Úvod Společnost Iniciativa ProAlt považuje současnou sněmovnu za nelegitimní
Společnost

Iniciativa ProAlt považuje současnou sněmovnu za nelegitimní

38

Tisková zpráva iniciativy ProAlt
Iniciativa ProAlt považuje současné složení Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky za nelegitimní. Sněmovna nemůže poskytovat vládě důvěru, kterou sama nemá; není způsobilá ke schvalování zákonů, které by měly dostatečnou demokratickou autoritu. To, že poslanci neuznali za vhodné po sérii korupčních skandálů a zneužívání bezpečnostních složek státu rozpustit stávající sněmovnu, pokládáme za poslední kapku do poháru trpělivosti občanů. Domáháme se možnosti rozhodnutí občanů, rozhodnutí lidu jakožto jediného zdroje moci, o složení klíčového zastupitelského sboru ve státě. Požadujeme okamžité rozpuštění sněmovny a předčasné volby.
„Ve sněmovně se vyskytují subjekty, v míře doposud nebývalé, které neprošly ohněm voleb. Nejde jen o přeběhlickou stranu LIDEM, ale i o stranu NS-LEV21, hnutí Pro sport a zdraví, Jihočeši 2012. Všechny tyto subjekty v současné sněmovně prosazují svou agendu. Nehodnotím, o jakou agendu jde, ale pouze prostý fakt, že nemají žádný mandát k jejímu prosazování. Nepovažuji za normální, že nějaký subjekt formuluje program až po volbách a jako jeho nositele využije paraziticky poslance zvolené v jiných dresech,“ říká mluvčí ProAltu Pavel Novák.
„Situaci, kdy padla vláda trojkoaličních korupčníků kvůli kupčení s mandáty poslanců a především kvůli v podstatě nasazení armády proti civilistům, považujeme za hluboce znepokojující. Je sice dobře, že se společnost zbavila neoliberální a protilidové vlády diletantů, avšak je třeba začít řešit dlouhodobé problémy společnosti. Neochota rozhodující části poslanců, prezidenta republiky i většiny médií jasně se postavit za jediné politicky správné řešení – rozpuštění sněmovny a předčasné volby – je alarmující. Rusnokova vláda je důsledkem neochoty politické elity řešit situaci ihned a radikálně; demokratický právní řád a parlamentní republika není ohrožena touto vládou, ale právě liknavostí a touhou neopustit pozice,“ tvrdí mluvčí iniciativy Ondřej Lánský.
„Hysterie Petra Nečase: jeho řeči o „ištvángate“, nesmysly o státních zástupcích, kteří zavírají nevinné, čisté poslance (o vazbě ve skutečnosti rozhodují soudci), desinterpretování rozhodnutí Nejvyššího soudu, které je samo o sobě šokující, to vše patří k staronové politické kultuře. Takové, která je založena na řecké lži, pozitivní a negativní motivaci, kmotrovském lotrovství a dalších obyčejích, které nám přinesly vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase, celou dobu své existence v čele s přeběhlíkem Miroslavem Kalouskem. Sněmovna, v které vládne podobná politická kultura, nemůže vytvořit legitimní vládu, nemůže přijímat legitimní zákony, musí okamžitě skončit,“ dodává Pavel Novák.
Více informací o proběhnuvších a rovněž o připravovaných akcích a o celé kampani „Za novou sněmovnu“, stejně tak jako tiskopisy petice a další materiály naleznete na webových stránkách ProAltu.
Kontakty:
Ondřej Lánský, mluvčí ProAltu, ondrej.lansky@proalt.cz, 605 983 616.
Pavel Novák, mluvčí ProAltu, pavel.novak@proalt.cz, 723 447 596.

Populární články

Související články

Ahoj, Vlastíku! Foto Lenka Hatašová
AmbasadořiDivadloFilmyHodinkyHudbaNovinkyOsobnostiSpolečnost

Vlastimil Harapes -odešel geniální tanečník a skromný člověk

Vlastimil Harapes, Vlastík pro přátele. Měla jsem tu čest, že jsem byla...

Společnost

Hold fotbalové legendě

Nové pražské nakladatelství Vzděláním a sportem k sebevědomí potěšilo (nejen) milovníky bezesporu...

SpolečnostUmění

Za jedinečnou krásou vitráží…

…  se můžeme vydat koncem měsíce září na Karlovarsko, do obce Lubenec...

DivadloHudbaKnihySpolečnostUmění

Ocenění nositelů dobré nálady

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací...