V čase respiračních chorob, dlouhotrvajícího boje s pandemií covidu a dalších nástrah, oslabujících naší celkovou imunitu a fyzickou kondici, je takříkajíc dobrá rada nad zlato. Jak předejít možným nákazám, jak se jim bránit, kde a čím? My jsme si pro nelehké odpovědi zašli do pražského Ozdravného centra FUZHI, sídlícím na žižkovském Prokopově náměstí.
Na rohu Chlumovy ulice č. 23 je v přízemních rozsáhlých prostorách svým klientům k dispozici představované Ozdravné centrum FUZHI, které se prezentuje sloganem VŠE PRO VAŠE ZDRAVÍ A KRÁSU. Jeho odborníci pracují s tradiční lidovou medicínou, která je prověřená dlouhými tisíciletími. Řeč je o čínském lékařství, opírajícím se především o přírodní produkty, akupunkturu, jógu, masáže, akupresuru a mnohé další léčebné postupy, přivezené ve třináctém století do Evropy z cest do východní Asie benátským kupcem a cestovatelem Marco Polem.
Seznamte se, prosím…
Zakladatelka Ozdravného centra FUZHI Natálie Loginová je jednou z žen v České republice, o které se dá bez přehánění říci, že svojí prací žije, neustále se učí a zdokonaluje, aby východní filozofii zpřístupnila lidem velmi příjemnou formou. Své zkušenosti nasbírala na svých cestách v Asii a Číně. Její vyprávění o tom by vydalo na román, my se ale vzhledem k prostoru novinového článku musíme vejít do několika vět…
„Nebyla jsem první,“ usmívá se Natálie Loginova, „přede mnou už to byl vojenský lékař Jan Hovorka, který akupunkturu do Prahy přivezl z Číny v padesátých letech minulého století. Úspěšně ji zde i praktikoval. Zkraje roku dva tisíce pak vznikla v Hradci Králové dokonce specializovaná klinika, ale faktem je že i v Praze již existovaly kliniky a dokonce i institut tradiční čínské medicíny, kde školili a praktikovali základy a metody TČM. Poté jsem se i já, po listopadu devětaosmdesát, připojila k této činnosti a otevřela své Centrum zdraví a čínské medicíny na Vinohradech, nedaleko legendární Orionky. Naše centrum se zúčastnilo a prezentovalo na mnoha konferencích, výstavách a spolupracovalo se špičkovými specialisty z cizích zemí. V tom pokračuje naše centrum doteď.“
Čínská tradiční medicína, o co se vlastně opírá, z čeho vychází a co si za tím má laik představit?
„Základní filozofie tradiční čínské medicíny je v tom, že veškeré praktické léčebné metody jako jsou jehličky, baňkování, moxování, bylinná léčba, masáže atd. se setkávají s vnitřními silami organismu a toto propojení nejen člověka uzdravuje, ale i celkově posiluje do budoucnosti. Mimořádně důležité je to kupříkladu dnes, kdy nám tolik hrozí respirační choroby.“
Tento rok je podle čínského kalendáře rokem vodního králíka. Začíná 22. ledna 2023 a končí 9. února 2024. Co to pro naše zdraví znamená?
„V přírodě žijící divoký vodní králík je odvážný, rychlý, moudrý, chytrý. Má rád svobodu (v zajetí zemře), pečuje o rodinu. Proto si v tomto roce budeme více zakládat na rodinných vztazích a budovat je. Voda se charakterizuje moudrostí, intelektem, má schopnost navazovat kontakty a spojenectví. Tento rok bude rokem změn a transformací.“
Název vašeho centra je FUZHI, což znamená v překladu šťastný život…
„Celý pojem zní Feng Shui, což je umění a věda, propracovaná filozofie, která zohledňuje všechny detaily vzájemného působení člověka s jeho okolím. Je třeba ale říci, že existuje mnoholetý spor, zda je to pouze či umění. Já jsem toho názoru, že Feng Shui a čínská metafyzika je umění interpretace starověkých znalostí, které vznikaly na základě zkoumání a praktikování určitých zákonů, dat i informací vlivu energie na zdraví, úspěch, konání a celkový život člověka. Jako dlouholetý konzultant FUZHI mám nespočet kladných případů a vyléčených klientů, kterým tento souhrn léčebných metod pomohl.“
V loňském roce se FUZHI stěhovalo do nových prostor. Co vás ke změně vedlo?
„Hledala jsem vhodnější prostory pro naší rozvětvenou činnost, než jsme původně obývali. Jednou z nabídek byla právě ta na Žižkově, kam jsme se nakonec z Vinohrad přestěhovali. Mé rozhodnutí se zrodilo v okamžiku, kdy jsem při prohlídce nabízených prostor vešla do sálu, nazvaného dle svého tvaru Pyramida. Ten mne natolik pohltil svou pozitivní energií, že jsem začala uvažovat, jak ho získat pro sebe a přestěhovat celé centrum ze sice krásných stávajících prostor, ale pro veřejnost schovaných. Zkrátka jsem se do něho na první pohled zamilovala a musela ho mít. Tento nový prostor celkově umožňuje našim specialistům maximálně rozvíjet své profesionální schopnosti. A v neposlední řadě nám dává více možností jak o sobě dát vědět, protože je dobře přístupný, zdaleka vidět a pražský Žižkov je rozvíjející část Prahy s velkým potencionálem.“
Co vše klientům konkrétně nabízíte?
„Především vstupní vyšetření – diagnostiku zdravotního stavu, prováděnou lékaři,“ vypočítává ředitelka Loginová, „dále pak ozdravné a regenerační terapie, masáže a akupunkturu. Nabízíme též široký sortiment ozdravných aplikátorů, pomáhající při bolestech kloubů a svalů. Též se zabýváme podporou imunity u dospělých a dětí, včetně služeb v oblasti krásy a péče o tělo. Máme zaručené recepty na zhubnutí i krásnění. V naší lékárně jsou k dispozici osvědčené prostředky čínské medicíny z přírodních bylin a rostlin, včetně legendárního žen-šenu, máme širokou nabídku luxusních sypaných čajů a organizujeme pro své zákazníky nejrůznější pohybové aktivity, školení a kurzy. Celkově se tyto oblasti snažíme propojit a chceme, aby od nás každý zákazník odcházel spokojený.“
Závěrem – zmíněný Sál Pyramida je unikátní hala se skleněným stropem o rozloze padesáti metrů čtverečních. Je vybavena zrcadlovou stěnou o šířce 7 metrů a kvalitní dřevěnou podlahou, umožňující kupříkladu cvičení a předvádění jógy či nácviku baletu. Sál je vybaven projektorem, výsuvnou obrazovkou i audio zařízením, zajišťujícím víceúčelové využití tohoto jedinečného prostoru. V současné době kupříkladu hostí jedinečnou výstavu světově známé výtvarnice Delyafruz z Baku, kdy tato malířka světového formátu vystavuje v Praze své jedinečné dílo po Paříži, Bruselu, Moskvě a dalších evropských metropolích. Výstava je ke zhlédnutí do konce února 2023. Více na: www.fuzhipyramida.cz nebo www.fuzhi.cz.
Za rozhovor děkuje Ivan Černý
Foto Jiří Vlastník