Úvod Lifestyle Cestování Murcia v hledáčku zájmů českých rekreantů
Cestování

Murcia v hledáčku zájmů českých rekreantů

32

2013_0513_085456AAPodzim je časem přemýšlení o plánování a výběrů nejhezčích míst nové dovolené příštího roku. Pobyt u všeléčivého moře, věnovaný pod stromeček rodičům či prarodičům, může být  tím nejkrásnějším vánočním dárkem od rodiny. Jak známo, včasné přihlášení zájezdu přináší i slevy od cestovních kanceláří.  Zvláště finančně výhodné jsou pak akce pro kategorie 55 +, především i proto, že seniora může za stejně příznivou cenu doprovázet i mnohem mladší partner či doprovod.

Snít o La Manze2013_0507_132208AA

Do nedávné doby byla Murcia, oblast na jihovýchodě Španělska, pro turistiku neobjevená. Je vklíněná mezi hojně navštěvovanou Andalusii a Valencii, na první pohled je tedy jasné, že ji kdysi obývali Maurové, kteří z ní důmyslným systémem zavlažování udělali úrodnou oblast. Tou je  i v dnešní době. Přestože patří k nejsušším a nejteplejším provinciím Španělska, je zeleninovou a ovocnou zahradou celé země, své plody zahradnické práce však vyváží i do celé Evropy a Velké Británie.V poslední době však našla své obdivovatele, kteří v ní našli velké zalíbení.

2013_0512_111149AALa Manga a turistika

Městečko La Manga má podivný, nezvykle dlouhý a protažený tvar, který tvoří pás mezi mořem a jeho lagunou. Ta se jmenuje Mar Menor, tedy Malé moře (někdo mu neoficiálně říká Malé Mrtvé moře, to pro jeho vysokou slanost). To pávě proslavilo celý region. Městečko vznikalo překvapivě až v 60. letech minulého století a u jeho zrodu stál místní podnikatel Thomas Meister, jinak rodák z Barcelony, právník, vizionář, fantasta, který chtěl dokonce na mořské laguně vystavět nové Benátky.
Pochopil, že investice do tohoto kousku země se vyplatí, protože Mar Menor svou vysokou slaností a zásobárnou léčivého bahna může zajímat velký okruh lidí. Patřilo mu 70 procent území, zbytek vlastnil stát. Podnikatel zde začal stavět hotely, penziony, nechal vystavět silnici, financoval i výstavbu letiště San Javier ve městě Murcía a do rozestavěného města pozval první novináře, kteří pak psali nadšeně o tom, co viděli. Zemřel v Madridu v 87 letech v roce 1212, a jak je vidět, zůstalo po něm obdivuhodné dílo velké rekreační zóny s lázeňskými účinky.

Město je jako nafukovací matrace2013_0506_075515AA

Městečko je na první pohled turistickou záležitostí, nemá tedy žádná zajímavá místa, zato obrovské množství hotelů nejrůznějších typů, proložených penziony. Kdo by spočítal prázdninová ubytovací místa… V sezóně se nafukuje do obrovských rozměrů, neboť se sem přestěhuje celý Madrid. Koncem srpna ale španělské dovolené končí a La Manga se vylidňuje. A právě teď nastává čas pro seniory.
Vidíte je na ulicích, u moře, v obchodech, v autobusech, zkrátka všude. Díky slunečnému teplému podzimu zde mohou nalézt krásné teplé dny i koncem října. Připomeňme ještě období před letní sezónou, hlavně květen a červen, kdy začínají obydlovat přes zimu zavřené hotely. Z Čech a Moravy sem putují senioři v našem případě s turistickou kanceláří Quality Tours v rámci shora zmiňovaného programu 55 +.
Režim pobytů je přizpůsobený jejich životnímu tempu, bez obtěžujícího hluku, diskoték, adrenalinu a rozjívených výrostků. A koho zde uvidíte? Povětšinou starší manželské páry, velké množství činí samotné ženy či dvě tři kamarádky nebo celé skupinky. Nechybí ale ani svěží babičky s vnoučaty, co ještě nemusí do školy nebo nejrůznější zamilované páry, neboť, jak se říká, láska kvete v každém věku. Samostatnou kategorií jsou i lidé s berlemi či francouzskými holemi, kteří nezastírají nemoci pohybového ústrojí. Ti sem především jedou za zdravím. Vždyť právě léčivé bahno, známé už od starých dob, tuto oblast proslavilo.

