Úvod Knihy Právě vyšel Hastrmánek Petry Vychytilové
Knihy

Právě vyšel Hastrmánek Petry Vychytilové

13
Při křtu zazpívala Petra Vychytilová písničku Štika v triku (Foto: Jaroslava Raunerová)
Při křtu zazpívala Petra Vychytilová písničku Štika v triku
(Foto: Jaroslava Raunerová)

Stará pravda zkušených nakladatelských redaktorů říká, že teprve třetí kniha dělá spisovatele. A tak s klidným svědomím můžeme konstatovat, že mezi dobré autory tzv. dětské literatury se v tento čas zařadila talentovaná, literárně a muzikálně nadaná, pražská spisovatelka Petra Vychytilová. Po titulech Nastydla strašidla Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku právě dopsala a  k vydání připravuje další knihu z pohádkového světa, která se jmenuje Polštář v pyžamu.

Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku?

Držíme v ruce mimořádně zdařile obsahově i výtvarně a graficky vyvedenou knihu pro nejmenší čtenáře.  Jedná se o veselý, a netradičně i veršovaný hastrmanský příběh s nejrůznějšími historkami, vyvolávajících úsměvy na čtenářských tvářích.
Hlavním hrdinou je vodník Škvajchla, který ale netopí, neb má lidi rád. Jeho kamarádkou a účastnicí všech společných událostí a lumpárniček v knížce je Anetka Podzimková z 2.A v pruhovaných podkolenkách. Děj se odehrává v našem čase na březích Vltavy nedaleko pražské trojské Zoologické zahrady. Petra Vychytilová zdařile střídá psané slovo s veršovaným, nechybí dokonce notový zápis. Zvláštní pochvalu pak si zaslouží líbivé malé i velké barevné ilustrace na většině ze sto deseti stran knihy, která by si díky autorce a ilustrátorce v jedné osobě, a grafikovi publikace Radkovi Volfovi s kutnohorskou tiskárnou Label, bezesporu zasloužila titul Nejhezčí dětská kniha roku. Knížka hraje všemi barvami, kterým, jak jinak, dominuje zelená. Příjemná je velikost liter, přizpůsobená malým čtenářům i očím se slábnoucím zrakem jejich prarodičů, kteří jistě rádi budou svým vnoučatům před uložením do postýlek z historek vodníka Škvajchla předčítat. Milou pozornosti vydavatele je pak parádní krajková záložka, kterou je kniha vybavena, jako bonuse při jejím nákupu je do publikace vložený číslovaný grafický list s kresbou a veršíkem Štika v triku. Podpis na této sběratelské grafice autorky samozřejmě nechybí.
Knihu vydal Globus International jako 13. Svazek edice Miraculum Octavum Mundi. Více na www.i-passage.cz

Vodníka Škvejchlu pokřtila Petra Vychytilová v pražském Radiocafé růžovými plátky (Foto: Jaroslava Raunerová)
Vodníka Škvejchlu pokřtila Petra Vychytilová v pražském Radiocafé růžovými plátky (Foto: Jaroslava Raunerová)


Víte, že…

…se Petra Vychytilová věnuje mimo psaní poeticko-pohádkových textů kreslení a malování, dále pak hře na ukulele, arterapii, hře na zobcovou a příčnou flétnu? V neposlední řadě se pak též věnuje hudebním naukám. Práce s dětmi je jejím povoláním, kde působí jako lektorka výtvarné a hudební výchovy.

Kniha i s háčkovanou rybičkovou záložkou a číslovaným a signovaným faksimile jedné z ilustrací (Zdroj snímku: i-passage.cz)
Kniha i s háčkovanou rybičkovou záložkou a číslovaným a signovaným faksimile jedné z ilustrací (Zdroj snímku: i-passage.cz)

Její prvotina (Nastydlá strašidla 2015) se v roce 2018 dočkala audioverze (namluvili Eva Hrušková a Jan Přeučil, hudba Richard Pachman). Aktuálně připravuje Petra Vychytilová leporela Ti kluci opičí přivoní k jehličí, Kde kdo žije a Sluníčko se mračí, jejichž součástí budou noty, a pokračování Strašidel a Vodníka – pohádkový příběh, proložený básničkami Polštář v pyžamu. Více na: www.art-tour.cz
vodni_2
Ivan Černý
Foto archiv

 Foto v záhlaví: Při křtu i hudebním vystoupení autorku doprovázeli její synkové Daník (vlevo) a Honzík

 

 

 

Populární články

Související články

Knihy

Odborník žasne a laik se diví

A to při čtení nové knihy známého publicisty a odborníka na mediální...

KnihyTéma dne

Produkce takříkajíc samizdatová…

… to je hlavní náplní úspěšného slovenského nakladatelství TORDEN, jehož motto zní:...

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka snadných receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...

Knihy

Stalo se to…

V průběhu loňského roku vydalo pražské nakladatelství v pořadí pátou knihu novináře, básníka a...