Rady odborníků

Kontaktní čočky a chřipka

33

2_dezinfekceIIChřipka je kapénková infekce, která napadá především dýchací cesty a má projevy na sliznicích v krku a nose, ovšem viry mohou proniknout i do oka. „Pokud jste nemocní, hrozí vám tak riziko zvýšeného překrvení spojivek, dráždění, nestabilní vidění či jiných pocitů nepohodlí,“ říká optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D., a dodává: „Aby i v těchto chvílích bylo používání kontaktních čoček příjemné, je nutné už v počáteční fázi dodržovat určitá pravidla a předcházet rizikovým situacím.“ Možná vás ani nenapadne, jak moc jsou obyčejná místa riziková.Před manipulací s čočkami si nachystejte vše potřebné. Samotnou manipulaci si nechte do čistého, uzavřeného prostoru. Na ulici totiž nikdy nezaručíte tak čisté prostředí, jaké je pro manipulaci s čočkami potřeba. Uvědomte si, že nezáleží jen na hygieně vašich rukou či prostředí, ve kterém s čočkami pracujete. Pokud někdo ve vašem okolí zakašle, bakterie se řítí rychlostí 130 – 480 km v hodině a při kýchnutí „pouze“ 160 km v hodině. To abyste si ruce umyli znovu.

Čisté ruce správně usušenéMgr.BenesPh.D

80% infekcí se však šíří prostřednictvím dotyku rukou. Zvyšte proto hygienu rukou. Ty byste si měli mýt za pomoci mýdla po dobu alespoň 30 sekund za použití teplé vody. Ruce si pořádně osušte. Máte – li potřebu manipulovat s čočkami na veřejných místech, vyhněte se horkovzdušným sušákům, které po osušení zvyšují množství bakterií na rukou. Studií bylo dokázáno, že konstrukce, které používají studený vzduch, rozptylují kontaminující látky do vzdálenosti nejméně dvou metrů. Doma se vyhněte látkovým ručníkům, v jejichž vlhku se udržují bakterie, takže jako byste se neumyli. Nejbezpečnějším způsobem sušení rukou jsou papírové ručníky. Ty snižují výskyt bakterií na rukou průměrně o 77 %.
Pro čištění kontaktních čoček je ideální roztok s duálním systémem dezinfekce, např. Biotrue, jehož výhodou je navíc to, že má stejné pH jako zdravé slzy, obsahuje lubrikant, který se přirozeně vyskytuje v očích a díky němuž zůstane čočka přirozeně vlhká. Tím si oko může zachovat přirozený stav i v těch nejméně komfortních chvílích.

roztok_cocka_Užíváte léky nebo kapete do oka? Pak pozor!

V období nemoci se nabízí začít používat na přechodné období jednodenní hypergelové kontaktní čočky. „Hypergel obsahuje 78 % vody, stejně jako rohovka, a propouští potřebné množství kyslíku pro oko, aby zůstalo zdravé a bílé. Navíc tím, že se jednodenní čočky ráno nasadí a večer vyhodí, se snižuje riziko opakovaných projevů v očích,“ radí optometrista. Do prostředí oka, případně zcela výjimečně, se do materiálu kontaktní čočky mohou dostat bakterie například z nosní sliznice a ty pak neustále a opakovaně způsobují obtíže. Proto Mgr. Beneš radí: „Je důležité, třeba u čoček s měsíční plánovanou výměnou, používat kvalitní dezinfekční roztoky a systémy péče o kontaktní čočky. Pokud se projeví pocity suchých očí, je nasnadě použít některé z očních zvlhčujících kapek, např. Hyal-Drop. Ty je možné kapat i na nasazené kontaktní čočky, neboť neobsahují konzervační látky.“ Pokud užíváte léky a jste doma, je lepší čočky nenosit. „Při horečkách mají sliznice tendenci osychat a čočky v očích pak zvýšeně dráždí z nedostatku slz,“ dodává Mgr. Beneš. Kapete oční kapky? „Pak se doporučuje též nošení čoček omezit, případně je nasadit půl až hodinu po nakapání. Pokud si je nasadíte dřív, látka by se mohla dostat do materiálu, z něhož jsou čočky vyrobeny a ty pak určitým způsobem znehodnotit,“ varuje optometrista.

Populární články

Související články

Rady odborníkůTéma dne

Vytěžit z online prostředí maximum? Studujte v něm!

Online prostředí nabízí prostor k seberozvoji a prohlubování znalostí a dovedností. Přihlaste...

Rady odborníků

Tajemství samozavlažovacího truhlíku

Při návštěvě pražské ordinace obvodního lékaře Mudr. Tomáše Syrovátky jsou v čekárně pacienti...

Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Přibude bezdětných a žen s jedním potomkem

V Česku přibývá bezdětných žen. Mezi současnou generací třicátnic a čtyřicátnic může bezdětnost...

Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Pozor na chronický stres! Ničí imunitní systém!

Závislost na práci nebývá v naší kultuře širokou veřejností považována za špatný návyk,...