Úvod Lifestyle Cestování Přiťukněme si na Mezinárodní rok skla 2022!
CestováníUměníVýstavy

Přiťukněme si na Mezinárodní rok skla 2022!

35

Kde jinde by se měl především připomínat tento velký svátek mistrů křehké krásy, než v Čechách a na Moravě. Sklo je totiž bez nadsázky našim rodinným stříbrem, neboť počátky českého středověkého sklářství spadají již na přelom 12. a 13. století. Úloha českého skla během starověku neustále rostla a české sklo s fenoménem zvaným křišťál, se stalo ve světě pojmem, který zastínil i do té doby vedoucí benátskou výrobu.

Historickou budovu jabloneckého muzea zdobí unikátní přístavba, nazvaná Krystal, oceněná titulem Stavba roku 2020. Zde je výstava Svět zázraků umístěna.
Historickou budovu jabloneckého muzea zdobí unikátní přístavba, nazvaná Krystal, oceněná titulem Stavba roku 2020. Zde je výstava Svět zázraků umístěna.

Vraťme se však z historie do současnosti a vezměme společně za kliku jedinečného Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které je slovy jeho ředitelky Ing. Milady Valečkové hrdým propagátorem významné události letošního roku. Tou je již řečený International Year of Glass. Při této příležitosti unikátní jablonecké muzeum se skvělým mezinárodním renomé nachystalo pro své návštěvníky spoustu akcí i novinek.20220623_104506
Široká nabídka, skvělá kvalita

Hned zkraje roku měli možnost zvídaví návštěvníci shlédnout výstavy, které byly svou tematikou s uvedeným výročím spojeny. Kupříkladu do konce dubna byla k vidění výstava „Hledání rovnováhy“ mapující design československého lisovaného skla v období socialismu.
Zveme ale návštěvníky i do našich stálých expozic „Nekonečný příběh bižuterie“ a „Čarovná zahrada – české sklo sedmi století“, představuje nabídku bývalého exportního domu a současného sídla muzea ředitelka Milada Valečková. Jeho mimořádnou architekturu svou originalitou zdůraznila unikátní skleněná přístavba, kde se v těchto dnech otevřela třetí stálá expozice, nemající ve světě obdoby. Prezentuje výběr z bohaté sbírky vánočních ozdob. Nepředbíhejme však…
V rámci oslav Mezinárodního roku skla muzeum tedy připravilo několik projektů s mezinárodním přesahem. Po výstavě „Vánoční poklad“ navázala prezentace současné české bižuterie a šperku pod názvem „Sladká Francie“. Přes léto zde budou moci návštěvníci mimo jiné poznávat „Duši skla“ v podobě děl sklářských umělců, kteří si je dokáží i sami vyrobit.

Z tiskové konference: Zleva scénograf expozice WoW Jakub Berdych Karpelis, ředitelka muzea Milada Valečková, kurátorka sbírky a spoluautorka scénáře Dagmar Havlíčková, hlavní kurátor muzea Petr Nový
Z tiskové konference: Zleva scénograf expozice WoW Jakub Berdych Karpelis, ředitelka muzea Milada Valečková, kurátorka sbírky a spoluautorka scénáře Dagmar Havlíčková, hlavní kurátor muzea Petr Nový

Evropský stůl

„Pro české předsednictví EU vytvořili skláři z Libereckého kraje originální set nápojového skla symbolizujícího jednotlivé země EU“, přiblížil nám kurátor Petr Nový zajímavý projekt s pracovním názvem Evropský stůl. Na projektu Libereckého kraje pod křídly turistického propagačního produktu zvaného Křišťálové údolí (Crystal Valley) a Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se podílelo sedm výrobců zvučných jmen, od Florianovy hutě, Pačinek Glass a Preciosu Lighting až po harrachovskou sklárnu Novosad a syn. Zhotovili 27 dvojic pohárů na víno, podle návrhů designérky Marie Burešové. Najdete je nejen ve stálé expozici jabloneckého muzea, ale další sety čeká též putování po evropských městech, zamíří třeba do Bruselu nebo Varšavy. Prezentovat stát i kraj v rámci Předsednictví s využitím skla bylo pro liberecký region logickou volbou.20220623_104356
„Nápojové sklo bylo zvoleno jako alegorie přátelství a komunikace základních hodnot, na nichž je vystavěna i EU. Je stejně tak pevné i křehké zároveň“, osvětluje zmíněný projekt manažer Křišťálového údolí David Pastva. Ve spolupráci s Českými centry pak vznikla další putovní výstava CZECH IN představující inovace, jež dali Češi světu v oblasti skla a bižuterie. „Premiéra je plánována v červenci ve španělské La Granje,“ upřesňuje ředitelka Valečková.

