dezort je nositelem významných mezinárodních ocenění. Kupříkladu v roce 1970 získal Zlatou pečeť na World Press Photo v Haagu, v roce 1973 Hlavní cenu v celosvětové soutěži Mezinárodní organizace novinářů za reportáž z válečného Vietnamu, bránícího se agresi USA.

Výstava Objektivem fotografa Jovana Dezorta v hlavní budově muzea na Florenci seznamuje návštěvníky s tvorbou jmenovaného fotografa v reprezentativním výběru 130 snímků. Veřejnosti je přístupná od 30. října do 26. dubna 2020.

Ivan Černý
Foto Miroslav FeszaniczDSC_0734
DSC_0742

Populární články

Související články

KnihyUmění

Za psacím stolem s Karlem Sýsem

Jmenovaný umělec, se kterým jsme před krátkým časem hovořili, patří mezi nejlepší...

Umění

Alfons Mucha – nehynoucí inspirace

Slavný český malíř, grafik a designér období secese (nar. 1860, zem. 1939)...

UměníVýstavy

Od Pocty recyklovanému papíru až k Fejsovým snům

V červnu tohoto roku oslavil své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Tento malíř nezaměnitelného...

Umění

Krásný svět vitráže

…nám představuje umělecká publikace, přibližující čtenáři život a tvorbu našich předních sklářských...