Tak to tu ještě nebylo! Praha má s příchodem roku 2016 zbrusu nový turistický tahák. Přímo v jejím centru, pár kroků od Václavského náměstí, zkraje Štěpánské ulice, projdeme pomyslnou branou času a rovnýma nohama se ocitneme v Americe třicátých let. Do světa továrny na sny, Hollywoodu nás uvede známá dvojice, symbol éry němé grotesky – Lauer a Hardy. O pár metrů dál na nás spiklenecky mrká komik s hůlkou a nohama do „0“ a další figury světových herců v životní velikosti – jsou jako „živí“ slovy bratrů Suchých, Jirky a Ondřeje, kteří se v tom, vážení, vyznají. To však ještě není zdaleka všechno…
Kouzlo filmového plakátu
Laici i znalci historie filmu bezesporu doslova zkoprní při prohlídce bezkonkurenční sbírky filmových plakátů. Sběratelé tohoto významného hobby oboru jen vzdychnou nadšením, neboť mají před sebou největší kolekci filmových plakátů, dokumentující meziválečné období hollywoodské i evropské produkce. Nejedná se o směs klasických filmových plakátů nejrůznějších formátů, včetně těch velkoplošných, ale o specializovanou záležitost, tzv. oznamek či vizitek, které filmové společnosti dodávaly prostřednictvím distribučních společností jednotlivým kinům a promítačům jako propagační materiály, a upoutávky na připravovaný film. Mají stejný rozměr velikosti, ústřední foto nějaké lákavé episody filmu s protagonistou snímku a popisek. Něčím takovým, natož pak v takovém množství 1 200 (!) kusů se minimálně ve střední Evropě nemůže pochlubit žádné další muzeum či galerie. Jak jsme již řekli,
jedná se o zcela unikátní kolekci ze zlaté éry hollywoodského a evropského filmu, v nichž hráli největší světoví herci, jako kupříkladu Brando,Wayne, Fonda či v neposlední řadě Gabin. Sbírka je dělena do sekcí, zvláštní část je věnována snímkům nejlépe ceněným diváky a kritikou, filmům pro děti a mládež či evropské tvorbě a filmům s tématikou 2. světové války. Všechny plakáty jsou originály a mimořádně zachovalé, jakoby byly včera vytištěny, což vysoce zvyšuje jejich hodnotu. Pozor: Kdo z návštěvníků galerie po některém z nich zatouží, může si koupit jeho kopii, nebo si vybraný motiv může nechat vytisknout na tričko.
Bezkonkurenční voskové figuríny
Nic nového pod sluncem, mohl by snad říci zhýčkaný návštěvník Prahy, která již pár let má své muzeum voskových panáků význačných osobností světového formátu. To se ale náramně mýlí, neboť tady opět jde o jedinečnou a mimořádnou záležitost. Nové voskové postavy se dělají lidově řečeno švindltechnikou a jedná se o fazóny na základě výroby panen do obchodů s módou – kdy je tvarovaná hmota pouze máčená v parafinu a figura je dutá. Charlie Chaplin a další figuríny vybraných světových herců v Gallery Spectrum jsou z doby, kdy se ručně celá postava skutečně modelovala kompletně z vosku, na základě měření a vážení živé postavy – předlohy. Tato specializovaná sochařina se zrodila svého času, jak jinak, než za „velkou louží“, a vystavované postavy v původních oblecích odtamtud také pocházejí, takže jsou to vlastně nenahraditelné originály. Vzhledem k jejich vzácnosti, jedinečnosti a zranitelnosti jsou umístěny ve vitrínách, či chráněny za hedvábnou šňůrou výstavního prostoru, kam návštěvník nemá přístup. Ovšem, jejich detailní vizuální prohlídce nic nebrání a návštěvník tak může obdivovat téměř půl století starou desítku voskových figur Conneryho, Travolty nebo třeba i Crawforda
Atmosféra království hazardu
