Úvod Knihy Napínavé čtení (nejen) na léto
Knihy

Napínavé čtení (nejen) na léto

16

Zkušený autor Jan Žáček vydal v druhé polovině tohoto roku v populárním  pražském nakladatelství Olympia další svazek. Nyní se jedná o až dokumentárně líčený příběh člověka, který takříkajíc v životě zkazil téměř vše, na co sáhnul. Představovaná kniha nám vypráví o osudu Postrachu Moravy, jak byl svého času přezdíván sériový vrah Martin Lecián, který byl ve svých sedmadvaceti lety za své zločiny popraven v Olomouci.

Leciánův  proces svého času hojně plnil stránky médií tzv. 1. republiky. Jednalo se o jednoho z mála mužů, které prezident republiky T.G. Masaryk neomilostnil. A tak skončil na popravišti za sérii brutálních vražd a dalších zločinů.  Jak potrhuje autor v úvodu své knihy, počet Leciánových deliktů, ve vztahu ke krátké době, během níž se odehrály, lze považovat v historii čsl. zločinu za rekordní. Za pouhých 134 dní spáchal 104 zločinů!

Nový román o vrahovi a jeho milenceVrah Lecian (1)

Jan Žáček bezesporu odvedl skvělý kus literární a badatelské práce ve své knize Vrah Lecián. Je však na místě dodat, že u všeho prvně stál jeho děd, univerzitní profesor, který za mlada koketoval s žurnalistikou. I  jeho tenkrát „téma Lecián“ zaujalo, ale nakonec, i přes napsané, novinám svou verzi neodevzdal.
„Nechtěl jsem tomu grázlovi dělat ještě větší reklamu, než jakou měl…“ onehdy řekl děda Jendovi při jedné příležitosti. “Nemyslím, že se někomu, kdo krade a zabíjí, má dělat reklama…“
Všechno má svůj čas. Až jeho vnuk tedy po dlouhých desetiletích zpracoval zápisky starého pána, včetně nikdy nepublikovaného rozhovoru s Leciánem. A tak nám Žáček čtivou formu dnes vypráví příběh legendárního zločince prostřednictvím starých zápisků i citací z desítek a desítek dobových článků. Rukopis graduje kapitolami, jako kupříkladu Psychologický portrét vraha, Proces, Rozsudek a Poprava. Nechybí ale ani charakteristiky vrahovy milenky Marie Křenovské a medailonky předsedy Divisního soudu plukovníka JUDr. Františka Přikryla, který dostal Leciána na šibenici, či jeho kata Wohlschlἃgera.

Curriculum vitae

Jan Žáček (1963) je rozhlasový a dabingový režisér, dramaturg a spisovatel. Vystudoval žurnalistiku na Universitě Karlově a obor Sociální a mediální komunikace na UJAKu. Pracoval jako redaktor Lidových novin, byl režisérem dramatické redakce Čs. rozhlasu a mj. vyučoval na SPŠ. Je autorem řady knih pro děti, detektivních románů i titulů žánru literatury faktu. V Olympii mu kupříkladu vyšly knihy Vrah rodu císařského, Vražedné povídky, Karlův most nebo Kytičkový kouzelník Karlíček.

Ivan Černý
Foto archiv

 

Populární články

Související články

KnihyTéma dne

Potlesk pro Antonína Kalinu

V roce 2013 vydalo pražské nakladatelství Rybka Publishers unikátní knihu televizního reportéra, badatele,...

Knihy

Odborník žasne a laik se diví

A to při čtení nové knihy známého publicisty a odborníka na mediální...

KnihyTéma dne

Produkce takříkajíc samizdatová…

… to je hlavní náplní úspěšného slovenského nakladatelství TORDEN, jehož motto zní:...

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka snadných receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...