Úvod Lifestyle Cestování Jindřišská věž a balónové létání
CestováníKultura

Jindřišská věž a balónové létání

42

DSC_8180Hlavnímu městu Praze se nadarmo nepřezdívá Stověžatá.  Mezi ty nejpopulárnější a turisticky nejnavštěvovanější bezesporu patří elegantní krasavice v Jindřišské ulici. Věž vysoká 65,7 metrů původně sloužila jako zvonice kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty, dnes domácí i zahraniční návštěvníky láká jedinečným výhledem, vnitřní zvonohrou, stálými expozicemi, výstavními prostorami, výbornou restaurací, unikátní Whiskerii s kavárnou, chlubíce se prvenstvím nejvyšší volně stojící zvonice v Praze.

Co všechno ve věži nenajdeme! 

Jak nám řekla kastelánka Lucie Dolfi, zvonice byla postavena v gotickém slohu v letech 1472 – 1476 z pískovcových a opukových kamenů, s dřevěným krovem a břidlicovou střechou. V té době patřila i s okolními pozemky k majetku řádu Křížovníků s červenou hvězdou. V roce 1577 do čela věže byly zabudovány hodiny, které poctivě ukrajují čas dodnes. Jejich ciferník zdobí po stranách barevné znaky Starého a Nového města a zemí Koruny české, což snadno přehlédneme, pokud nemáme ostříží zrak nebo alespoň divadelní kukátko.
Své si zažila při obléhání Prahy Švédy v roce 1648, kdy byla pobořena dělostřelbou. K dalšímu poškození došlo v roce 1757, kdy po bitvě u Štěrbohol obléhala Prahu pruská vojska. Hodně jí též ohlodal zub času, takže bylo nutno v letech 1876 – 1879 přistoupit k důkladné rekonstrukci.  Další obnovy se věž v Jindřišské ulici u Senovážného náměstí dočkala v 70. letech minulého století a zatím poslední, leč zásadní  úpravy se udělaly v roce 2001. Došlo k vestavbě věže do věže, nových pater a výtahu v jejích útrobách, v desátém patře byla vybudována vyhlídka na celé město a velkou atrakcí je zvonkohra, která se rozezní po vhození desetikoruny do automatu. Ve věži najdeme Muzeum Pražských věží, které představuje návštěvníkům 120 nejznámějších pražských věží a svou interaktivní formou umožňuje seznámit se nejen s fakty o jednotlivých objektech a jejich historii, ale také nahlédnout do tajemství legend, jež se s místem pojí. Nechybí zde i galerie s celoroční obměnou výstav. Nově je otevřena expozice „Posta Jindřišké věži“ s kompletním výkladem o věži  od historie po současnost. Turisty ale zajímají i věžní zvony. Desátým nejstarším dochovaným zvonem je sv. Marie váhou 723kg s průměrem 101 cm. Je umístěn v původní zvonové stolici. Ostatní zvony byly za války zrekrutovány a použity na výrobu zbraní. Nynější zvonkohra je vytvořena podle původní ve zmenšené podobě.

Balóny Jindřišská věž 01Výstavy a akce

Tato historická dominanta centra města je velkým turistickým lákadlem. Pravidelně se zde pořádají i nejrůznější poutavé výstavy a akce. Tradičně úspěšná je kupříkladu výstava betlému z Třeště, lidé se rovněž zajímali o expozici k tolik diskutovanému a potřebnému splavnění „křižovatky tří moří“ – vodnímu koridoru Dunaj – Odra – Labe.
V současnosti nás věž zve na výstavu pod názvem Balonem do výšin Jindřišské věže u příležitosti 230. výročí balonového létání nad Prahou a 110. výročí prvního vzletu balonu „Praha“ s legendárním kapitánem vzduchoplavby Františkem Hůlkou.. Expozice je otevřena od 4. dubna do 14. srpna toho roku.
Jindřišská věž pro své návštěvníky tedy připravila unikátní soubor nejzajímavějších okamžiků české balónové vzduchoplavby od jejích prvopočátků po současnost. Kuriózní a romantické jsou dobové fotografie, malé i velké kluky lákají trojrozměrné předměty, včetně proutěného koše – odborně zvaného gondola – ve kterém vzduchoplavci pod balonem plněným horkým vzduchem míří, jak jinak, než „vzhůru k výšinám“ dnes stejně tak, jako před dvěma stoletími.

Gastroturistika 

Je třeba dodat, že v Jindřišské věži je i stylová a jedinečná restaurace v původní zvonové stolici, s posezením přímo pod historickým zvonem sv. Marie, což už je zážitek sám o sobě, posléze korunovaný lahodnou krmí, bez které by hezký výlet nebyl hezkým výletem. Výtečnou kávu si můžeme dát hned v přízemí věže ve voňavé kavárně, milovníci originálních whisky pak jistě nevynechají možnost okoštovat některý ze 400 druhů originálů především skotské whisky  ve Whiskerii.

Rezervace vstupenek na výstavu na telefonu: +420 224 232 429 nebo na: pokladna@jindrisskavez.cz .

 

Ivan Černý

Foto: Miroslav Feszanicz

Populární články

Související články

Cestování

Pozvánka do nejsevernějších Čech

Národní park České Švýcarsko je nejmladším z kvarteta NP České republiky. Hlavním...

Vše o cestování na výstavě v Letňanech 15.-17.3. 2024
CestováníLifestyleRelaxSoutěžZaujalo vás

Cestování všemi způsoby

Baví vás cestování v karavanu nebo toužíte plout na lodi kolem světa nebo...

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

Pázdniny na|Zanzibaru nemají chybu
CestováníKulturaZaujalo vás

Dva týdny prázdnin na Zanzibaru

Když přistanete na letišti na Zanzibaru, projdete další kontrolou zavazadel a teprve...