Pozvánka na skvělý Svět zázraků

Skutečnou výstavní bombou je pak dlouho očekávaná nová stálá expozice věnovaná vánočním ozdobám. Tento vpravdě vánoční dárek dostala veřejnost s předstihem, nikoli ke štědrovečernímu stolu, ale již v závěru června tohoto roku.
Vedle dosavadních expozic skla a bižuterie tak zájemcům muzeum nabízí k prohlídce další výběr ze svého bohatého sbírkového fondu, který je unikátní i ve světovém měřítku. Více než patnáct tisíc skleněných vánočních ozdob tvoří největší sbírku na světě. Navíc je průběžně doplňována nejen o historické kousky, ale také o současnou produkci. Svět zázraků pojal designér Jakub Berdych Karpelis netradičně a mimořádně atraktivně. Jeho tvůrčí záměr vycházel ze skutečnosti, že Amerika patří již od poslední třetiny 19. století k největším odběratelům skleněných dekorací vánočních stromků.
„Návštěvník se při prohlídce může jen nechat unášet pestrostí tvarů a dekorů, nebo sledovat symbolický příběh cesty české ozdoby na jejich nejdůležitější zámořský trh v USA. Proto jsou nainstalovány do podoby pestrých mořských vln, nechybí zaoceánský parník či mrakodrapy,“ řekla novinářům při prezentaci výstavy kurátorka sbírky jabloneckého muzea a spoluautorka scénáře Dagmar Havlíčková. Záměrem vedení muzea nebylo připravit běžnou muzejní stálou expozici, ale především nabídnout neopakovatelný zážitek.
„Věříme, že expozice Svět zázraků bude velkým lákadlem a dojem návštěvníků bude jednoduše WoW! “ usmívá se Milada Valečková. I v tomto případě se jedná o malý, leč zdařilý „fórek“. Překlad výrazu Svět zázraků je totiž World of Wonders, jeho zkratka v hovorové řeči pak je v anglosaských zemích brána jako výraz údivu či nadšení.
Do přitažlivé instalace se vešlo více než tři tisíce kousků vánočních ozdob. Navíc ji muzeum slibuje částečně obměňovat o současné aktuální kolekce, ale též o výsledky plánovaného symposia vánočních ozdob.
V expozici najdou návštěvníci pouze základní data a údaje, podrobnosti si mohou vyhledat v muzejním audioprůvodci, který je nabízen v pěti jazykových mutacích. Doporučit pak můžeme vážným zájemcům o historii té křehké krásy skvělou publikaci Skleněné vánoční ozdoby autorského kolektivu Petr Nový, Dagmar Havlíčková, Waltraud Neuwirt a Ondřej Šíp, kterou je možné zakoupit na recepci muzea nebo na e-shopu. Jmenovaná expozice je umístěna v úžasné přístavbě muzea, zvané “Krystal“, která byla oceněna titulem Stavba roku 2020.

„Otevření expozice vánočních ozdob je zakončením dlouhodobého cíle našeho muzea,“ říká kurátorka sbírky Dagmar Havlíčková (na snímku zprava). Ředitelka Valečková dodává: „ Znamená to dovršení našeho téměř desetiletého snu. Všem, kdo nám na té dlouhé cestě pomáhali k úspěchu, zejména nadšenému kolektivu zaměstnanců muzea, bych chtěla upřímně poděkovat!“
„Otevření expozice vánočních ozdob je zakončením dlouhodobého cíle našeho muzea,“ říká kurátorka sbírky Dagmar Havlíčková (na snímku vlevo). Ředitelka Valečková dodává: „ Znamená to dovršení našeho téměř desetiletého snu. Všem, kdo nám na té dlouhé cestě pomáhali k úspěchu, zejména nadšenému kolektivu zaměstnanců muzea, bych chtěla upřímně poděkovat!“

Více na: www.msb-jablonec.cz

Ivan Černý

Foto Milena Městecká a Jolana Antošová (archiv Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou)

Populární články

Související články

KnihyUmění

Kotvaldův ohňostroj barev

Jako desátý svazek jedinečné pelhřimovské Edice výtvarného umění, nazvané přiléhavě Probuzené palety,...

Umění

Tváře a ruce

Našim čtenářům dobře známý malíř Vojtěch Kolařík oslavil v loni v plném zdraví a...

Cestování

Pozvánka do nejsevernějších Čech

Národní park České Švýcarsko je nejmladším z kvarteta NP České republiky. Hlavním...

Vše o cestování na výstavě v Letňanech 15.-17.3. 2024
CestováníLifestyleRelaxSoutěžZaujalo vás

Cestování všemi způsoby

Baví vás cestování v karavanu nebo toužíte plout na lodi kolem světa nebo...