Úvod Umění Felix slaví kulaté narozky!
UměníVýstavy

Felix slaví kulaté narozky!

32

Někdo má takzvaně zlaté české ruce, jiny zase obě levé. A legendární muzikant Slováček má pravačku skleněnou! Lépe řečeno, otisk své dlaně s prsty, které dokáží bezkonkurečně rozezpívat klarinet i saxofon. Je to pozornost unikátního Muzea Křišťálový dotek k Mistrovým letošním osmdesátinám.

Skleněné odlitky rukou nejsou ničím novým, ale autorova představa vyžadovala, aby byly do detailu vykreslené všechny čáry života, žíly i nedokonalosti dané dlaně. Svou unikátní techniku piloval téměř rok, a dnes je jediným sklářem na světě, takto tvořícím.

Jedinečný nápad českého skláře

Jan Huňát, absolvent sklářských škol v Novém Boru a Železném Brodě, skvělý řemeslník i designér a výtvarník, přišel svého času s neotřelým nápadem. A to zachytit do ušlechtilého skleněného materiálu jedinečnost otisku lidských dlaní. Spolu se svým otcem, Dr. Alexandrem Huňátem, dnes kustodem netradičního muzea skla, rozvíjeli tuto geniální myšlenku až k dokonalosti. Aby nebyly tisky samoúčelné, a měly i svou dokumentární cenu, musí to být otisky osobností. Žen a mužů, kteří se určitým způsobem zapsali do povědomí veřejnosti i národa, a mají nám ve svých odkazech a činech co říci dodnes. Inspirovat, vést, být zkrátka vzorem.
Jak snadno se řekne, jak těžko uskuteční. Během cirka deseti let od nápadu je dnes v Litoměřicích, na centrálním náměstí senzační expozice sbírky téměř stovky otisků dlaní domácích i zahraničních osobností, vyvedených v ušlechtilém křišťálu.

Dotkněte se osobnosti

Muzeum svým návštěvníkům nabízí jak audiovizuální formu expozice s tematickým výkladem o vzniku jednotlivých exponátů, tak formou hmatovou – každého z exponátů, každé dlaně slavných se můžeme sami dotknout. To poskytuje příležitost i lidem nevidomým či slabozrakým, aby si osobně vytvořili obrázek či představu o té či oné osobnosti, právě prostřednictvím doteku a osahání jeho skleněné dlaně.

Výstavní síní v přízemí muzea kralují tři velké oválné skleněné stoly, na nichž jsou do elipsy vyřazené desítky křišťálových bloků s otisky dlaní domácích a zahraničních umělců, sportovců, politiků a dalších osobností zvučných jmen. Každý exponát je vybaven informačním štítkem.

Co skleněný blok, to kus určité historie v tom či onom lidském oboru činnosti a popularity. Plejáda slavných jmen nemá konce. Kupříkladu Václav Havel, Ringo Starr, Karel Gott, sir Nicholas Winton či Arnošt Lustig. Čáslavská, Jagr, Messner a mnoho dalších…

Jako v daktyloskopii neexistuje shodný otisk bříška palce, tak neexistuje jediný případ shodného otisku dlaně. Kupříkladu ruka Václava Havla zaujme tím, jak je hladká, velikostí připomínající spíše dětskou dlaň, naopak ruka bubeníka Ringo Starra je neuvěřitelně mozolnatá – od neustálého držení paliček. Největším odlitkem, který je v litoměřickém muzeu k vidění, je otisk ruky akčního hrdiny, herce Stevena Seagala

Projekt Velcí Češi

Vzdušné horní patro muzea je díky řadě oken báječně prosvětlené, takže není třeba galerijních umělých světel. Uprostřed, ve výši očí dospělého člověka, levituje po celé délce výstavní síně skleněná deska, na které defilují naši VELIKÁNI. Tentokráte ale již to nejsou jejich dlaně s prsty v čiročirých křišťálových blocích, ale designově zakomponované do uměleckých artefaktů, s prvky či detaily, které charakterizují danou osobnost. Kupříkladu Václav Havel v bloku chtěl mít jeden ze svých oblíbených citátů: „Naděje není optimismus. Naděje je jistota, že něco má smysl!“ Spisovatel Arnošt Lustig si zase přál mít v objektu stylizovanou bránu do terezínského lágru, kde prožil řadu těžkých měsíců.

Felix Slováček při podpisu do knihy slavných osobností v jedinečném litoměřickém muzeu

Nový přírůstek do sbírky

Je jím otisk dlaně shora zmíněného muzikanta Slováčka. K jeho odběru, lépe řečeno otisku došlo v Litoměřicích před krátkým časem. Dnes na jeho realizaci do křišťálu pracuje Jan Huňát, který svého času vymyslel a namíchal vlastní speciální hmotu, do níž se ruka otiskne. Poté je třeba vyrobit formu a nakonec se pustit se sklářskou píšťalou do samotného díla.

Felix Slováček, klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent se narodil 23. května 1943

Na nový přírůstek do sbírky se budeme moci podívat do Litoměřic v květnu tohoto roku, kdy bude při příležitosti osmdesátin národem milovaného a obdivovaného muzikanta dlaň odhalena. A v Praze bude její představení veřejnosti součástí slavnostního zahájení velkolepého Slováčkova narozeninového koncertu. To už ale bude námět na další článek.

Foto v záhlaví: Jan Huňát (zleva) má svůj nápad zabezpečený mezinárodní ochrannou známkou

Ivan Černý
Foto archiv Muzea Křišťálový dotek v Litoměřicích

Populární články

Související články

KnihyUmění

Za psacím stolem s Karlem Sýsem

Jmenovaný umělec, se kterým jsme před krátkým časem hovořili, patří mezi nejlepší...

Umění

Alfons Mucha – nehynoucí inspirace

Slavný český malíř, grafik a designér období secese (nar. 1860, zem. 1939)...

UměníVýstavy

Od Pocty recyklovanému papíru až k Fejsovým snům

V červnu tohoto roku oslavil své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Tento malíř nezaměnitelného...

Umění

Krásný svět vitráže

…nám představuje umělecká publikace, přibližující čtenáři život a tvorbu našich předních sklářských...