Unikátní sbírku historických hracích boxů, tzv. jednorukých banditů si naopak vlastníma rukama může návštěvník této evropsky jedinečné atrakce osobně osahat v další expozici úžasné GALLERY SPECTRUM nonstop týdně, tudíž denně, od pondělí do pondělí. O peníze se zde sice hrát nemůže, ale už zakoupením vstupenky jsme vyhráli skvělé a nečekané zážitky. K vidění a osahání je zde totiž přes půl stovky výherních a hracích automatů, které tvoří historii celého oboru. Sbírka obsahuje i unikátní kolekci deseti „jednorukých banditů“, ovládaných z pravé strany jednou pákou (odtud tedy název hracích „beden“, které byly naprogramovány tak, aby nad nimi nešlo zvítězit a vždy hráče připravily o poslední cent). Dále jsou zde jedny z prvních elektronických rulet a další kolekce unikátních výherních automatů včetně „kaskády“, na kterou si jistě vzpomenou ti dříve narození z poutí v bývalé ČSSR, kam začaly koncem šedesátých let minulého století též pronikat. V sekci nevýherních automatů je o dokonalou zábavu plně postaráno, neboť si na některých z přístrojů mohou návštěvníci dle libosti i zahrát. Kupříkladu se mohou pokusit sestřelit zajíce, vidět tančit maňásky nebo si dát zápas v ledním hokeji. Děti si mohou třeba zajezdit na koníčkovi, dospělí mohou též zkusit sexter. To vše bez ohledu na hodinky, neboť vstupenky nejsou časově omezeny!
A jdeme dál…
Prohlídkou expozice automatů a kasin návštěva představovaného „muzea kuriozit“ ještě nekončí. Milovníky vojenské historie a nejrůznějších konspirací čeká nevídaný pohled do zákulisí dějin 2. světové války a episoda ze života legendárního revolucionáře „Che“ z party „barbudos“, vousáčů, kteří to s Fidelem Castrem v čele tenkrát v zátoce Sviní vyhráli.
Stylizovaná fiktivní pracovna Winstona Churchila je plná voskových figur tehdejších představitelů bojujících stran v životní velkosti a dobových uniformách. A není důležité, že se po hromadě nikdy takto nesešli. Alespoň si dospělí či rodiče dle popisků osvěží paměť, kdo, co a jak, paní učitelky pak tady mohou se školní výpravou dětem suplovat hodinu dějepisu, která školákům dá mnohem více, než klasická výuka.
Expozice opět ručně vyrobených voskových figurín nejvýznamnějších politiků z druhé světové války byly vyrobeny padesátých letech minulého století a jsou velkým lákadlem, neboť kdo dnes už ví, jak vlastně detailně vypadal Roosvelt, Stalin, Churchil či Montgomery, De Gaulle nebo Hitler, Goring či Mussolini? Pro žáky a studenty jsou připraveny jejich stručné životopisy i ve zkratce přehled dějin a vývoj druhé světové války.
Tečku prohlídky zážitkového muzea najdeme ve sklepení galerie, kde může návštěvník beze strachu nahlédnout do Guevarova konspiračního bytu. Idealista Che odpočívá na pohovce skromně leč účelně zařízené místnosti dobovým nábytkem i originálními doplňky. Do tváře mu sice nevidíme, neboť ji skrývá za novinami, ale jeho neodmyslitelný baret s rudou hvězdičkou na věšáku potvrzuje, že je to Guevara osobně. Nezasvěcený návštěvník může namítnout, že je to sice zajímavé, ale proč zrovna on a tady…
Vysvětlení je prosté, Che Guevara měl k Praze vztah, a dokonce tady v polovině šedesátých let odpočíval v konspiračním bytě v Praze – Ládví před odjezdem do Bolívie, kde pak byl zastřelen při pokusu o revoluci. I to patří k výuce dějepisu a rozšíření si všeobecných vědomostí, zvláště pak, když je to v souvislosti s hlavním městem České republiky. Výstavu doplňuje řada unikátních fotografií tohoto slavného muže. Více na: www.galleryspectrum.cz
Gallery Centrum
Otevřeno denně 9.00 – 19.00
Štěpánská 59 (70 m z Václavského náměstí vedle vstupu do pasáže Lucerna)
Ivan Černý
Foto: Miroslav Feszanicz