2013_0508_171952AAZa zábavou i poznáním a poučením

Cesta do nedaleké Cartageny je zážitkem nejen pro milovníky historie. Vždyť můžete chodit po místech, které založil vládce Kartága Hastrubal Sličný pod názvem Nové Kartágo v letech 228-221 př. n. l.. Jak africké Kartágo, tak i toto nové město srovnali  Římané se zemí, ale pak uplynuly stovky let dramatického vývoje. Magnetem výletu je antické divadlo, které v době své slávy dávalo hrálo nejlepší řecké komedie. Zajímavé je možná i tím, že je vklíněno mezi obytnou čtvrť a tak působí poněkud neskutečně. Památek zde, pravda, po starých Punech kromě punské hradby a bohatého muzea mnoho nezůstalo, ale atmosféru to tady má.
Půldenní výlet do hlavního stejnojmenného města regionu Mursie, které má punc staré univerzity, jistě není zklamáním. Na náměstí kardinála Bellugy vás nadchne šest set let stará katedrála sv. Marie, a nebo, je snad libo, Casino z poloviny 19. století. Takové totiž nenajdete nikde. Prestižní klub pro bohatší společnost, koncerty, svatby, společenské příležitosti, pro knihovnu…Celek připomíná secesi, vyzdobenou maurskými prvky, barva zlaté, kobaltově modrá, hnědá.2013_0512_103537AA
Na celodenní výlet jedeme do sousední provincie Valencie, do města Alicante, kde shlédnete z hradu ve skále, tyčícím se nad městem Castillo de Santa Bárbara, město a okolí.
Ale Alicante v sobě skrývá i nedávnou pohnutou vzpomínkou na občanskou válku, a hrdinné boje republikánů s generálem Francem, které jsou v národní paměti dosud přítomné.
Prohlídka msta Elche s pozoruhodným palmovým hájem, kde je více než 2 000 druhů palem z celého světa. Symbolem města je deska půvabnou dívčí tváří dívky, která se tu našla z předhistorických dob.

2013_0512_130300AADalší výlety na zajímavá místa

Jistěže nemůžeme popsat všechny, ale aspoň sportovní výlet do hor do Monte de las Cenizas  s krásným výhledem na Středozemní moře, kde uvidíte slavná  golfová hřiště i fotbalové stadiony a můžete si zaplavat v zátoce se  černým sopečným pískem. Celodenní výlet za vínem do města Jumilla s návštěvou dvou vinných sklepů a degustací vína. Plavba kolem pěti ostrovů Mar Menor.
Zajímavý je i polodenní výlet do městečka La Union a dále do komplexu bývalých dolů, kam pojedeme vláčkem a můžete poznat celý proces těžby kovů. V pohoří Sierra Minera se totiž po staletí těžily vzácné kovy, čehož je svědkem unikátní muzeum, sestávající z tisíce metrů důlních chodeb v hloubce 80 metrů. A v jednom z dolů vás překvapí neopakovatelné tóny flamenga. Ano i v dolech je možno v rámci kulturního programu shlédnout žhavé tance zpěvy jižního Španělska.

Léčba bahnem, slanou vodou a sluncem2013_0512_123718AA

Najdete-li tuto kombinaci, je to dar přírody vaší duši i vašemu tělu. V nabídce cestovní kanceláře si můžete zvolit i placený půlden v přírodních bahenních lázních v San Pedro del Pinatar s veškerým servisem.
Cesta za přírodním bahnem na Jelení ostrov nedaleko hotelu Cavanna vyžaduje trochu chůze, ale nelitujete. Kolem moře uvidíte desítky lidí, o kterých si myslíte, že jsou to obyvatelé Afriky, ale pozor, jejich černá kůže se za chvíli smyje. Potkáváte lidi s nádobkami, protože odtud si mohou bahno odnést sami a natřít si tělo nebo jen zánětlivá místa, jako třeba loket, kolena či rameno.
Záleží však na aplikaci a možnosti uschnutí na sluníčku. Tomu všemu poslouží zdravotní koupání ve slané vodě.

2013_0512_144216AAPro mlsné jazýčky, jemnou hudbu a západ slunce

Už se těšíme na večeři, často slyšíte mezi členy zájezdu. Stoly se jen prohýbají pod chutnými jídly, jimiž se nešetří. Pokrmy jsou doplňovány do poslední minuty vyhrazeného času. No řekněte, můžete si dát každý den k obědu i k večeři ryby na nejrůznější způsoby, mořské plody či zajímavé omáčky? Nebo pomeranče z místních zahrad a melounové nálože, po jídle vždy sladký zákusek? Jídlo je místní, lehké a zdravé. A proč si nedopřát i pozornost podniku –  láhev dobrého červeného vína při obědě i večeři, vždy pro tři osoby u stolu.
A nakonec pohled z balkonu na oblohu, kde se pomalu k obzoru sune žhavý kotouč, je z něj půlka, čtvrtka a pak jen čepička, která za minutu zmizí… A vy budete chtít zase uvidět ten nezapomenutelný obraz a nejen kvůli němu se sem třeba zase jednou vrátit.
Více na: www.dotovanezajezdy.cz , www.murcia.com, www.qualitytours.cz.
Taťana Březinová   Foto archiv

Populární články

Související články

Cestování

Pozvánka do nejsevernějších Čech

Národní park České Švýcarsko je nejmladším z kvarteta NP České republiky. Hlavním...

Vše o cestování na výstavě v Letňanech 15.-17.3. 2024
CestováníLifestyleRelaxSoutěžZaujalo vás

Cestování všemi způsoby

Baví vás cestování v karavanu nebo toužíte plout na lodi kolem světa nebo...

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

Pázdniny na|Zanzibaru nemají chybu
CestováníKulturaZaujalo vás

Dva týdny prázdnin na Zanzibaru

Když přistanete na letišti na Zanzibaru, projdete další kontrolou zavazadel a teprve...