Úvod Krása a zdraví Rady odborníků Protelefonujte se k nádoru za 20 minut denně
Rady odborníků

Protelefonujte se k nádoru za 20 minut denně

33
x-default

Nikdo z nás se v dnešní době prakticky neobejde bez mobilu a obliba bezdrátových zařízení neustále stoupá. Tato nepostradatelná zařízení však mohou, díky svým moderním technologiím, způsobit svým uživatelům zdravotní komplikace. Záření vydávané bezdrátovými přístroji, jako jsou mobily, tablety, mikrovlnky či Wi-Fi zařízení, je spojováno s degenerativními onemocněními. Nejvíce diskutovaná zdravotní rizika jsou rakovina a onemocnění mozku, projevující se Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. Abyste své zdraví ochránily co nejvíc, můžete při telefonování dodržovat určitá pravidla. Zejména, pokud máte doma děti.
Zmíněné problémy působí oxidativní stres neboli nerovnováha v těle. Tento stres je spojován s degenerativními onemocněními. Dlouhodobé vystavení radio frekvencím vysílaných právě mobilními zařízeními je spojováno nejen s bolestmi hlavy a únavou, ale i s podrážděním očí, poruchami spánku či duševními nepokoji, což potvrzuje i odborník na technologie, Filip Jelínek: „Faktem je, že onkologické nálezy potřebují delší čas pozorování – více než 10 let. Přesvědčivých výsledků je ale dosáhnuto co se týče poruch jako bolesti hlavy, zvonění v uších, závratě, nepravidelný srdeční tep či nespavost. Dokonce může dojít také k problémům s učením či ke zhoršení paměti.“

Rizika telefonování v číslech

Na každých 100 hodin použití mobilního telefonu je o 26 % zvýšené riziko meningiómu, což je nádor, který obklopuje mozek a míchu. Podle New York Daily News se vědci domnívají, že již používání mobilu 20 minut denně po dobu několika let zvyšuje riziko jiného typu mozkového nádoru, zvaného gliom. U toho, kdo používá mobilní telefon 1 – 2 hodiny denně, je výskyt mozkových nádorů dokonce až čtyřnásobný. A studie také potvrdily, že ti, kdo používají mobil 10 let a více, má riziko vývoje gliomů vyšší o 90% na té straně hlavy, kde mobil používají.
Jednotlivec je vystaven výrazně vyššímu množství záření z mobilního telefonu než z jiných bezdrátových zařízení. „Neúměrně postihnutou skupinou jsou také děti,“ uvádí Jelínek. „Rozdíly v hustotě kostí a množství tekutin jim umožňuje absorbovat větší množství energie mozkem oproti dospělým. Rozhodně by proto měly používat mobilní telefony co nejjednodušší, bez přístupu na internet či online hry,“ dodává odborník. A vzhledem k tomu, že následky nadměrného používání mobilního telefonu se projeví až za několik let či desetiletí, je potřeba jistá dávka opatrnosti. Jak to tedy udělat, aby telefonování neškodilo našemu tělu a nezpůsobovalo organismu stres?

Dvanáctero rad pro bezpečné telefonováníQR-Code_WAVEEX

1. SMS zprávy jsou z pohledu zdraví lepší než telefonování.
2. Silně omezte používání mobilních technologií dětem do 15 let. Mají slabší tkáně a zejména pro jejich mozek je záření škodlivější. Švédská studie uvádí nejvyšší riziko mozkových nádorů u lidí, kteří začali používat mobilní technologie v průběhu dospívání.
3. Pokud telefonujete, mějte přístroj cca 30 cm od těla. Pomůže vám k tomu sada handsfree. Není potřeba nosit telefon na těle a nechat tak na sebe zářit.
4. Snažte se být ve vzdálenosti minimálně metr od osoby, která telefonuje. I pasivní telefonování je zdraví škodlivé.
5. Omezte dobu telefonování na 6 minut, protože to je doba, kterou tělo potřebuje k autoregulaci.
6. Telefonujete-li, pak pouze na místech s maximálním signálem. Na místech, jako je podzemí, metro či výtah, se síla vysílání až zdesetinásobuje. Pokud je totiž zařízení zapnuté, vydává signál a to znamená, že vydává záření. Čím slabší signál, tím vyšší výkon telefonu (a také silnější záření). Je dokázáno, že především ve venkovských oblastech se slabým signálem, kde mobily musí přenášet signál vyšším výkonem, stoupl nádor příušní slinné žlázy. Protože mobil neustále přenáší signál, musí operovat ve vyšším výkonu.
7. Potřebujete-li mít mobil v místnosti, kde spíte, tak minimálně metr od postele. I v pohotovostním režimu se totiž mobil napojuje na anténu. V žádném případě proto mobil nepatří pod polštář.
8. Vyzařování zeslabuje organismus, proto by se jeho účinkům měli vyvarovat osoby staré a oslabené.
9. Plodová voda i plod silně absorbují záření, proto by měly být na pozoru těhotné ženy.
10. Vozidlo maximalizuje škodlivé účinky záření a to nejen na vás, ale i na všechny pasažéry, zejména na děti. Proto, pokud telefonujete, raději vystupte.
11. Používejte osobní mechanické ochrany proti vlnám. Např. stínící folie, handsfree nebo trvalá ochrana před mobilním zářením – čip Waveex, který činí záření vlastně ze všech bezdrátových komunikačních zařízení snesitelné pro náš organizmus. A na rozdíl od stínících folií neruší signál.
12. Viditelná anténa na telefonu je sice nevzhledná, ale vyzařuje menší silou než anténa, která je integrovaná v mobilu.

Kateřina Hadvigová
Foto: archiv autorky

Populární články

Související články

Rady odborníkůTéma dne

Vytěžit z online prostředí maximum? Studujte v něm!

Online prostředí nabízí prostor k seberozvoji a prohlubování znalostí a dovedností. Přihlaste...

Rady odborníků

Tajemství samozavlažovacího truhlíku

Při návštěvě pražské ordinace obvodního lékaře Mudr. Tomáše Syrovátky jsou v čekárně pacienti...

Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Přibude bezdětných a žen s jedním potomkem

V Česku přibývá bezdětných žen. Mezi současnou generací třicátnic a čtyřicátnic může bezdětnost...

Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Pozor na chronický stres! Ničí imunitní systém!

Závislost na práci nebývá v naší kultuře širokou veřejností považována za špatný návyk,...