Úvod Knihy Odešel spisovatel Zdeněk Fišera
KnihyTéma dne

Odešel spisovatel Zdeněk Fišera

6

Mezi smutné zprávy posledních dnů patří i úmrtí talentovaného a pracovitého autora pozoruhodně rozsáhlýchstazeny soubor encyklopedií a encyklopedických průvodců, které vycházely i v pražském nakladatelství Olympia, v populární a čtenáři oblíbené edici Navštivte. Zdeněk Fišera se dlouhodobě věnoval historii, a to především historii architektonických památek středověku. Mezi jeho nejoblíbenější témata patřily fortifikační stavby a jejich vývoj.

Fišera byl i kmenovým autorem nakladatelství Libri, kde postupně vyšly jeho velké encyklopedie Skalní hrady zemí Koruny české, Jeskynní hrady střední Evropy, Encyklopedie městských věží v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Podílel se i na dalších velkých projektech, třeba na encyklopedii Historické radnice Čech, Moravy a Slezska s archeologem Karlem Kibicem. Jedním z jeho skutečně obdivuhodných děl je publikace Loupeživí rytíři a zemští škůdci království českého a jejich sídla.Fisera - Stare povesti od Broumova k Melniku
Fišera se narodil v roce 1954, vystudoval Odborné železniční učiliště a dlouho pracoval jako zaměstnanec Českých drah. Mezi roky 2000 a 2004 pracoval pro Národní památkový ústav, kde pomáhal se zpracováváním seznamů některých okresů. Už v roce 1988 se mu podařilo v Jilemnici založit Klub přátel historie Transsaltum, byl i zakládacím členem Klubu Augusta Sedláčka a České archeologické společnosti jako archeolog-amatér. Články přispíval i do řady odborných sborníků a časopisů, od roku 2003 se věnoval pouze publikační činnosti.
Nabyté znalosti, které čerpal z dostupné literatury, ale také z archivů muzeí a z komunikace s místními historiky, nakonec využil k přípravě úspěšných turistických příruček v Olympii. Vyšly zde jeho knihy Městské věže v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Moravské a slezské hradní kaple, Opevněné kostely (I. a II. díl), Skalní hrady a Církevní opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.Opevnene kostely II Jeho poslední kniha v Olympii vyšla pod názvem Staré pověsti české od Mělníka k Broumovu. Jedná se o výbor většinou málo známých nebo zcela neznámých pověstí z tohoto prostoru, kterým Fišera vtiskl beletristickou podobu. Publikaci o husitských hejtmanech a jejich sídlech, která musela být kvůli pandemii covidu odložena, bohužel již dokončit nestihl a jejího vydání se nedočká. Zemřel v květnu 2022.

Za redakční kolektiv nakladatelství Olympia Tomáš Hejna, šéfredaktor

 

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka základních receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...

KnihyOsobnosti

Jirka, Mirek, Slávek a ti druzí…

Memoárová literatura patří ke čtenářsky nejoblíbenějším žánrům. Populární pražské Nakladatelství Olympia publikace životních...

CestováníTéma dneUmění

Tři desítky let s vitráží

Uměleckořemeslná firma z Lubence na Karlovarsku Jitky a Richarda Kantových letos slaví 30 let...

Téma dneUmění

Návštěvou v ateliéru Vojtěcha Kolaříka

V dubnu roku 2019 se v Galerii Dům Černohorských na pražském Újezdě...