Úvod Divadlo To byla pražská bohéma!
DivadloKnihyUmění

To byla pražská bohéma!

38

Před krátkým časem vydalo populární pražské nakladatelství Olympia jedinečnou knížku málo známých příběhů, kuriozit a zajímavostí z prostředí lehkých múz – šantánů, kabaretů a divadel, včetně dobového tisku a literatury v rozmezí C. a K. monarchie až po První republiku.

Střípky české zábavy

Jak nám říká podtitulek představované knihy, zkušený autor literatury faktů Tomáš Hejna čtivým perem zpracoval dvě desítky příběhů z prostředí české zábavy našich pradědů. Šel si pro ně do šanonů stářím zažloutlých novin, pátral po nich v literárních archivech, lovil je i ve dříve vydaných publikacích, o čemž ostatně svědčí dlouhý seznam použité literatury a pramenů.  Samotné názvy kapitol, z nichž namátkou jmenujeme, nám říkají více:

Neobyčejná Bouda, Zapomenutý lidový písničkář, Když Slovanské tance dobyly svět, Hanebné otevření Národního divadla, Praha se baví na Výstavišti, nebo třeba Červená sedma, Na scéně Divoká Šárka či Pozapomenutý kumštýř české operety. Neméně přitažlivé jsou kapitoly jako kupříkladu Bitva na Vítkově tak trochu jinak, či Věčný rebel pražský Chevalier nebo poslední ze jmenovaných: Dvanáct křesel pro Dymszu a Buriana.

Tato kapitola uzavírá knihu o téměř třech stech stranách, vybavenou obrazovou přílohou unikátních a vzácných dobových snímků, korespondujících se šťavnatým textem, který nás v řadě momentů takříkajíc rozesměje na celé kolo. Což je ostatně i účelem této publikace, která nejenom pobaví, ale i rozšiřuje čtenářovy obzory a vědomosti.

Sám autor se v závěrečném slově na konci knihy svěřuje:

„Vždy jsem zastával názor, že vědomí národa o sobě samém je přímo úměrné znalostem lidí o své vlastní historii a kultuře. Sám ve své práci vidím nejen zábavu a snahu zdokonalit si studiem materiálů vlastní vědomosti, ale i určité poslání. Doufám, že alespoň u těch čtenářů, kteří projeví zájem o mou knihu, probudím zájem o její hlavní témata – zábavní umění a jeho historii. Zároveň jsem se snažil vybírat taková témata, která nejsou zcela běžná, a proto je důležité je o to víc připomínat, aby se na ně nezapomínalo…“

Pod křídly Uměleckého sdružení Artes

Novinář a spisovatel Tomáš Hejna (1991) se ve svých knihách, většinou žánru literatury faktů a turistických průvodců, velmi často obrací ke čtenáři s připomínkou významných českých osobností a historických událostí, na níž by se dle něho nemělo zapomínat. Přitom se již delší čas specializuje na postavy a události tzv. zábavního umění, jehož studiem a medializací se poslední roky intenzivně zabývá. Hejna tak spojuje příjemné s užitečným, neboť je dlouholetým členem Uměleckého sdružení Artes, redaktorem webu zabava-artes.cz a mimo jiné i šéfredaktorem kulturního časopisu Forbína, což je čtvrtletník o zábavním umění.

Spisovatel Tomáš Hejna s úsměvem přiznává, že řada jeho textů vznikla  v lokálech U Korychů, U Dudáka či v restauraci Lucernabar, kde nachází klid i pochopení pro svou literární práci. Že by podobnost s Jaroslavem Haškem, o kterém se též v knize Střípky české zábavy můžeme dočíst, byla čistě náhodná?

Víte, že:

Zmíněné sdružení Artes, založené 1.1 2014 v Praze, je profesní organizace interpretů a tvůrců zábavního umění s celou škálou činností? Od hájení zájmů a požadavků svých členů, přes podporu uměleckých projektů či pořádání nejrůznějších uměleckých akcí, až po každoroční vyhlašování titulu Mistr zábavního umění, což je cena za celoživotní přínos v oblasti huby, divadla a filmu. Samostatným projektem sdružení je Síň slávy zábavního umění a na ní navazující, v loňském roce realizovaný, nápad vytvoření Síně legend zábavního umění. Při této příležitosti Nakladatelství Olympia vydalo ve spolupráci s Uměleckým sdružením Artes knížku medailonů třiceti čtyř osobností, které v roce 2022 uvedl Artes do Síně legend zábavního umění. Knížku připravila autorská dvojice Tomáš Hejna a Helena Lorenzová. Více na: www.iolympia.cz

Mediálním partnerem Uměleckého sdružení Artes je Divadlo Lucie Bílé, kde se mj. konají i tiskové konference pod taktovkou Tomáše Hejny

Při vzpomínce na další knižní tituly na téma „tvůrci zábavy“ nemůžeme nejmenovat publikaci Václava Soldáta, nazvanou Setkání s rozhovory 2017 – 2019, též Olympií vydanou knihu ve spolupráci se sdružením Artes.

Ivan Černý  
Foto archiv nakl. Olympia

Populární články

Související články

Knihy

Zcela výjimečná literatura

Na knihkupeckých pultech se v pyramidách překladového balastu jako příslovečný diamant v hoře hlušiny...

Umění

Šípkova čínská karta

Bylo to právě osm let, kdy třináctého února roku 2016 zemřel světoznámý...

UměníVýstavy

Od října do října

O stejnojmenné výstavní šňůře přední české výtvarnice Bohunky Waageové jsme se společně...

KnihyUmění

Za psacím stolem s Karlem Sýsem

Jmenovaný umělec, se kterým jsme před krátkým časem hovořili, patří mezi nejlepší...