Nedávno jsem si všimla v novinách reklamy na půjčku, kterou nenabízela banka. Slibovala rychlé vyřízení, ale podmínky se mi zdály dost nevýhodné. Jaká jsou u těchto půjček rizika a jaké jsou rozdíly v porovnání s klasickými bankovními půjčkami?
„Faktem je, že peníze dnes může půjčovat v podstatě kdokoliv. Jednoduše by se půjčky daly rozdělit podle poskytovatelů na bankovní a nebankovní. Rozdíly v jednotlivých službách, úrokových sazbách a splátkách jsou ovšem v těchto dvou sektorech obrovské,“ říká manažer marketingu Poštovní spořitelny Milan Jursík.
Nebankovní úvěry se většinou „chlubí“ tím, že peníze půjčí okamžitě a na cokoliv. Takové půjčky jsou však velice rizikové a kvůli přehnaně vysokým úrokovým sazbám také značně nevýhodné. „Poskytovatelé z nebankovního sektoru navíc velmi často používají různé matoucí triky – například zaměňují měsíční a roční úrokovou sazbu a některé půjčky se pak mění až v lichvu,“ upozorňuje odborník. Dalším trikem bývá zhušťování a zmenšování písma na smlouvách, které znemožňuje přehledné pročtení. Celkově vzato se rozhodně nedá využívání takových půjček doporučit.
Naproti tomu půjčky, které poskytuje banka, patří ke k nejběžnějším a velmi výhodným formám úvěrů. Nesou s sebou minimální míru rizika a stejně tak i úrokové sazby jsou velmi příznivé. Čerpání bankovní půjčky má i další výhody – klienti si mohou vybrat takový typ úvěru, který bude šitý na míru právě jejich potřebám a tedy poskytnutý za ještě výhodnějších podmínek. V bance si lze běžně půjčit nejen neúčelový úvěr, ale můžete si vybrat ze zvýhodněných účelových úvěrů na bydlení či vzdělání. Při žádosti o půjčku je pak zapotřebí pouze mít otevřený běžný účet u banky a doložit měsíční příjem. „Pokud žádáte o půjčku ve „své“ bance, kde Vám vedou běžný účet, možná Vám budou nabídnuty výhodnější podmínky úvěru, než tomu, kdo banku navštíví poprvé. Navíc banky dnes již běžně nabízejí možnost sjednat si k úvěru jednoduše a výhodně pojištění schopnosti úvěr splácet,“ uzavírá Milan Jursík.
Úvěrové desatero
- Nenechte se zlákat první nabídkou, o níž uslyšíte.
- Seznamte se se všemi náklady spojenými s půjčkou. Jen tak si uděláte obrázek o její výhodnosti.
- Ujistěte se, že rozumíte všem smluvním a obchodním podmínkám.
- Vždy dobře zvažte, zda daný produkt řeší vaši situaci nejlépe.
- Jsou-li s poskytnutím úvěru spojeny další služby, informujte se na jejich podmínky.
- U úvěrů s delší splatností si zjistěte, za jakých podmínek může být úvěr předčasně splacen.
- Banka si vás vždy nejprve prověří v úvěrovém registru. Je proto dobré znát svou úvěrovou minulost.
- Pamatujte, že neuvážené nákupy na dluh mohou už zadluženou rodinu přivést do stavu předlužení.
- Pokud nastanou problémy se splácením, platí pravidlo, že čím dříve začnete svou špatnou finanční situaci řešit, tím větší šanci máte ji i úspěšně vyřešit.
- Zapomeňte na vytloukání půjček, nesplácejte jednu půjčku půjčkou další.